• Namn Organisation
  • Carl Wadmark AB Volvo
  • Anna Månsson Abako Arkitektkontor
  • En deltagare från Adda Inköpscentral AB
  • Patrik Lundqvist AEC AB
  • Sofia Norman AF Bygg Göteborg AB
  • Jenny Olsson AFRY
  • Anna Sundin AFRY
  • Tobias Davidsson AFRY
  • Kaia Eichler AFRY
  • Petter Wadmark AFRY Supply Chain
  • Johan Carlsson Akademiska Hus
  • Per Löveryd Akademiska hus AB
  • Henrik Mortensen Akademiska Hus AB
  • Kristina Alenvik Akuro
  • En deltagare från Alecta Fastigheter
  • Axel Peterson Alingsås Kommun
  • Håkan Nilsson Aranäs Projekt AB
  • Karin Hjertén Aranäs Projekt AB
  • Elin Andersson Arkitekterna Krook & Tjäder
  • Johan Norlin Arkitema
  • Jonaz Björk AWL
  • Leo Wallin Ballast Nedam
  • Camilla Eriksson Bengt Dahlgren
  • Henrik Jönsson Bengt Dahlgren AB
  • Sara Jonsson Bengt Dahlgren FS7
  • Michael Walmerud Bengt Dahlgren Göteborg AB
  • Inger-Lena Bennman Bennman Kommunikation
  • Robert Pemaj Bonava Sverige AB
  • Nathalie Kullberg Borås stad
  • Jonas Ward Borås Stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Bengt Himmelmann Borås Stad, Stadsledningskansliet
  • Catarina Hagwall Bostadsbolaget
  • En deltagare från Boverket
  • Madeleine Hjortsberg Boverket
  • Petra Sedelius Byggföretagen
  • Jimmy Gustafsson Byggnadsaktiebolaget Tornstaden
  • Christer Käll ByggPartner i Dalarna AB
  • Anna Jonsson CA consultadministration ab
  • Marcus Zetterberg Castellum
  • Klara Simonsson Castellum
  • Helen Sandberg Castellum
  • Claes Caldenby Chalmers
  • Malin Boberg Chalmers
  • Elin Edstam Chalmers
  • Jingjing Zheng Chalmers
  • Anna Braide Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Alvin Leimo Chalmers
  • Magnus Berg Chalmers
  • Pernilla Gluch Chalmers
  • Stefan Forsaeus Nilsson Chalmers
  • Patrik Höstmad Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Sofie Hammer Chalmers (DCPM-student)
  • Leo Holmgren Chalmers -student
  • Maria Julia Martins Chalmers DCPM alumni, Architect AB Lindex
  • Peter Alehammar Chalmers Studentbostäder
  • Anna Zahlbruckner Chalmersfastigheter
  • Evelina Roth Chalmersfastigheter AB
  • Christer Wannheden Christer Wannheden Engineering
  • Kristin Östling CMB
  • Carina Bohm CMB
  • Joline Kraemer CMB studentråd
  • Leif Jendeby COWI
  • Daniel Kläppevik COWI
  • Thomas Hallgren COWI AB
  • Staffan Lindén COWI AB
  • Lars-Bertil Ekman Cowi AB
  • Marie Haeger-Eugensson COWI och Göteborgs universitet, GVC
  • Sema Kadir Cushman&Wakefield
  • David Löfgren Danske Bank
  • Désirée Von Essen Dayspring
  • John Kåwert Dayspring
  • Anna Rudhag Dayspring Göteborg
  • Jakob Schlyter Deap AB
  • Amanda Håkansson Development partner
  • Yngve Karlsson Development Partner 09 AB
  • Hanna Bernholdsson Downtown Advisors
  • Robert Insulan DS Byggnads AB
  • Johanna Nydèlius Egen
  • Reza Rezaei Egnahemsbolaget
  • Torbjörn Grahn Ekan Management
  • Björn Elchner elchner
  • Cecilia Apelgren Elof Hansson Fastigheter AB
  • Eva Salomonsson Elof Hansson Fastigheter AB
  • Lennart Hedström Elof Hansson Fastighetet
  • Svante Severinsson ELU
  • Susanne Aderman ELU Konsult AB
  • Sara Johansson ELU Konsult AB
  • Ingela Bengtsson Schiötz Explo AB
  • Sven Steen F O Peterson & Söner Byggnads AB
  • sevket Kuzey familjebostäder AB
  • Per Göran Höglund Fastighetskontoret
  • Mattias Hedeberg Fastighetskontoret
