• Namn Organisation
  • En deltagare från .
  • Ulf Kamne A Beautiful Soup
  • Kjell Björkqvist AB Framtiden
  • Viktor Enström Advokatfirman Styrks AB
  • Therese Karlsson AF Bygg
  • Mikael Steen AF Bygg Gbg AB
  • Marcus Nordquist AF Bygg Göteborg
  • Mattias Rundberg AF Bygg Göteborg
  • Emma Corneliusson AF Gruppen Sverige
  • Andreas Rydbo AF Gruppen Sverige AB
  • Karin Andersson AFRY
  • En deltagare från AFRY
  • Nike Hansen Akademiska Hus
  • Johan Carlsson Akademiska Hus
  • Henrik Mortensen Akademiska Hus AB
  • En deltagare från Ale kommun
  • En deltagare från anhörig till Angelica Lexell
  • En deltagare från Anhörig till Angelika Lexell
  • J-Ita Hansen APG
  • Christer Hultén Fröberg Arkitekterna Krook & Tjäder
  • Magnus Källgren Atrium Ljungberg AB
  • Ulf Trapp Autodesk
  • Leo Wallin Ballast Nedam
  • Anna Havdelin Bengt Dahlgren
  • Henrik Jönsson Bengt Dahlgren AB
  • Sara Jonsson Bengt Dahlgren FS7
  • Sara Jonsson Bengt Dahlgren FS7
  • Peter Brandt Bisnode AB
  • Bengt Himmelmann Borås Stad, Stadsledningskansliet
  • Louise Karlsson Borås Stad, Stadsledningskansliet
  • Mats Billton Bostads AB Poseidon
  • Alley Shiervani Bostads AB Poseidon
  • Kajsa Hessel Byggcheferna
  • Klara Simonsson Castellum
  • Mariette Hilmersson Castellum
  • Mattias Hedeberg Castellum
  • En deltagare från Chalmers
  • Alvin Leimo Chalmers
  • Rebecca Engvall Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Eleonora Rosenberg Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Patrik Höstmad Chalmers
  • Emil Karlander Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Nina Ryd Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Sofie Hammer Chalmers (DCPM-student)
  • Antti Kurvinen Chalmers / Tampere University
  • Maria Julia Martins Chalmers DCPM alumni, Architect AB Lindex
  • Emilia Strömsten Chalmers Tekniska Högkola
  • Dimosthenis Kifokeris Chalmers tekniska högskola
  • Farzad Daraee Chalmers Tekniska Högskola
  • Anna Larsson Chalmersstudent
  • Malin Citess Chalmersstudent
  • Christer Wannheden Christer Wannheden Engineering AB
  • Kristin Östling CMB
  • Bengt Christensson CMB
  • Elin Olsson CMB Studentråd
  • Kenneth Lindhe Consil Företagsutveckling AB
  • Emil Lindqvist Cowi
  • Johan Ström COWI AB
  • Sema Kadir Cushman&Wakefield
  • Jakob Schlyter Deap AB
  • Dan Gustafsson Demokraterna
  • Simon Grimberg Development Partner
  • Amanda Håkansson Development partner
  • Henrik Andersson Development Partner 09 AB
  • Alejandro Hernandez Egnahemsbolaget
  • Joakim Andersson Egnahemsbolaget
  • En deltagare från Egnahemsbolaget
  • Emad Alsaleh Egnahemsbolaget
  • Reza Rezaei Egnahemsbolaget
  • Anette Johansson Egnahemsbolaget
  • Erik Linn EL
  • Björn Elchner elchner
  • En deltagare från Engie
  • susanne klintred Envac Scandinavia AB
  • Simon Fogbring Equipmentloop AB
  • Ellen Johnsson Familjebostäder
  • Elin Sandh Fastighetskontoret
  • Stefan Pettersson Fastighetskontoret
  • Malin Lorentsson Fastighetskontoret, Göteborg Stad
  • Lukas Jonsson Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Ebba Edlund Fastighetskontoret, Göteborgs stad
  • Magnus Uhrberg Fastighetskontoret, Göteborgs stad
  • Christina Heikel Fastighetsägarna
  • Björn Willemark Flodéns Bygg/FS 7
  • Henrik Sonesson Framtiden Byggutveckling
  • Diana Ekman Framtiden byggutveckling
  • Anna Wetterberg Framtiden Byggutveckling AB
  • Joa Ivarsson Framtiden Byggutveckling AB
  • Carolina Dahlgren Camacho Framtiden Byggutveckling AB
  • Fatima Haioty Framtidens samhällsbyggare
  • Paula Isaksson Frilansskribent Paula Isaksson
  • Diana Karem Shwan FS 7 Peab
  • Madelene Abulzam FS4
  • Carl-Fredrik Beijer FS7
  • Annie Hohlfält Förvaltnings AB Framtiden
  • Kristina Gothberg Gr
  • Ann-Katrine Engström GR, Framtidens Ledare
  • Ann-Katrine Engström GR, Framtidens Ledare
  • Sara Ivarsson GU
  • Hannah Saldert GU
  • Tanya Singh Gu
  • Katarina Holm Göteborg stad
  • Magnus Elfström Göteborg Stad Fastighetskontoret
  • Marit Sternang Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Christer Johansson Göteborgs Egnahem AB
  • Maria Henriksson Göteborgs Egnahem AB
  • Berndt Svensson Göteborgs Egnahems AB
  • Erik Windt-Wallenberg Göteborgs Egnahems AB
  • Jennie Tunbratt Göteborgs Egnahems AB
  • Anders Carlsson Göteborgs Egnahems AB
  • Annika Carlsson Göteborgs Egnahems AB
  • Maria Åkerkvist Göteborgs Egnahems AB
