• Namn Organisation
  • Ulf Kamne A Beautiful Soup
  • Per Samuelsson AB Familjebostäder
  • En deltagare från Adda Inköpscentral AB
  • Jennie Svärd AEC AB/COWI
  • Martin Ahlvin AFRY
  • Sara Beltrami AFRY
  • Kaia Eichler AFRY
  • Fredrik Kahr AFRY Digitalization Management
  • Petter Wadmark AFRY Supply Chain
  • Henrik Mortensen Akademiska Hus AB
  • Isabella Bergh AL Studio arkitektur & planering
  • Dzejna Wallin AL Studio arkitektur & planering
  • Barbro Lundqvist West Ale kommun
  • Maria Nykvist Arkitekterna Krook & Tjäder
  • Lina Lindegren Arkitekterna Krook & Tjäder
  • Mathias Vårström Aspelin Ramm fastigheter AB
  • Magnus Lindblad AV-rådgivaren
  • Sara Jonsson Bengt Dahlgren FS7
  • Urban Nordström Bjerking AB
  • Björn Johansson Björn Johansson Ensk Firma
  • Elisabeth Argus BonaCordi
  • Mats Björk Bonava
  • Patric Ranta Bonava
  • Max Ramström Bonava Sverige AB
  • Robert Pemaj Bonava Sverige AB
  • André Parviainen Borås stad
  • Paulina Bredberg Borås stad
  • Jonatan Westlin Borås stad
  • Olof Olsson Borås Stad
  • Jonas Ward Borås Stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Bengt Himmelmann Borås Stad, Stadsledningskansliet
  • Klas Asp Bostads AB Poseidon
  • Naska Abbassi Bostads AB Poseidon
  • Jerker Olsson Byggherretjänst
  • Klara Simonsson Castellum
  • Kerstin Hemström Centrum för hållbar stadsutveckling/GMV
  • En deltagare från Chalmers
  • Jingjing Zheng Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Joanna Gregorowicz-Kipszak Chalmers ACE
  • Marie Strid Chalmers Arkitektur och Samhällsbyggnadsteknik
  • Åke Thunberg Chalmers Studentbostäder
  • Jan Bröchner Chalmers Teknikens ekonomi och organisation
  • Anna Kaczorowska Chalmers tekniska högskola
  • En deltagare från Chalmers, Väg och vatten
  • Anna Zahlbruckner Chalmersfastigheter
  • Kristin Östling CMB
  • Carina Bohm CMB
  • Pär Sköld COWI AB
  • Dick Hedman Dick Hedman AB
  • Hanna Bernholdsson Downtown Advisors
  • Jacob Elander Downtown Advisors
  • Andreas Ask E&A Development
  • Nadine Edsvärd Edsvärd Hållbarhet AB
  • En deltagare från EGA Erik Giudice Architects
  • Reza Rezaei Egnahemsbolaget
  • Torbjörn Grahn Ekan Management
  • Björn Elchner elchner
  • Camilla Wictorsson Familjebostäder
  • En deltagare från familjebostäder AB
  • Josefin Vesterlund Fastighetskontoret, Göteborg
  • En deltagare från Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Maria Lindén Liljeström Fastighetskontoret, Göteborgs stad
  • Björn Willemark Flodéns/FS 7
  • Staffan Bolminger FOG
  • Sarah Ulvås Forum Arkitekter
  • Niclas Hultberg Framtiden Byggutveckling
  • Henrik Sonesson Framtiden Byggutveckling
  • Ida Brogren Framtiden Byggutveckling AB
  • Christina Alsnäs Framtiden Byggutveckling AB
  • Carolina Dahlgren Camacho Framtiden Byggutveckling AB
  • Paula Isaksson Frilansskribent Paula Isaksson
  • Diana Karem Shwan FS 7 Peab
  • En deltagare från Fujitsu Sweden AB
  • En deltagare från göteborg stad, Lokalförvaltningen
  • Fredrik Ternström Göteborgs Hamn AB
  • Hanna Järpedal Göteborgs stad
  • En deltagare från Göteborgs Stad
  • Anette Sandén Göteborgs Stad
  • Johan Rehngren Göteborgs Stad
  • Mikael Bergqvist Göteborgs Stad
  • Sanja Peter Göteborgs stad
  • Mattias Joklint Göteborgs Stad Lokalförvaltningen
  • En deltagare från Göteborgs Stad Stadsbyggnadskontoret
  • Malin Ekstrand Göteborgs Stad Trafikkontor
  • En deltagare från Göteborgs Stad, Fastighetskontoret
