• Namn Organisation
  • Henrik Sunesson 556198-8907
  • Ulf Kamne A Beautiful Soup
  • Stellan Hedin AB Fogspecialisten
  • Anna Månsson Abako Arkitektkontor
  • Maria Aurell Adapta Projekt
  • Joachim Helenklaken AFRY
  • Lisa Nordström AFRY
  • Jenny Olsson AFRY
  • olof Stenlund Afry
  • Anders Ivarsson Ahlsell Sverige
  • Birgitta van Dalen Akademiska Hus
  • Kajsa Winnes Akademiska Hus
  • Lotta Andersson Akademiska Hus
  • Johan Carlsson Akademiska Hus
  • Henrik Mortensen Akademiska Hus AB
  • Håkan Nilsson Aranäs Projekt AB
  • Jonaz Björk AWL
  • Christian Blom Beijer Byggmaterial
  • Peter Cottman Bengt Dahlgren
  • Bengt Sinander Bengt Dahlgren AB
  • Christoffer Miller Bengt Dahlgren AB
  • Emma Lindsten Bengt Dahlgren Brand & Risk AB
  • Sara Jonsson Bengt Dahlgren FS7
  • Jessica Andersson BFAB
  • Lars Bråthe Bjurstenstrand Engineering VE
  • Agneta Johansson BoihopÖstraKålltorp
  • Mats Björk Bonava
  • Max Ramström Bonava Sverige AB
  • Josefine Nyman Borås Stad
  • Evelina Cras Borås Stad
  • Olof Olsson Borås Stad
  • Jonas Ward Borås stad, samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Felix Lorentzon Borås stad, samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Fredrik Berg-Gustafsson Borås stad, samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Alisa Zetterström Borås Stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Bengt Himmelmann Borås Stad, Stadsledningskansliet
  • En deltagare från Bostads AB Poseidon
  • Charlotta Berggren ByDemand
  • Stefan Pettersson ByDemand
  • Annika Belgrenius CA consultadministration AB
  • Mariette Hilmersson Castellum
  • Klara Simonsson Castellum
  • Ida Johansson Chalmers
  • Alexander Zimmerman Chalmers
  • Christine Räisänen Chalmers
  • Jingjing Zheng Chalmers
  • Ida Johansson Chalmers
  • Julia Rintamäki Chalmers
  • Paula Femenias Chalmers
  • Stefan Forsaeus Nilsson Chalmers
  • Sofia Mellgren Chalmers
  • Hanna Hammarberg Chalmers fastigheter
  • Folke Hjalmers Chalmers Industriteknik
  • Peter Alehammar Chalmers Studentbostäder
  • Simon Ramadani Chalmers Studentbostäder
  • roger nordman Chalmers Studentkår
  • Jan Bröchner Chalmers Teknikens ekonomi och organisation
  • Kristina Hejdenberg Sedström Chalmers University of Technology
  • Evelina Roth Chalmersfastigheter AB
  • Richard Svarre Chefspoolen i Sverige AB
  • Ulrika Håård CMB
  • Carina Bohm CMB
  • Kristin Östling CMB
  • Nikolina Bolvede CMB Studentråd
  • Joline Kraemer CMB studentråd
  • Nina Modig create flow
  • Sema Kadir Cushman&Wakefield
  • Jakob Schlyter Deap AB
  • Simon Grimberg Development Partner
  • Amanda Håkansson Development partner
  • Klas Rosin DREEM Arkitekter
  • Peter E E3
  • Reza Rezaei Egnahemsbolaget
  • Anette Johansson Egnahemsbolaget
  • Björn Elchner elchner
  • Peter Horn Eliasson & Lagerström System Ab
  • Mathias Uhlan ELU Konsult AB
  • Jonas Steen F O Peterson & Söner
  • Börje Knutsson Familjebostäder
  • malin karlsson Fastighetskontoret, Göteborgs stad
  • Sandra Klang Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Stefan Ekman Fd Västfastigheter
  • Björn Willemark Flodéns/FS 7
  • Monica Hessman Fortifikationsverket
  • Åsa Fall Forum Arkitekter AB
  • Carolina Dahlgren Camacho Framtiden Byggutveckling AB
  • Paula Isaksson Frilansskribent Paula Isaksson
  • Diana Karem Shwan FS 7 Peab
  • Maud Söderberg Golder Associates AB
  • Malin Larsson GR, Framtidens Ledare
  • Ann-Katrine Engström GR, Framtidens Ledare
  • Susan Lorentzen Gullers Grupp
  • Peter Jacobsson Gyproc AB
  • Terzah Kader Faraj Gårdstensbostäder AB
  • Laila Ekefäll Göteborg stad Lokalförvaltningen
  • En deltagare från göteborg stad, Lokalförvaltningen
  • Kjell Hermansson Göteborgs Stad
  • Eric Jeansson Göteborgs stad
  • Anna Björnered Göteborgs Stad
  • Stella Bergström Göteborgs Stad Miljöförvaltningen
  • En deltagare från Göteborgs Stad Stadsbyggnadskontoret