  • Ellen Brandt Göteborgs Egnahems AB/FS6
  • En deltagare från Göteborgs Spårvägar
  • Tove Lund Göteborgs Stad
  • Markus Aarflot Göteborgs Stad
  • Tor Assarsson Göteborgs Stad Lokalförvaltningen
  • En deltagare från Göteborgs Stad Miljöförvaltningen
  • Hanna Sjöman Göteborgs Stad SDF Lundby
  • Ulrika Lundquist Göteborgs stad stadsbyggnadskontoret
  • Iris Hultgren Göteborgs stad Trafikkontoret
  • Suzanne Andersson Göteborgs Stad Trafikkontoret
  • Emma Larsson Göteborgs stad, Fastighetskontoret
  • Lina Eriksson Göteborgs stad, Lokalförvaltningen
  • Frida Wallentin Göteborgs Stad, park- 0ch naturförvaltningen
  • Niclas Bergendahl Göteborgs stad, Park- och naturförvaltningen
  • Johanan Ståhle Göteborgs Stad, Trafikkontoret
  • Anders Dahlgren Göteborgs universitet
  • Helene Stensson Göteborgsregionen
  • Helene Stensson Göteborgsregionen
  • Jessica Johansson Göteborgsregionen
  • En deltagare från Hölje Management
  • Nils Brazée Inhouse Tech
  • Sture Sundquist Irentsi AB
  • Jan Hallberg Jan Hallberg AB
  • Roger Sundbom Jernhusen
  • Therese Hultquist Jernhusen AB
  • Nils Eberil JM AB
  • Lars Backman Klövern AB
  • Max Reijer Kommunstyrelsen Göteborg Stad (MP)
  • Ali Alaathary Kretslopp och vatten
  • Didrik Almqvist Kretslopp och Vatten
  • Sofia Digerstedt Kretslopp och vatten
  • Agnes Söderlund Kretslopp och vatten
  • Axel Vacher Kretslopp och Vatten
  • Linnea Lundberg Kretslopp och vatten
  • Simon Trevik Kretslopp och vatten, Göteborgs stad
  • Anna Feldt Kretslopp och vatten, Göteborgs stad
  • Sofia Gyllenstig Kretslopp och vatten, Göteborgs Stad
  • Anna Ohlin Kretslopp och vatten, Göteborgs stad
  • Pia Schönbeck KTH
  • Agneta Nordström Kungsbacka kommun
  • En deltagare från Kungsbacka kommunj
  • En deltagare från L-E Ericson
  • Lennart Ekelund Lennart Ekelund AB
  • Elaf Ahmad Lerums kommun
  • Mia Ekendahl-Wisur Lerums Kommun
  • Hoda Rajabi Gajin Lerums kommun FS3
  • Cecilia Windh Liljewall
  • Fredrik Löfvenberg Liljewall arkitekter
  • Susanne Ramshage Lokalförvaltningen
  • Felicia Kristiansson Lokalförvaltningen
  • Sofie Utter Lokalförvaltningen
  • Sofia Stenberg Lokalförvaltningen Göteborg Stad
  • Jan Öberg Lokalförvaltningen Göteborgs stad
  • Tilda Melin Strandberg Lokalförvaltningen, Göteborg stad
  • Siri Himmelman Länsstyrelsen
  • Olof Franzén Länsstyrelsen
  • Nirmala Blom-Adapa Länsstyrelsen Västra Götaland
  • Matilda Wirebro Länsstyrelsen Västra Götalands län
  • Marianne Qvick Stoltz Magnussons ur
  • Micael Larsson Microsoft
  • Lisa Östman Mölndals stad
  • Sofia Söderlund Mölndals stad
  • Elisabet Börlin Mölndals stad
  • Erik Bergman Mölndals stad
  • Jonna Smiding NCC / West Link Contractors
  • Carl Westerlund Storck NCC Infrastructure
  • Therese Bergqvist Nils Andreasson Arkitektkontor
  • ingela Stjärnström Norconsult
  • Amanda Ekenborn Norconsult
  • Alice Östvik Norconsult
  • Bengt Askmar Norconsult
  • Ljot Strömseng Norconsult AB
  • Jannice Wahlström Nordr Eiendom AB
  • Rickard Stark Okidoki
  • Filip Siewertz Partille kommun
  • Sofia Gunnarsson Solton Partille kommun
  • Per Sahlin Partille Kommun
  • ola gunnarsson Peab
  • En deltagare från Peab
  • Martin Klaesson Peab AB
  • En deltagare från Peab Anläggning
  • Mikael Dahlén PEAB Anläggning
  • Lovisa Strandberg Peab Anläggning
  • Mohammed Daebes Peab Anläggning
  • Tom Nordlindh Peab Anläggning AB
  • Johan Ekberg PEAB Anläggning AB
  • En deltagare från Peab Anläggning AB
  • Per Kelloniemi Peab Anläggning AB
  • Thomas Larsson Peab Anläggning AB
  • Louise Wassberg Peab Anläggning AB
  • Fredrik Johansson Peab Anläggning AB
  • Hassan Ali Peab Anläggning AB
  • Mattias Andersson Peab Anläggning AB
  • Beatrice Mattsson Peab Anläggning AB
  • Roland Järlesand Peab Anläggning AB
  • Paulina Zayer Peab Anläggning AB
  • Sanna Hermansson Peab Anläggning AB
  • Mattis Lilja PEAB Anläggning AB, Framtidens samhällsbyggare
  • Nick Kolbiha PEAB Anläggning Väst
  • Eiron Carlsson Peab Anläggning Väst
  • Nick Kolbiha PEAB Anläggning Väst
  • Malin Johansson Peab Bostad
  • Diana Karem Shwan Peab FS7
  • En deltagare från Prysmiangroup
  • Lina Lo Gillefalk Radar arkitektur & planering AB
  • Susanna Ringnér Radar arkitektur och planering
  • Hui Tong Rambøll
  • Jan Söderström Region Gävleborg
  • Linda Renner Renkei AB
  • Nanette Cronemyr Riksbyggen
  • anders johansson Riksbyggen
  • Tim Jonsson Riksbyggen
  • Daniel Bengtsson RISE