  • Karin Darj Göteborgs stad, Fastighetskontoret
  • Thomas Franzén Göteborgs stad, Fastighetskontoret
  • Anders Dahlgren Göteborgs universitet
  • Gabriella Olshammar Göteborgs Universitet
  • Lisa Bomble Göteborgsregionen
  • En deltagare från HDK Valand GU
  • Antti Kurvinen Helsingfors/Tammerfors universitet
  • Kajsa Wide Higab
  • Therese Axenborg Härryda kommun
  • Susanne Högström Sivengård Högström Sivengård - arkitektur, projekt- och stadsutveckling
  • Anna Lindskog Inhouse Tech
  • Alexander Edsvärd IPMG Sverige AB
  • Helena Gibson Ek IQ Samhällsbyggnad
  • Kristian Holm Jan Håkansson Byggplanering AB
  • Patrik Albertsson Jernhusen AB
  • Alexander Liljenhed JM
  • Per Eriksson Kirunabostäder
  • Hanna Schön Kretslopp och vatten
  • Lina Karlsson Kretslopp och vatten
  • Ali Alaathary Kretslopp och vatten
  • Linnea Lundberg Kretslopp och vatten
  • Sandra Lindahl Kungsbacka kommun
  • Maria Brink Kungsbacka kommun
  • Tony Tobiasson Kungsbacka kommun
  • Emma Kjernald Kungsbacka kommun, Samhällsbyggnadskontoret
  • Björn Cederström Kungälvs kommun
  • Mina Bourgström Lerums kommun
  • Ann Janzon Lidköpings Kommun Samhällsbyggnad-VGotaland
  • Mats Knutsson Liljewall arkitekter
  • Hillevi Kittel Liljewall arkitekter
  • En deltagare från Lokalförvaltningen
  • Ulf Magnusson Lycus AB
  • En deltagare från Länsstyrelsen
  • Helen Wedel Länsstyrelsen
  • Klas Nilsson Länsstyrelsen i Västra Götalands Län
  • En deltagare från Länsstyrelsen Skåne
  • Nishani Polsa Länsstyrelsen Västra Götaland
  • Anette Johansson Länsstyrelsen Västra Götaland
  • En deltagare från Länsstyrelsen Västra Götalands län
  • Therese Zorestedt MagiCAD
  • Ingrid Svetoft Malmö Universitet
  • Jesper Prytz Mannheimer Swartling
  • Annsofi Björkman Mariestads Kommun
  • Andréa Dahrén Morris Law
  • Annelie Bjerkne Gerdin Mölndala Fastighets AB
  • Jenny Tonning Mölndala Fastighets AB
  • Fredrik Engkvist Mölndala Fastighets AB
  • Lisa Östman Mölndals stad
  • En deltagare från Mölndals Stad
  • Carl-Fredrik Beijer Mölndals stad
  • Bo Rydström Mölndals Stad SBF
  • Michael Andersson Mölndals stad SBF
  • Sara Sundaeus Mölndalsbostäder
  • En deltagare från NCC
  • LULU LI NCC AB
  • Erik Ulvås NCC Infrastructure
  • louise heilborn Next step
  • Anna-Maria Ceder Norconsult AB
  • Sara Holmström Norconsult AB
  • Oskar Fahlstedt NTNU
  • Gunnel Olausson Open to work
  • MIKAEL MATTSSON Optimore
  • sara åkerström OVRIGA
  • Nick Kolbiha PEAB Anläggning Väst
  • Malin Johansson Peab Bostad
  • Mikael Pousette Pousette & Co
  • Björn Lundgren Privat
  • Åsa Östlund Probility
  • Morgan Larsson Projektengagemang
  • Jakob Dybjer Prolog
  • Michaela Bergqvist protek projektstyrning ab
  • Madelen Gannå protek projektstyrning ab
  • Daniel Blomberg protek projektstyrning AB
  • Odd Tullberg Ramboll
  • En deltagare från Region Skåne
  • Rocky Cueva Alban Region Skåne
  • Annika Aarthun Rejlers
  • Stefan Dahl Rejlers
  • Aqil Mandlawi Rejlers
  • Christer Lundqvist Rekab entreprenad ab
  • Kristian Samuelsen Rendra as
  • Jenny Lööf RISE
  • Stefan Molnar RISE & Chalmers
  • Björn Oxe Robert Dicksons Stiftelse
  • Johan Wahlström Rådhsuet Arkitekter AB
  • Anela Mahmutovic SBK Göteborg
  • Elisabeth Jansson Forsberg Scatola AB
  • Tomas Eriksson Schenker Property Sweden AB
  • Elin Johansson Semrén & Månsson
  • Isabelle Easterling Semrén Månsson
  • Hannes Enqvist Serneke
  • En deltagare från Serneke Sverige AB