  • Malin Ekstrand Göteborgs Stad Trafikkontor
  • Christer Niland Göteborgs stad trafikkontoret
  • Patric Thomsson Göteborgs Stad, Fastighetskontoret
  • Lina Eriksson Göteborgs Stad, Lokalförvaltningen
  • Ola Setterby Göteborgs stad, Stadsbyggnadskontoret
  • Lena Ljungholm Göteborgs Stad, Trafikkontoret
  • Anders Dahlgren Göteborgs universitet
  • Mats Jönsson Göteborgs universitet
  • Gabriella Olshammar Göteborgs Universitet
  • Helene Stensson Göteborgsregionen
  • Emma Agfjord Hifab AB
  • Kajsa Wide Higab
  • Madeleine Wennerström Higab
  • Fredrik Davidsson Higab
  • Annette Stridh Higab AB
  • Lennart Larsson Husvärden AB
  • En deltagare från Hölje Management AB
  • Katarina Widén Allansson Ikano Bostad
  • Sara Edmark Ikano Bostad
  • Nils Brazée Inhouse Tech
  • Hans Söderström Installatörsföretagen
  • Pär Lundström Installatörsföretagen
  • Matilda Ekman Invinn
  • Sture Sundquist Irentsi AB
  • Gunnar Jernström Jernström konsultbyrå
  • Linnea Johansson Johanneberg Science Park
  • Anna Sylvén K21 Entreprenad AB
  • Carin Carlsson Konkurrensverket
  • Susanne Engelbrektsson Konsult
  • Ali Alaathary Kretslopp och vatten
  • En deltagare från Kulramen AB
  • Sven-Erik Bergström Kungsbacka kommun
  • Björn Cederström Kungälvs kommun
  • Anna Jägemalm Lerums kommun
  • Annika Fox LF
  • Marcus Göransson LF
  • Erik Linn Linnarc AB
  • Sanna Lundberg Liseberg
  • En deltagare från Lokalförvaltningen
  • Robin Akyol Lokalförvaltningen
  • En deltagare från Lokalförvaltningen
  • Mikael Iselow Lokalförvaltningen
  • Theres Carlzon Lyft & Surrningsredskap Ab
  • Klas Nilsson Länsstyrelsen i Västra Götalands Län
  • Viveka Wikborn Magna Fastighetsförvaltning
  • Jesper Prytz Mannheimer Swartling
  • Ulrica Ramstedt Marlon
  • En deltagare från MAU
  • Fredrik Larsson Mylift
  • Pierre Bolvede Mölndal stad
  • En deltagare från Mölndala Fastighets AB
  • En deltagare från Mölndals Stad
  • Tiella Skovgaard NCC
  • Sofie Ahlbäck Björck NCC
  • Erik Jürisoo NCC
  • Amalie Lennartsson NCC
  • Sofie Papp NCC Building
  • Ola Kvarnbo NCC Construction Sverige AB
  • Per Öberg NCC-W&F West Link Contractors HB
  • Jonna Smiding NCC-W&F West Link Contractors HB
  • Roger Asterholm Next Step Group
  • Thomas Wettergren NIRAS Sweden AB
  • ingela Stuxberg Stjärnström Norconsult
  • Rebecca Jungver Norconsult AB
  • Fredrik Karlsson Norconsult AB
  • En deltagare från Nordr
  • Peter Jaktling Novacura
  • Amelie Sandow Park- och naturförvaltningen, Göteborgs Stad
  • En deltagare från partille kommun
  • Jonas Sindler PE Teknik & Arkitektur
  • Jessica Stallgård PEAB AB
  • Eiron Carlsson Peab Anläggning Väst
  • Therese Börjesson Peab Bostad AB
  • Johan Odhed Thyni Peab Bostad AB
  • Stig V Persson Pensionär och gammal VoV byggare
  • Sofia Dalbert Platzer Fastigheter
  • Camilla Nätterlund Platzer Fastigheter AB
  • Jonas Ramberg PreOpening
  • Linda Brobeck Preopening Management AB
  • Henrik Pehrson PreOpening Management AB
  • Arne Andersson Privat
  • Camilla Carlsson Privat
  • Morgan Larsson Projektengagemang
  • Dennis Saxberg Ramboll
  • Ellen Petersson Rejlers Sverige AB
  • Filip Ryd Renova Miljö AB
  • Björn Johansson Researcher
  • Filippa Bengtsdotter Riksbyggen
  • Peter Jakobsson Saint-Gobain Sweden AB, Gyproc
  • Peter Ekberg Samhällsbyggarna
  • Elisabeth Jansson Forsberg Scatola AB
  • Mats Fröier Seniorkonsult
  • En deltagare från Serneke
  • Julia Björkman Serneke Sverige
  • En deltagare från Serneke Sverige AB
  • Marlene Wiberg Serneke Sverige AB
  • Johan Graffner Serneke Sverige AB
  • En deltagare från Serneke Sverige AB
  • Christian Olofsson Serneke Sverige AB
  • Adam Berglund Serneke Sverige AB
  • Cecilia Steen Sjögren Arkitekter AB
  • Peter Samuelsson Skanska
  • Lizette Sjöstrand Skanska
  • ulf persson Skanska Sverige
  • Jaquline DeCerein Skanska Sverige AB
