• Namn Organisation
  • Joachim Westervaldt ABAKO Arkitektkontor
  • Viktor Enström Advokatfirman Styrks AB
  • Flutura Gashi AEC AB
  • Jenny Olsson AFRY
  • Joakim Tornberg AFRY
  • Nike Hansen Akademiska Hus
  • Mikael Lindberg Akademiska Hus AB
  • Johanna Hector Lund Akuro
  • Johanna Hector Akuro
  • Barbro Lundqvist West Ale kommun
  • Axel Peterson Alingsås Kommun
  • J-Ita Hansen APG
  • Sarah North Arkitektbyrån Design AB
  • Camilla Eriksson Bengt Dahlgren
  • Sara Jonsson Bengt Dahlgren FS7
  • Inger-Lena Bennman Bennman Kommunikation
  • Marie Falk Bonava
  • Henrik Kåvestam Borås Stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Sara Eklund Borås Stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen
  • En deltagare från Borås Stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Helena Alcenius Borås TME / Akademiplatsen AB
  • Niklas Nordell Bostadsbolaget
  • Stefan Marshall Bravida
  • Jerker Olsson Byggherretjänst
  • Gustaf Samuelsson C3S Miljöteknik AB
  • Anna Jonsson CA consultadministration ab
  • Annika Belgrenius CA consultadministration AB
  • Klara Simonsson Castellum
  • En deltagare från Chalmers
  • Linda Sandström Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Antti Kurvinen Chalmers / Tampere University
  • Magnus Rönn Chalmers Arkitektur och samhällsbyggnadsteknik
  • Folke Hjalmers Chalmers Industriteknik
  • Roger Nordman Chalmers Studentkår
  • En deltagare från Chalmers Tekniska Högskola
  • Kajsa Andersson CIT Energy Management
  • Per-Erik Nilsson CIT Energy Management
  • Helena Lantz CIT Energy Management
  • Kristin Östling CMB
  • Joline Kraemer CMB studentråd
  • Elin Olsson CMB Studentråd
  • Mats Sundberg COWI AB
  • John Kåwert Dayspring AB
  • Jakob Schlyter Deap AB
  • Reza Rezaei Egnahemsbolaget
  • Anette Johansson Egnahemsbolaget
  • Björn Elchner elchner
  • Mattias Klintbäck EPG projektledning AB
  • Emma Östlund ETTELVA Arkitekter
  • Ellen Johnsson Familjebostäder
  • Josefin Vesterlund Fastighetskontoret, Göteborg
  • Anna Björnered Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • malin karlsson Fastighetskontoret, Göteborgs stad
  • Sandra Klang Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Helena Pyk Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Christina Heikel Fastighetsägarna
  • Björn Willemark Flodéns Bygg/FS 7
  • Saskia Tegnell FOG Innovation
  • Sarah Amer Forum Arkitekter
  • Dan Sandén Framtiden
  • Maria Paulson Framtiden Byggutveckling
  • staffan claesson Framtiden Byggutveckling
  • Diana Ekman Framtiden byggutveckling
  • Carolina Dahlgren Camacho Framtiden Byggutveckling AB
  • Christina Alsnäs Framtiden Byggutveckling AB
  • Erik Falk Framtiden Byggutveckling AB
  • Paula Isaksson Frilansskribent Paula Isaksson
  • Diana Karem Shwan FS 7 Peab
  • Carl-Fredrik Beijer FS7
  • Malin Ekstrand Göteborg Stad Trafikkontoret
  • Christer Niland Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Christina Lööf Göteborgs Byggmästareförening
  • Maria Åkerkvist Göteborgs Egnahems AB
  • Annika Mayer Göteborgs Egnahems AB
  • Jennie Tunbratt Göteborgs Egnahems AB
  • Annika Carlsson Göteborgs Egnahems AB
  • Ellen Brandt Göteborgs Egnahems AB/FS6
  • Fredrik Ternström Göteborgs Hamn AB
  • En deltagare från Göteborgs Hamn AB
  • Mattias Joklint Göteborgs Stad Lokalförvaltningen
  • Sophie Rychlik Göteborgs Stad Miljöförvaltningen
  • Christian Schiötz Göteborgs Stad, Fastighetskontoret
  • Karin Frykberg Göteborgs Stad, Fastighetskontoret
  • Lina Eriksson Göteborgs stad, Lokalförvaltningen
  • Anders Dahlgren Göteborgs universitet
  • Gabriella Olshammar Göteborgs Universitet
  • Javier Falla Arce Göteborgsregionen (GR)
  • Martin Bergman Halmstad Högskola
  • En deltagare från Higab