  • En deltagare från SF Nordost, Göteborgs Stad
  • Ann-Charlotte Gustafsson SF Nordost, Göteborgs Stad
  • SVEN MAGNUS SJÖGREN SJÖGREN ARKITEKTER
  • Jenny Reuterswärd Skanska
  • Hanna Larsson Skanska Fastigheter Göteborg AB
  • Ing-Marie Jirblom Skanska Sverige
  • Elin Chytraeus Skanska Sverige
  • Henrik Gustavsson Skanska Sverige
  • Emma Strömberg Skanska Sverige AB
  • Martin Hörestrand Skanska Sverige AB
  • Karl Malmqvist Skanska Sverige AB
  • Filip Jacobson Skanska Sverige AB
  • En deltagare från Skanska Sverige AB, Nya Hem Sydväst
  • Davor Sinik Skeppsviken
  • Eric Larsson Skeppsviken
  • Michaela Österlund Sollentuna kommun
  • john brovall Sollentuna kommun
  • Neda Sherafat Stadsledningskontoret, Göteborgs Stad
  • Anna Säveskog Stadsledningskontoret, Göteborgs Stad
  • Micael Jansson Stena Bygg AB
  • Thomas Dahl Stenungsundshem AB
  • En deltagare från Student
  • Nikolina Bolvede Studentråd CMB
  • Erik Kalmaru Svensk Byggtjänst
  • Hannes Enqvist Svensk Byggtjänst
  • AnnaKarin Sandholm Sweco
  • Wilhelm Heiroth Sweco
  • Kristian Spasovski Sweco IT för samhällsutveckling
  • En deltagare från Sweco Position AB
  • En deltagare från Sweco Sverige AB
  • En deltagare från SYSTRA AB
  • Sandra Åhlén Tengbom
  • Linnea Hedin Tengbom
  • Emma Lindberg Tengbom
  • Juan Cambon Tengbomgruppen AB
  • Per Östling The( )Space / First to know
  • Karolina Rosen TK
  • Caroline Damm Tornstaden
  • fatima Haioty Trafikkontoret
  • frida leksell Trafikkontoret Göteborgs Stad
  • Anna Häggson Trafikkontoret Göteborgs stad
  • Sven Gross Trafikkontoret, Göteborgs stad
  • Anahid Babadi Trafikkontoret/FS7
  • Lovisa Persson Trainee FS7
  • Fredrik Rosén Treeline
  • Fabian Forsman Triathlon Group
  • Mustafa Awelker Tribia AB
  • Johanna Thurdin Tyréns
  • Aya Norvell Uddevalla kommun
  • Sanna Andersson Ulricehamns kommun
  • tommy lind Ulricehamns Kommun
  • Rasmus Karlsson Ulricehamns kommun
  • Kajsa Leidek Ulricehamns kommun
  • Sara Nylander Urbanista Stad
  • Ellen Bengtsson Vara kommun
  • Sara Sandebjer Veidekke
  • Mattias Bylerius Veidekke Entreprenad AB
  • Umut Ala Volvo Group Real Estate
  • Helena Carling Vänersborgs tingsrätt
  • Jennifer Wald Västfastigheter
  • Gunilla Grahn Hinnfors Västsvenska Hadnelskammaren
  • Karl Elvsnö White arkitekter
  • Mathias Cejie Olsson Willhem AB
  • Oliver Löfman WSP Management
  • Jonas Hulterström Wästbygg
  • Amer Catic Yolean AB
  • Åsa Swan Älvstranden Utveckling AB
  • Sofia Lind Åre kommun
  • Göran Ohlsson Öckerö kommun
  • Totalt 248 deltagare

PLAZA - länsstyrelsens digitala verktyg för effektivare planprocess

Det går för långsamt att planera och bygga idag och det är nödvändigt att få upp tempot! Därför har Länsstyrelsen Västra Götaland startat ett projekt för effektivare planprocesser.

– Vi har fokus på tidig dialog för att identifiera knäckfrågor, bedöma genomförbarhet för ett byggprojekt och slippa förgävesplanering, förklarar Christina Gustafsson projektledare verksamhet på Länsstyrelsen Västra Götaland.

– En effektiv samhällsbyggnadsprocess är viktig för oss alla. Därför utvecklar vi nu en plattform för digitaliserad samverkan mellan länsstyrelser och kommuner i hela landet, berättar Stefan Jernfröjd, projektledare IT vid samma organisation.

Anmäl dig till CMB:s frukostseminarium och hör dem båda berätta mer om PLAZA och de skarpa tester av verktyget som nu inleds med ett antal kommuner.

Dokumentation