  • En deltagare från Skanska Sverige AB
  • Björn Krook Skanska Sverige AB
  • Jacob Schachtschabel Skanska Sverige AB
  • Adam Andersson Skeppsviken
  • Eric Larsson Skeppsviken
  • Nikola Jovetic Skeppsviken
  • Davor Sinik Skeppsviken
  • Richard Borg Skeppsviken
  • Max Larsson Skeppsviken
  • Malte Larsson Skeppsviken
  • Patrik Abrahamsson Skeppsviken
  • Mats Hagnert Skeppsviken Bygg
  • Sara Andersson Skeppsviken Bygg & Fastighet AB
  • Gustaf Dahllöf Skeppsviken bygg AB
  • Conny Segerdahl Skeppsviken Bygg i Gbg
  • Åsa Tenggren Skeppsviken Bygg i Göteborg
  • Robin Kilander Skeppsviken bygg i Göteborg
  • Peter Carlzon Skeppsviken Bygg i Göteborg
  • Christofer Barkebo Skeppsviken Bygg i Göteborg
  • Johan Nätterlund Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Robin Carlsson Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Adam Adielsson Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Mille Karagiannis Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Patrik Axelsson Skeppviken bygg
  • Arne Person Staden Vi Vill Ha
  • Martin Steen Stadsbyggnadskontoret
  • En deltagare från Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Lennart Lundgren Staga
  • En deltagare från Stenungsunds kommun
  • Mats Johansson Stenungsunds kommun
  • En deltagare från Structor
  • John Ragnarsson Student
  • Tobias Larsson Student
  • Malin Persson Sunnerö Arkitekter
  • Samuel Lindén Svensk Bygglogistik AB
  • Erik Kalmaru Svensk Byggtjänst
  • Hannes Enqvist Svensk Byggtjänst
  • Hanna Hall Sverigehuset i Göteborg
  • Maziar Alizadeh Sweco
  • Gustav Ljunggren Sweco
  • Linda Ganehed Sweco
  • Daniel Billman Sweco
  • Mark Rodger Sweco
  • Paul Garces Sweco
  • Karin Kullman Sweco
  • Inez Eriksson Sweco
  • Rebecca Söderberg Sweco
  • Linus Andersson Sweco
  • Oliver Löfman Sweco Management
  • Peter Axelsson Sweco Management
  • Nikolina Sekulic Sweco Sverige
  • Catrine Öst Forssblad Sweco Sverige
  • Aneta Kopec Sweco Sverige AB
  • En deltagare från Sweco Sverige AB
  • Mattias Johansson Syncronisera
  • Lars Broström Södra Building Projects
  • Elin Bäckfalk Södra Building Projects
  • Stefan Eierborg Södra Building System
  • Roger Rosengren Tanums kommun
  • Emil Darhult Janfalk Tikab
  • Fredrik Viktorin Tonland AB
  • Anahid Babadi Trafikkontoret/FS7
  • Emilia Lindholm Trafikverket
  • Lovisa Persson Trainee FS7
  • Jimmy Gunnarsson Troldtekt AB
  • En deltagare från Tyréns
  • Hanna Lindgren Tyréns
  • Peter Åberg Tyréns, division arkitektur och projektledning
  • En deltagare från ubf
  • Charlotte Mansfield Universeum
  • Eric Edblad Universeum AB
  • Petra Palm Universeum AB
  • Marcus Jahnke Urban Futures - Centrum för hållbar stadsutveckling
  • Linnéa Arvidsson Urbanista Stad AB
  • Jens Öberg Utbildningsförvaltningen
  • Amanda Höjer Vasakronan
  • Mats Enander Vasakronan AB
  • Jon Örn VBK
  • Ulf Kjellberg VBK
  • Julia Folkesson VBK
  • Andreas Lindelöf VBK
  • Ola Kjellman VBK
  • Rasmus Sylvén VBK
  • Johan Örnborg VBK Konsulterande Ingenjörer
  • Rasmus Linge Veidekke
  • Micael Boman Veidekke
  • Lars Sjöström VIRGOkonsult
  • Staffan Nordenstråle Volvo Group
  • Victor Bertilson Volvo Group Real Estate
  • Adam Hofmaier Hagsjö Västfastigheter
  • Jennifer Wald Västfastigheter
  • Linda Sandström Västfastigheter
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter
  • Gunilla Grahn Hinnfors Västsvenska Hadnelskammaren
  • Magnus Jakobsson Wangeskog Hyrcenter
  • Sofia Edholm White Arkitekter AB
  • Karin Cajmatz Wingårdhs
  • Ella Fröling WSP
  • Johanna Gustafsson WSP
  • Pontus Lagerström WSP Global
  • Conny Andersson WSP Management
  • Patrik Fallbring Wästbygg
  • Zubair Azizi Wästbygg AB
  • Peter Axeborn XER Management AB
  • Hans-Gunnar Samuelsson Yrgo
  • Jonas Eriksson Yuanda-Europe
  • Joakim Karlsson Zynka BIM
  • Malin Janson Älvstranden Utveckling AB
  • Totalt 314 deltagare