  • Mattias Törnell HSB Göta
  • Anna-Clara Löfvenberg Härryda kommun
  • Roland Jonsson Härryda kommun politiker
  • Katarina Widén Allansson Ikano Bostad
  • Marie Sandstedt Ikano Bostad
  • Sara Edmark Ikano Bostad
  • Nils Brazée Inhouse Tech
  • Christian Petersson Inhouse Tech
  • Caroline Ahrnens Martin Jernhusen AB
  • Gunnar Jernström Jernström konsultbyrå
  • Marcus Bredberg JM AB
  • Per Sunnergren Johanneberg Science Park
  • Linnea Johansson Johanneberg Science Park
  • Ann-Marie Strand Johanneberg Science Park
  • Maria Jörle Järfälla kommun
  • Mikael Granberg Karlstad Universitet
  • Anna Reuter Rydén Kasthall mattor och Golv AB
  • Hanna Schön Kretslopp och vatten och trainee på Framtidens Samhällsbyggare
  • PerEric Persson KUB arkitekter
  • Håkan Trygged KUB arkitekter
  • Sofia Larsson Kungsbacka kommun
  • Maria Brink Kungsbacka kommun
  • Catherine Svedhem Landvetter Södra
  • Hanna Ewest Landvetter Södra
  • Lennart Ekelund Lennart Ekelund AB
  • Mina Bourgström Lerums kommun
  • Petra Wahlström Lidl Fastigheter
  • Cecilia Windh Liljewall
  • Joanna Henje Liljewall
  • Fredrik Löfvenberg Liljewall arkitekter
  • Mats Knutsson Liljewall arkitekter
  • Andreas Johansson Liljewall Arkitekter
  • nirmala mandic Lokalförvaltningen
  • Karl-Johan Canestedt Lokalförvaltningen
  • Robin Akyol Lokalförvaltningen Göteborgs Stad
  • En deltagare från Luleå Tekniska Universitet
  • Matea Corkovic Länsstyrelsen
  • Matea Corkovic Länsstyrelsen
  • Saeid Erfan Länsstyrelsen
  • Johanna Severinsson Länsstyrelsen i Västra Götaland
  • Niklas Ohldin Magnolia Bostad AB
  • Karolin Rosengren Magnolia Bostad AB
  • Mahesh Kunapuli Malmö stad
  • Arne Person medborgarkraften.com
  • Mikael Andersson Miljö Online Sverige AB
  • Oda Thoen Miljöbron
  • Mathias Cejie Olsson MJO Projektutveckling AB
  • Jenny Tonning Mölndala Fastighets AB
  • Sofia Söderlund Mölndals stad
  • Staffan Sjöberg Mölndals stad
  • En deltagare från Mölndals STad
  • Per Rubendahl Mölndals stad
  • Bo Rydström Mölndals Stad SBF
  • Amalie Lennartsson NCC
  • Sofie Papp NCC Building
  • Linda Leman NCC Infrastructure
  • Karl-Magnus Hake NCC Sverige AB
  • Eva Blomberg Next step
  • Emelie Silverterna Next step
  • ingela Stjärnström Norconsult
  • Alice Östvik Norconsult
  • Emelie Johnsson Norconsult AB
  • Peter Jacobsen Nordr Eiendom AB
  • Ronald Hagbert Par-adresser-VGotaland
  • sebastian Törnqvist partille kommun
  • Nadja Myhrman PE
  • Morgan Larsson PE
  • Karin Bergkvist Peab AB
  • En deltagare från Peab Anläggning AB
  • Mattias Emanuelsson Peab Anläggning AB
  • Mattis Lilja PEAB Anläggning AB, Framtidens samhällsbyggare
  • Eiron Carlsson Peab Anläggning Väst
  • Diana Karem Shwan Peab FS7
  • Dana Fatih Peab Sverige AB
  • Max Bergström Peab Sverige AB
  • Johan Zahlbruckner Peab Sverige AB
  • Anna Zahlbruckner pinpoint projektledning
  • Martin Samuelsson PlanPro Association AB
  • Henrik Esgård Platzer Fastigheter AB
  • Silvia Caggiati privat
  • Joacim Öhman Projectpartner
  • David Nordgren Projektledarbyrån AB
  • Suhan Tri protek projektstyrning ab
  • En deltagare från Ramboll
  • Filippa Bengtsdotter Riksbyggen
  • Stefan Ziegler RISE
  • Björn Oxe Robert Dicksons Stiftelse
  • Alexander Kesselbacher Robert Dicksons stiftelse
  • Kia Björling Rundlöf Björling Arkitektur
  • Peter Jakobsson Saint-Gobain Sweden AB/Gyproc
  • Peter Ekberg Samhällsbyggarna
  • En deltagare från SBK
  • En deltagare från Semrén och Månsson Architecter
  • Ylva Lannér Serneke Sverige AB
  • Anna Nömme Service Works Global Nordic AB
  • SVEN MAGNUS SJÖGREN SJÖGREN ARKITEKTER
  • Anders Malmberg SJÖGREN ARKITEKTER
  • Cecilia Steen Sjögren Arkitekter AB
  • Lisa Lundin Skanska
  • En deltagare från Skanska
