• Namn Organisation
  • Eva Johansson AF BYGG Göteborg AB
  • Sofia Norman AF Gruppen - Framtidens Samhällsbyggare
  • Erika Lööv-Wallin Affärsconcept
  • Ulrika Hörgren Akademiska Hus
  • Mikael Lindberg Akademiska Hus AB
  • Malin Sjölund Olsson Arkitekterna Krook & Tjäder
  • Elin Andersson Arkitekterna Krook & Tjäder
  • Henrik Jönsson Bengt Dahlgren AB
  • Viktor Uneus Bydemand
  • Charlotta Berggren ByDemand
  • Torkel Andersson ByDemand
  • Åke Thunberg Chalmers Studentbostäder
  • Kristin Östling CMB
  • Bengt Christensson CMB
  • Elina Fraenkel Ensucon AB
  • Filip Elfström FAMILJEBOSTÄDER I GÖTEBORG AB
  • Victoria Larsson Familjebostäder
  • Senir Jalovicic Familjebostäder
  • Per Strand Framtiden Byggutveckling
  • Hanna Schön Göteborg Stad, Kretslopp och vatten och FS6
  • Christina Lööf Göteborgs Byggmästareförening
  • Ellen Brandt Göteborgs Egnahems AB
  • Jennie Tunbratt Göteborgs Egnahems AB
  • Karin Ahlström Ullbro GöteborgsLokaler
  • Jonas Olsson Iterio
  • Alexander Liljenhed JM
  • Johan Casselbrant Kanozi arkitekter
  • Joakim Kaminsky Kjellgren Kaminsky Arkitekter
  • Anders Pettersson Krook&Tjäder
  • PerEric Persson KUB arkitekter
  • Håkan Trygged KUB arkitekter
  • Carl-Johan Appelberg Kynningsrud Prefab AB
  • Kristen Broberg Liljewall arkitekter
  • Matea Corkovic Länsstyrelsen
  • Emma Lundin Magnolia Bostad AB
  • En deltagare från Malmström Edström arkitekter ingenjörer
  • Svante Wijk NCC
  • Thomas Wettergren NIRAS Sweden AB
  • Bengt Johansson Optima Engineering
  • Angelica Lexell Park- och naturförvaltningen, Göteborgs Stad
  • Sebastian Ömar törnqvist Partille kommun
  • Andreas Furenberg Ring Peab
  • Maria Franzén PEAB
  • Malin Johansson Peab
  • Najla Arpe Peab Anläggning
  • Mattis Lilja PEAB Anläggning AB, Framtidens samhällsbyggare
  • caroline andersson Peab Bostad
  • Therese Börjesson Peab Bostad AB
  • Michaela Bergqvist protek projektstyrning AB
  • Ulrik Neuendorf Radar Arkitektur & planering AB
  • Marie Bergström Ramböll
  • Marcus Eriksson Rejlers Sverige AB
  • Anders Johansson Riksbyggen
  • Jesper Lundell Riksbyggen Bonum
  • Stefan Ziegler RISE
  • Johan Alte RO-Gruppen AB
  • Björn Oxe Robert Dicksons Stiftelse
  • Sverker Cassberg Robert Dicksons stiftlese
  • Sofia Andersson Rstudio for Architecture
  • Sophie Dufva Semrén & Månsson
  • Elin Johansson Semrén & Månsson
  • Axel Peterson Serneke Projektutveckling AB
  • Elisabeth Skogelind Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs stad/Framtidens Samhällsbyggare
  • Hans Linderstad stadsledningskontoret
  • Paul Garces Sweco
  • Fatima Haioty Trafikkontoret
  • Sven Gross Trafikkontoret, Göteborgs stad/Framtidens Samhällsbyggare
  • Henrik Franzén Trafikverket
  • Linda Tholence Tyréns arkitektur
  • Rasmus Sylvén VBK
  • Per-Magnus Bäckman Ventilationsgruppen
  • Christian Olsson Västfastigheter
  • Jürgen Wahlström Wahlström & Steijner Arkitekter AB
  • Lena Steijner wahlström & steijner arkitekter ab
  • Patrik Fallbring Wästbygg AB
  • Totalt 75 deltagare

Vision och innovationledning - hur tar vi Brf Viva vidare?

Med utgångspunkt i arbetet med Brf Viva, berättar Anders Johansson på Riksbyggen om hur företaget leder och driver innovationsprocesser genom sin utvecklade FoI-plattform Positive Footprint Housing.

– Jag kommer att prata om de innovationer vi arbetat in i Brf Viva och hur dessa hjälpt oss på Riksbyggen att bl a utveckla ett verktyg för hållbarhetsstyrning, vilket är tänkt att vägleda företagets samtliga kommande bostadsprojekt, säger Anders.

Praktisk information