  • Christian Jönsson Fastighetskontoret
  • En deltagare från Fastighetskontoret
  • camilla Lidholm Fastighetskontoret
  • En deltagare från Fastighetskontoret
  • En deltagare från Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Felicia Johansson Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • En deltagare från Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • En deltagare från Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • En deltagare från Fastighetskontoret, Göteborgs stad
  • En deltagare från Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Maria Lindén Liljeström Fastighetskontoret, Göteborgs stad
  • En deltagare från Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Kristian Wallgren Fastighetsnytt Förlags AB
  • Ann-Mari Bengtsson Fastighetsägarna GFR
  • Rickard Törnqvist FEI Företagsekonomiska institutet
  • Björn Willemark Flodéns/FS 7
  • Åsa Fall Forum Arkitekter AB
  • Torgny Gunnarsson Forum Fastighetsekonomi AB
  • Catrine Andersson Framtiden Byggutveckling
  • Niclas Hultberg Framtiden Byggutveckling
  • Ida Brogren Framtiden Byggutveckling AB
  • Erik Falk Framtiden Byggutveckling AB
  • Carolina Dahlgren Camacho Framtiden Byggutveckling AB
  • Kjell Björkqvist Framtidenkoncernen
  • Paula Isaksson Frilansskribent Paula Isaksson
  • Diana Karem Shwan FS 7 Peab
  • Jonas Lissel Förv AB Göteborgslokaler
  • Elin Svensson Gottlieb Paludan Architects
  • Peter Jakobsson Gyproc AB
  • Henrik Olsson Göteborg Citysamverkan ideell förening
  • Anders Fransson Göteborg Energi AB
  • Anna Skrapste Göteborg stad
  • Magnus Elfström Göteborg Stad Fastighetskontoret
  • Christian Schiötz Göteborg Stad Fastighetskontoret
  • Emil Stridsman Göteborg stad, fastighetskontoret
  • En deltagare från göteborg stad, Lokalförvaltningen
  • Lotta-Sara Falk Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Sebastian Mattsson Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Christina Lööf Göteborgs Byggmästareförening
  • Paula Wirdheim Göteborgs Byggmästareförening / MVB Astor Bygg AB
  • Håkan Persson Göteborgs Hamn AB
  • Erik Hallgren Göteborgs Hamn AB
  • Fredrik Ternström Göteborgs Hamn AB
  • David Noren Göteborgs Hamn AB
  • Lukas Jonsson Göteborgs Stad
  • En deltagare från Göteborgs stad Fastighetskontoret
  • Ana Tiriba Göteborgs Stad Lokalförvaltningen
  • Renata Osmanovic Göteborgs stad, Lokalförvaltningen
  • En deltagare från Göteborgs Stad, Lokalförvaltningen
  • Susanne Ramshage Göteborgs Stad, Lokalförvaltningen
  • Martina Nilsson Göteborgs Stad, Lokalförvaltningen
  • Lina Eriksson Göteborgs Stad, Lokalförvaltningen
  • Gabriella Olshammar Göteborgs Universitet
  • Anders Dahlgren Göteborgs universitet
  • Martin Öberg Handelshögskolan vid Göteborgs universitet
  • Marcus Gökstorp Hifab
  • Oskar Isberg Hifab AB
  • Bo Nikell Hifab AB
  • Emma Agfjord Hifab AB
  • Madeleine Wennerström Higab
  • Jerker Westerberg Higab
  • Ulrika Håård Hollertz & Stenvall
  • Helena Sammels HSB Göteborg
  • Fortesa Bytyqi Härryda kommun
  • Matilda Svenning Härryda kommun
  • Petter Olsson Hållbara Projekt i Norden AB
  • Magnus Holmén Högskolan i Halmstad
  • Katarina Widén Allansson Ikano Bostad
  • Tony Serenban Indoor Energy Services AB
  • Nils Brazée Inhouse Tech
  • Eskil Sellgren Innovationsföretagen