  • Peter Samuelsson Skanska
  • Hanna Larsson Skanska Fastigheter Göteborg
  • Mats Dynevik Skanska fastigheter Göteborg AB
  • Niklas Grimslätt Skanska Fastigheter Göteborg AB
  • Andréas Melby Skanska Fastigheter Göteborg AB
  • Ida Larsson Skanska Nya Hem
  • Anja Skans Skanska Sverige
  • En deltagare från Skanska Sverige
  • Jaquline DeCerein Skanska Sverige AB
  • Jonas Ljunggren Skanska Sverige AB
  • Patrik Johansson Sallinen Skanska Sverige AB
  • Joel Öman Skanska Sverige AB
  • En deltagare från SKL Kommentus Inköpscentral AB
  • En deltagare från SKL Kommentus Inköpscentral AB
  • Ingemar Linusson Skövde kommun
  • Elisabeth Skogelind Stadsbyggnadskontoret - Trainee Framtidens Samhällsbyggare
  • Agneta Runevad Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Marie Rörstad Stadsbyggnadskontoret, Göteborg
  • Kajsa Räntfors Stadsbyggnadskontoret, Göteborg
  • Victoria Svahn Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs stad
  • Cecilia Lindberg Stenungsunds kommun
  • Thomas Dahl Stenungsundshem AB
  • Mia Magnusson Strategisk samhällsplanering, Borås Stad
  • Viktor Pontmark Student
  • Ida Abrahamsson Student vid Chalmers
  • Ellen Stenholm Stylt
  • Theo Tsesmatzoglou Sunnerö Architects
  • Linda Schuur Surestudio
  • Per Andersson Sustainacon Sweden AB / Hållbart Byggande Värmland
  • Teodora Jevdic Svefa
  • Susanne Nylén Svefa
  • Hanna Hall Sverigehuset i Göteborg
  • Anna Henriksson Sverigehuset i Göteborg AB
  • David Lindelöw Sweco
  • Paul Garces Sweco
  • Javad Homayoun Sweco
  • Daniel Billman Sweco
  • En deltagare från Sweco civil AB
  • Stina Edlund Sweco civil AB
  • Oliver Löfman Sweco Management
  • Nikolina Sekulic Sweco Management AB
  • Maziar Alizadeh Sweco Position AB
  • Eva Sandgren Sweco Systems AB
  • Daniella Troje Teknikens Ekonomi & Organisation, Chalmers
  • Emma K Bruhn Tengbom
  • Aila Hirvonen Bremefors Tengbom
  • Ylva Ralph Tengbom
  • Emma Lindberg Tengbom arkitekter
  • Susanne Sivengård Tengbomgruppen
  • Per Östling The( )Space / First to know
  • En deltagare från Tornstaden Projektutveckling AB
  • Emelie Setterberg Trafikkontoret
  • Sven Gross Trafikkontoret, Göteborgs stad/Framtidens Samhällsbyggare
  • Anahid Babadi Trafikkontoret- FS7
  • Lovisa Persson Trainee FS7
  • Max Wallskog Trendie
  • Carl Sjölund Trendie AB
  • Claus Hansen Tyréns
  • magnus blombergsson Tyréns
  • Linnéa Arvidsson Urbanista Stad AB
  • Catharina Migell Urbanista Stad AB
  • Hanna Lundgren Varbergs kommun
  • sarah Blomgren Vasakronan
  • Mats Enander Vasakronan
  • Jessica Ingelsbo Albaeus Vasakronan AB
  • Rasmus Sylvén VBK
  • Jon Örn VBK konsulterande ingenjörer AB
  • Anna Hallberg VBK Konsulterande ingenjörer AB
  • Ulf Blomdahl Veidekke Entreprenad
  • Berne Christenson Ventab
  • Cecilia Bengtsson Volvo Group Real Estate
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter
  • Christian Olsson Västfastigheter
  • Gunilla Grahn Hinnfors Västsvenska Handelskammaren
  • Jürgen Wahlström Wahlström & Steijner Arkitekter AB
  • Mikael Wenström Wallenstam
  • Bengt Lindegran Wallenstam
  • Julia Dereke Wallenstam
  • Eva Skoow Wallenstam
  • Anna Landmer Wallenstam
  • Anna Landgren Wallenstam
  • Jacob Lindkvist White arkitekter
  • Aron Davidsson Wingårdhs
  • Anders Johansson Wingårdhs
  • Richard Hansson WSP
  • Patrik Fallbring Wästbygg
  • Caroline Damm Wästbygg AB
  • Christina Andersson Wästbygg Projektutveckling AB
  • Peter Axeborn XER Management Ab
  • Johanna Gerremo xlm fastighetsutveckling AB
  • Melina Garhed Älvstranden Utveckling AB
  • Christine Olofsson Älvstranden Utveckling AB
  • Thomas Nygren Älvstranden Utveckling AB
  • Lena Baeza Älvstranden utveckling AB
  • Åsa Swan ÄUAB
  • Totalt 285 deltagare

