• Namn Organisation
  • Bo Olsson ABO
  • Helder Cardeira AF Bygg Göteborg
  • Eva Johansson AF Bygg Göteborg
  • Mikael Lindberg Akademiska Hus AB
  • En deltagare från Big Kornet
  • Marie Falk Bonava
  • Leif Sahlström Bravida Sverige AB
  • Anders Holmgren Byggcheferna
  • En deltagare från BYGGHERRETJÄNST
  • Annika Belgrenius CA consultadministration AB
  • Malin Ericsson Chalmers
  • Isak Vendelstrand Chalmers
  • Herman Karlstedt Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Oliver Bokvist Chalmers
  • Gustav Edling Chalmers
  • Mattis Magnusson Mäkinen Chalmers
  • Mattias Rundberg Chalmers
  • Ellen Petersson Chalmers student
  • Mattis Lilja Chalmers tekniska högskola
  • Felix Carlson Chalmers Tekniska Högskola
  • Alexander Schulz Chalmers Tekniska Högskola
  • Oskar Svensson Chalmers Tekniska Högskola
  • En deltagare från Chalmers Tekniska Högskola
  • Mahlet Tesfaye Haile Chalmers Univeristy of Technology
  • Christine Räisänen Chalmers, bygg och miljöteknik
  • Kristin Östling CMB
  • Bengt Christensson CMB
  • Ellen Brandt CMB Studentråd
  • Simon Grimberg Development Partner
  • Yngve Karlsson development partner
  • Ebba Edlund Fastighetskontoret (FS5)
  • Cecilia Johannison Fram
  • Edward Berndtsson Framtiden Byggutveckling
  • En deltagare från Göteborgs Stad
  • Anna Feldt Göteborgs Stad, Kretslopp och vatten (FS5)
  • Stefan Hollertz Hollertz & Stenvall AB
  • Pia Saveborn Ikano Bostad AB
  • Per Larsson JM AB
  • Alf Lindeberg Lindbäcks bygg
  • Helena Lidelöw Lindbäcks Bygg
  • Rita Kanaan Lokalförvaltningen, Göteborgs stad
  • Håkan Markgren Markgren Arkitektur AB
  • Jan Lenander Mimers hus, Kungälv
  • Jonathan Henriksson Mässbolaget Butik i Tranås AB
  • Jan Lundin Mässbolaget i Tranås AB
  • Sofia Söderlund Mölndals stad
  • Kristine Ek NCC
  • Sofie Papp NCC
  • Johanna Hedenskog NCC Building
  • Carl Westerlund Storck NCC Infrastructure
  • Patrik Janerstål NCC Infrastructure
  • Erik Ulvås NCC Infrastructure
  • Karl-Magnus Hake NCC Sverige AB
  • Jessica Rosell PEAB AB
  • Jonna Smiding Peab Anläggning AB
  • Hassan Ali Peab Anläggning AB
  • Josefin Andersson Peab Bygg Väst
  • Josefine Björkberg Peab Sverige AB
  • Hanna Fjällman Peab Sverige AB
  • Marcus Axelsson PJ Bygg Göteborg AB
  • Björn Johansson R-Media ensk. firma
  • Nanette Cronemyr Riksbyggen (FS5)
  • Jesper Lundell Riksbyggen Bonum
  • Björn Oxe Robert Dicksons Stiftelse
  • Lina Carlsson Rotpartner
  • frida Tegstedt Rotpartner
  • Emma Olsson SBK
  • Jens Ragnarson Semren & Månsson
  • Hannes Enqvist Serneke
  • Jörgen Österlund Serneke
  • En deltagare från Serneke
  • Patrik Eriksson Serneke Bygg AB
  • Eva-Lisa Andersson Shore Safety AB
  • Peter Samuelsson Skanska Sverige
  • Per-Anders Ericsson Skanska Sverige AB
  • Mikael Hammarfjord Skanska Sverige AB
  • Mats Nordell Skanska Sverige AB
  • En deltagare från SPACE M2 For smart living AB
  • En deltagare från SPACE M2 For smart living AB
  • John Ragnarsson Student Chalmers
  • Maria Vogler SVen Johansson Bygg AB
  • Joachim Lindroth Sven Johansson Bygg AB
  • johan Åstradsson Sverigehuset
  • Sara Dahlström Sverigehuset i Göteborg AB
  • Anton Åhlund Sweco Systems
  • Martin Lennartsson Tekniska högskolan i Jönköping
  • Sverker Karlsson Tengbom
  • Eiwe Ljungblom Tillväxt i Mänsklighetens Tjänst
  • Martin Skarhall Tommy Byggare AB
  • Benny Andersson Tommy Byggare AB
  • Niclas Oscander Tornstaden
  • Mikael Bergqvist Trafikkontoret
  • Amanda Ekenborn Trafikkontoret Göteborgs Stad (TraineeFS5)
  • En deltagare från Trafikverket
  • Magnus Nyström Tuve Bygg
  • Jörgen Henriksson UBAB Ulricehamns Betong AB
  • En deltagare från UBAB Ulricehamns Betong AB
  • Per-Magnus Bäckman Ventilationsgruppen
  • Christian Ekstedt Ventilationsgruppen
  • Jonna Olsson Västfastigheter
  • En deltagare från Västfastigheter
  • Andrea Gajic Västfastigheter
  • Gunilla Grahn-Hinnfors Västsvenska Handelskammaren
  • Wiktor Wal WAL Group
  • shabarek Naji White Arkitekter. FS5
  • Daniel Ekström WSP Bro & Vattenbyggnad
  • Linnéa Arvidsson Wästbygg
  • Mattias Klintbäck Wästbygg AB
  • Marcus Henriksson YLAB Larssons Bygg
  • Nic Lundgren Ytterbygg
  • Mats Berntsson Ytterbygg AB
  • Jenny Olsson ÅF
  • Johanna Sigvardsson ÅF
  • Magdalena Bogren ÅF
  • Petter Wadmark ÅF
  • Totalt 116 deltagare

Lean construction – vinnande exempel

Att arbeta enligt Lean innebär att producera det som kunden verkligen vill ha och samtidigt förbruka så lite resurser som möjligt.

Vid årets första CMB-frukost berättar Helena Lidelöw, konstruktionschef på Lindbäcks bygg, om företagets utveckling av en industriell produktionsprocess för flerbostadshus. I slutet av 2017 invigdes deras helt nya och toppmoderna produktionsanläggning på Haraholmen i Piteå.

– Jag kommer att ge exempel på hur Lean-filosofi och innovativa produktionsmetoder ger god ekonomi, minskad materialförbrukning och högre säkerhet för personalen, säger Helena Lidelöw.

Dessutom blir det prisutdelning! Den ideella föreningen Lean Forum Bygg delar ut ”Årets Lean-byggarstudent” till årets bästa examensarbete inom Lean i samhällsbyggandet. Årets vinnare är Jonathan Henriksson och Marcus Henriksson från Jönköpings universitet som belönas för sitt examensarbete om implementering av Lean-metoden 5S på en byggarbetsplats. Vinnarna presenterar också sitt arbete.

Utmärkelsen Årets Lean-byggarstudent är instiftad till minne av Chalmersprofessorn Per-Erik Josephson, som med sitt stora engagemang inom resurseffektiva byggprocesser var med och startade Lean Forum Bygg.

Praktisk information

Dokumentation