• Namn Organisation
  • Stellan Hedin AB Fogspecialisten
  • Maria Aurell Adapta Projekt AB
  • Sofia Norman AF Bygg Göteborg AB
  • Lisa Nordström AFRY
  • Pontus Mazetti Apexa Competence AB
  • Arne Andersson Aravent
  • Jonaz Björk AWL - Akademiska Hus
  • Christian Blom Beijer Byggmaterial
  • Emma Lindsten Bengt Dahlgren Brand & Risk AB
  • Sara Jonsson Bengt Dahlgren FS7
  • Henrik Abbestam Borås Stad
  • Olof Olsson Borås Stad
  • Jonas Ward Borås stad, samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Hanna Wiksten Bostadsbolaget
  • Jingjing Zheng Chalmers
  • Nikolina Bolvede Chalmers
  • Kristina Hejdenberg Sedström Chalmers Entreprenörskola
  • Folke Hjalmers Chalmers Industriteknik
  • Peter Alehammar Chalmers Studentbostäder
  • roger nordman Chalmers Studentkår
  • Kristin Östling CMB
  • Ulf Johansson CPG Bevakning Sverige AB
  • Jakob Schlyter Deap AB
  • Peter E E3
  • Anette Johansson Egnahemsbolaget
  • Björn Elchner elchner
  • Mathias Uhlan ELU Konsult AB
  • Jonas Steen F O Peterson & Söner Byggnads AB
  • Patric Thomsson Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Carolina Dahlgren Camacho Framtiden Byggutveckling AB
  • Paula Isaksson Frilansskribent Paula Isaksson
  • En deltagare från Götebogs Stad
  • Ulrica Ramstedt Göteborg & Co
  • Laila Ekefäll Göteborg stad Lokalförvaltningen
  • Anna Björnered Göteborgs Stad
  • Stella Bergström Göteborgs Stad Miljöförvaltningen
  • Lina Eriksson Göteborgs stad, Lokalförvaltningen
  • Dennis Ragnar HAKI AB
  • Emma Agfjord Hifab
  • Kajsa Wide Higab
  • En deltagare från Hölje Management
  • Sara Edmark Ikano Bostad
  • Catrin Gylling Independent Interior AB
  • Nils Brazée Inhouse Tech
  • Hans Söderström Installatörsföretagen
  • En deltagare från K21 Entreprenad
  • En deltagare från Kålltorps Bygg
  • En deltagare från Lokalförvaltningen
  • Fredrik Larsso MyLift Sweden
  • En deltagare från Mölndala Fastighets AB
  • Tiella Skovgaard NCC
  • Karl-Magnus Hake NCC Sverige AB
  • Dennis Hedebrand NCC Sverige AB
  • Rebecca Jungver Norconsult AB
  • Kerstin Torsede Nowa Empower
  • En deltagare från Pe
  • Therese Börjesson Peab Bostad AB
  • Anna Zahlbruckner pinpoint projektledning AB
  • Sofia Dalbert Platzer Fastigheter
  • Henrik Esgård Platzer fastigheter AB
  • Oliver Löfman Projektledare, Sweco Management
  • Filip Ryd Renova Miljö AB
  • Emma Lööf Björnram Rental
  • Filippa Bengtsdotter Riksbyggen
  • Peter Jakobsson Saint-Gobain Sweden AB, Gyproc
  • En deltagare från SEAB
  • Jörgen Österlund Serneke
  • Marlene Wiberg Serneke Sverige
  • En deltagare från Serneke Sverige AB
  • Christoffer Sundin Serneke Sverige AB
  • Cecilia Steen Sjögren Arkitekter AB
  • Efraim Ljung Skanska
  • Jaquline DeCerein Skanska Sverige AB
  • Nikola Jovetic Skeppsviken
  • Gustaf Dahllöf Skeppsviken
  • Eric Larsson Skeppsviken
  • Malte Larsson Skeppsviken
  • Davor Sinik Skeppsviken
  • Patrik Axelsson Skeppsviken Bygg
  • Cecilia Andersson Skeppsviken Bygg & Fastighet AB
  • Sara Andersson Skeppsviken Bygg & Fastighet AB
  • Åsa Tenggren Skeppsviken Bygg i Göteborg
  • Conny Segerdahl Skeppsviken Bygg i Göteborg
  • Robin Carlsson Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Robin Kilander Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Adam Adielsson Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Johan Nätterlund Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Mathias Adamsson Skeppsviken Bygg I Skövde AB
  • En deltagare från Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Lennart Lundgren Staga
  • John Ragnarsson Student
  • Tobias Larsson Student på KYH
  • Malin Persson Sunnerö Arkitekter
  • Inez Eriksson Sweco
  • Linus Andersson Sweco
  • Peter Axelsson Sweco Management
  • Nikolina Sekulic Sweco Management
  • Elin Bäckfalk Södra Building project
  • Lars Broström Södra Building Projects
  • Stefan Eierborg Södra Building System
  • Roger Rosengren Tanums kommun
  • Kjell Hermansson TK
  • Emilia Lindholm Trafikverket
  • Lovisa Persson Trainee FS7
  • Jimmy Gunnarsson Troldtekt AB
  • Lena Sjöstrand Universeum
  • Rasmus Sylvén VBK
  • Julia Folkesson VBK
  • Ulf Kjellberg VBK
  • Andreas Lindelöf VBK
  • Johan Örnborg VBK Konsulterande Ingenjörer
  • Jimmy Lovén VBK Konsulterande Ingenjörer AB
  • En deltagare från Veideeke
  • Micael Boman Veidekke
  • Umut Ala Volvo Group Real Estate
  • Victor Bertilson Volvo Group Real Estate
  • En deltagare från Västfastigheter
  • Gunilla Grahn Hinnfors Västsvenska Handelskammaren
  • Magnus Jakobsson Wangeskog Hyrcenter
  • Sofia Edholm White Arkitekter AB
  • Gunilla Murnieks Wingårdh arkitektkontor
  • Karin Cajmatz Wingårdhs
  • Johanna Gustafsson WSP
  • Jonas Eriksson Yuanda-Europe
  • Camilla Carlsson Övriga
  • Totalt 125 deltagare

Bild Universeum.

Universeums visualiseringsdome – ett nytt landmärke i Göteborg

Universeum bygger ut för att förstärka sin satsning på teknik, matematik och digitalisering, med fokus på visualisering och artificiell intelligens. Ett mycket komplext projekt både logistiskt och byggtekniskt med stort fokus på hållbart byggande som ställer höga krav på alla inblandade.

Skeppsvikens projekteringsledare, Johan Nätterlund, och platschef, Robin Carlsson, berättar denna morgon om sina utmaningar med att styra och förena byggnation, arkitektur, teknik, trafik, logistik och vetenskap.

Om domen:
Utbyggnaden omfattar bland annat en bro i limträ, visualiseringslabb, nya hissar och utställningsytor där kronan på verket blir en sfärisk visualiseringsdome. Projektioner på den invändiga, krökta ytan kommer omge och omsluta betraktaren och ta dem till platser som annars hade varit dolda. Ett öppet hus med flera hållbara lösningar, till stora delar byggt i trä.

 

Praktisk information

  • Datum: Fredag den 5 februari 2021
  • Tid: Klockan 08:00 till 09:00 · Lägg till i kalender
  • Plats: Digitalt möte via Zoom, länk mejlas ut med bekräftelsen och i påminnelsemejl dagen före seminariet
  • Kostnad: Kostnadsfritt
  • Upplysningar: info@cmb-chalmers.se