Hur bygger man en helt ny stad?

I Härryda kommun pågår just nu ett unikt och spännande projekt – att bygga Landvetter Södra – ett helt nytt hållbart samhälle från början.

Med ledorden innovativ, modern, internationell och mänsklig utvecklar Landvetter Södra Utveckling AB 10 500 bostäder med plats för 25 000 invånare. Landvetter Södra kommer att byggas i nära anslutning till Göteborg-Landvetter Airport och Airport City. Det ligger mellan Göteborg och Borås, de två största städerna i västra Sverige, som under de kommande 15 åren kommer att ha en arbetsmarknadsområde som omfattar 1,75 miljoner invånare.

Att bygga ett helt nytt samhälle erbjuder unika möjligheter att använda den senaste tekniken med hållbarhet och långsiktighet i fokus, men det innebär också utmaningar som vi kommer att få höra mer om ifrån utvecklingsbolagets vd, Maria Ådahl och Amanda von Matern, kommunikations- och marknadsansvarig.

Seminariet kommer att hållas digitalt via Zoom. Länk får du via bekräftelsen och via mejl dagen innan seminariet.

Praktisk information

  • Datum: Tisdag den 20 oktober 2020
  • Tid: Klockan 12:00 till 13:00 · Lägg till i kalender
  • Plats: Digitalt seminarium via Zoom. Länk skickas ut i bekräftelse samt dagen före seminariet.
  • Kostnad: Kostnadsfritt
  • Upplysningar: info@cmb-chalmers.se