  • Anna Brandt RISE Research Institutes of Sweden AB
  • Donia Aslanzadeh Robert Dicksons stiftelse
  • Björn Oxe Robert Dicksons Stiftelse
  • Peter Ekberg Samhällsbyggarna
  • Per Osvalds Sbk
  • Elisabeth Jansson Forsberg Scatola AB
  • Elin Johansson Semrén & Månsson
  • En deltagare från Semrén och Månsson Architecter
  • Christian Olofsson Serneke Sverige AB
  • Cecilia Steen Sjögren Arkitekter AB
  • Anders Kullingsjö Skanska
  • Lotta Wibeck Skanska
  • Camilla Haag Skanska Sverige AB
  • Louise Bävertoft Nyberg Skanska Sverige AB
  • Jenny Karlsson Skanska Sverige AB
  • John Fahlgren Skanska Sverige AB
  • Jonas Attenius Socialdemokraterna Göteborg
  • Arne Person Staden Vi Vill Ha
  • Linnea Ljungkvist Stadsbuggnadskontoret, Göteborgs stad
  • Hugo Lindblad Stadsbyggnadskontoret
  • Martin Steen Stadsbyggnadskontoret
  • En deltagare från Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Torbjörn Borglin Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Maria Lejon Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Marie Rörstad Stadsbyggnadskontoret, Göteborg
  • Victoria Svahn Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs stad
  • Thomas Dahl Stenungsundshem AB
  • Nicole Rosendahl Student
  • Jakob Hägg Student Chalmers
  • John Ragnarsson Student Chalmers
  • Ida Abrahamsson Student vid Chalmers
  • Elaf Ahmad Student/Lerums kommun
  • Anneli Suomalainen Stylt Trampoli
  • En deltagare från Sunnerö
  • Theo Tsesmatzoglou Sunnerö Architects
  • Anders Knutsson Svefa
  • Frida Leksell Sweco
  • David Lindelöw Sweco
  • Paul Garces Sweco
  • Nikolina Sekulic Sweco Management AB
  • Maziar Alizadeh Sweco Position AB
  • Sofia Bergquist Swedemount S & F AB
  • Björn Södahl Södahl & Partners AB
  • Aila Hirvonen Bremefors Tengbom
  • Martin Norman Tjörns kommun
  • Rebecca Eliasson Tommy Byggare AB
  • En deltagare från Torslanda Entreprenad
  • Martina Fahlcrantz Trafikkontoret
  • Maria Aronsson Trafikkontoret
  • Mimmmi Mickelsen Trafikkontoret
  • Annelie Svanberg Trafikkontoret
  • Victoria Enghult El Amrani Trafikkontoret
  • Lukas Wallmander Trafikkontoret
  • Carina Abrahamsson Trafikkontoret
  • Grazyna Tegenmark Trafikkontoret
  • En deltagare från Trafikkontoret
  • Torun Thörn Trafikkontoret
  • Carl-Anton Holmgren Trafikkontoret Göteborgs stad
  • En deltagare från Trafikkontoret, Göteborgs Stad
  • Mikael Bergqvist Trafikkontoret, Göteborgs Stad
  • Lena Ljungholm Trafikkontoret, I&E
  • Anahid Babadi Trafikkontoret- FS7
  • Lovisa Persson Trainee FS7
  • Ela Kaczoruk Trfikkontoret
  • Olivera Puljic Trivector
  • Claus Hansen Tyréns
  • Peter Åberg Tyréns, division arkitektur och projektledning
  • Ulf Gråberg Ulf Gråberg Fastighetsvärderingar AB
  • Linnéa Arvidsson Urbanista Stad AB
  • Catharina Migell Urbanista Stad AB
  • Urban Werner UWK
  • Amanda Höjer Vasakronan
  • En deltagare från Vasakronan
  • Mats Enander Vasakronan
  • Jessica Ingelsbo Albaeus Vasakronan AB
  • Anna Hallberg VBK Konsulterande ingenjörer AB
  • Jimmy Lovén VBK Konsulterande Ingenjörer AB
  • Jon Örn VBK konsulterande ingenjörer AB
  • En deltagare från VCC
  • Berne Christenson Ventab
  • Umut Ala Volvo Group Real Estate
  • En deltagare från Vy AB
  • Lina Fogelberg Västfastigheter
  • En deltagare från Västfastigheter
  • Fredrik Ljungmark Västfastigheter
  • Elisabeth Westre Västfastigheter
  • Peter gustafsson västfastigheter
  • Niclas Wollner Västfastigheter
  • Thomas Andersson Västfastigheter
  • Christian Olsson Västfastigheter
  • Anna Rick Västfastigheter
  • Christina Lindgren Västfastigheter
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter
  • Heléne Johansson Västfastigheter
  • isabell lindkvist Västfastigheter
  • Jonna Olsson Västfastigheter
  • Gunilla Grahn Hinnfors Västsvenska Handelskammaren
  • Jonathan Rodestedt Wallenstam
  • Kristian Sjöstedt WSP Sverige AB
  • Patrik Fallbring Wästbygg
  • Lena Åkerman Wästbygg
  • Malin Axelsson Wästbygg AB
  • Christina Andersson Wästbygg Projektutveckling AB
  • Peter Axeborn XER Management Ab
  • Hans-Gunnar Samuelsson Yrgo
  • Hanna Torlén Zynka BIM
  • Malin Janson Älvstranden Utveckling
  • Manne Fridell Älvstranden Utveckling
  • Rune Arnesen Älvstranden Utveckling AB
  • Niclas Malmeling Älvstranden Utveckling AB
  • Johan Ekman Älvstranden Utveckling AB
  • Melina Garhed Älvstranden Utveckling AB
  • Åsa Swan ÄUAB
  • Totalt 342 deltagare