Bild Universeum.

Universeums visualiseringsdome – ett nytt landmärke i Göteborg

Universeum bygger ut för att förstärka sin satsning på teknik, matematik och digitalisering, med fokus på visualisering och artificiell intelligens. Ett mycket komplext projekt både logistiskt och byggtekniskt med stort fokus på hållbart byggande som ställer höga krav på alla inblandade.

Nu får du en ny chans att höra Skeppsvikens projekteringsledare, Johan Nätterlund, och platschef, Robin Carlsson, berätta om sina utmaningar med att styra och förena byggnation, arkitektur, teknik, trafik, logistik och vetenskap.

Om domen:
Utbyggnaden omfattar bland annat en bro i limträ, visualiseringslabb, nya hissar och utställningsytor där kronan på verket blir en sfärisk visualiseringsdome. Projektioner på den invändiga, krökta ytan kommer omge och omsluta betraktaren och ta dem till platser som annars hade varit dolda. Ett öppet hus med flera hållbara lösningar, till stora delar byggt i trä.

 

Praktisk information

  • Datum: Fredag den 5 mars 2021
  • Tid: Klockan 08:00 till 09:00 · Lägg till i kalender
  • Plats: Digitalt möte via Zoom, länk mejlas ut med bekräftelsen och i påminnelsemejl dagen före seminariet
  • Kostnad: Kostnadsfritt
  • Upplysningar: info@cmb-chalmers.se