Live-sänt idéseminarium med Framtidens Samhällsbyggare

I enlighet med Folkhälsomyndighetens rekommendationer kommer idéseminariet att genomföras med en mindre utvald publik med tillägget att presentationen live-sänds, för att nå ut till alla intresserade. Detta innebär att även ni som tidigare anmält er kommer att få se presentationen digitalt.

Här är länken till seminariet →

————————————————————————————————————————————————————————————

Välkommen till idéseminarium

Uppdraget från Älvstranden Utveckling: "Knäck nöten Skeppsbron!". Välkommen till en innehållsrik eftermiddag och hör traineerna i Framtidens Samhällsbyggare presentera resultatet från det case som de arbetat med under sitt traineeår.

Klicka här för att komma till seminariet →

Under idéseminariet kommer traineerna att presentera sin bild av Skeppsbron, med fokus på ett genomförbart stadsbyggande. De vill inspirera er aktörer i samhällsbyggnadsbranschen och belysa nya perspektiv på stadsutveckling. Bland annat har de klurat på Skeppsbrons heta fråga "Är det dyrt, billigt eller mittemellan?".

Så här lät det när traineerna fick sitt caseuppdrag i höstas →

Framtidens Samhällsbyggare är traineeprogrammet som bryter gränser inom samhällsbyggnadssektorn. Programmet är aktörsövergripande genom att både privata företag och offentliga organisationer deltar.

Praktisk information