  • Ingmar Rahm IRAB Byggkalkyl AB
  • Göran Nilsson Isobetong
  • Jonas Hansson Isobetong
  • Christoffer Nilsson Isobetong
  • Kristian Holm Jan Håkansson Byggplanering AB
  • Urban Hammarlund Jernhusen
  • Patrik Albertsson Jernhusen AB
  • Alexander Liljenhed JM
  • Camilla Björklund JM AB
  • Katarina Nordström Johanneberg Science Park
  • Göran Havert JSP
  • Laura Cirtautaite K-Lab
  • Hanna Lassing Kanico AB
  • Robert Jansson KFS Anläggningskonstruktörer
  • Per Eriksson Kirunabostäder
  • En deltagare från Klövern AB
  • En deltagare från Kretslopp och Vatten
  • Hanna Schön Kretslopp och vatten
  • Simon Trevik Kretslopp och vatten, Göteborgs stad
  • PerEric Persson KUB arkitekter
  • Håkan Trygged KUB arkitekter
  • Ylva Håkansson Kungsbacka kommun
  • Tony Tobiasson Kungsbacka kommun
  • Jenny Bjönness Bergdahl Kungälvs kommun
  • Mikael Fischer Kungälvs kommun, Samhällsbyggnad
  • En deltagare från Kålltorps Bygg
  • Eva-Lena Ivarsson L M Engströms gymnasium
  • En deltagare från Lokalförvaltningen
  • En deltagare från Lokalförvaltningen
  • Robin Akyol Lokalförvaltningen, Göteborgs Stad
  • Matea Corkovic Länsstyrelsen
  • Saeid Erfan Länsstyrelsen
  • Klas Nilsson Länsstyrelsen i Västra Götalands Län
  • En deltagare från Mariestads Kommun
  • Andréa Dahrén Morris Law
  • Pierre Bolvede Mölndal stad
  • Fredrik Engkvist Mölndala Fastighets AB
  • En deltagare från Mölndala Fastighets AB
  • Carl-Fredrik Beijer Mölndals stad
  • Dennis Hedebrand NCC
  • Tiella Skovgaard NCC
  • Robin Borgh NCC
  • Amalie Lennartsson NCC
  • En deltagare från NCC
  • Erik Ulvås NCC Infrastructure
  • Magnus Simonsson NCC Sverige AB
  • Charlotta Hansson Allefelt NCC Sverige AB
  • Richard Thorpö NCC Sverige AB
  • David Wiberg NCC Sverige AB
  • Michael Haglund NCC Sverige AB
  • Martin Fjellman NCC Sverige AB / Hercules
  • Eva Blomberg Next step
  • Thomas Wettergren NIRAS Sweden AB
  • ingela Stjärnström Norconsult
  • Bengt Johansson Optima Engineering
  • sara åkerström OVRIGA
  • Hugo Hammarstrand Peab
  • Jessica Stallgård PEAB AB
  • Mattias Emanuelsson Peab Anläggning AB
  • Martin Carrick Peab Anläggning AB
  • Victoria Borgljung Peab Anläggning AB
  • Johan Zahlbruckner Peab Sverige AB
  • Susan Johnson Peab Sverige AB
  • Linnea Thörn PJ bygg
  • Sofia Dalbert Platzer Fastigheter
  • Camilla Nätterlund Platzer Fastigheter AB
  • En deltagare från Privat
  • En deltagare från Privat
  • Morgan Larsson Projektengagemang
  • Suhan Tri Protek projektstyrning
  • Nanna Hällgren Protek projektstyrning
  • Adam Lindberg Protek Projektstyrning AB
  • Pär Eriksson Protek Projektstyrning AB
  • Nanna Hällgren protek projektstyrning ab
  • Madelen Gannå protek projektstyrning ab
  • Joakim Forsemalm Radar arkitektur & planering AB
  • Andreas Lundberg Ragn-Sells Treatment & Detox
  • Markus Frenzel Ramböll Projektledning
  • Stefan Dahl Rejlers
  • Johan Josefsson Rejlers Sverige AB
  • Christer Lundqvist Rekab entreprenad ab
  • Linda Renner Renkei AB
  • Matilda Kjellander Riksbyggen
  • Pouriya Parsanezhad Riksbyggen
  • Erik Lingblom Ringhals AB
  • Katarina Haugen RISE
  • Katarina Malaga Rise
  • Björn Oxe Robert Dicksons Stiftelse
  • Peter Ekberg Samhällsbyggarna
  • Elisabeth Jansson Forsberg Scatola AB
  • Isabelle Easterling Semrén Månsson
  • Mats Fröier Seniorkonsult
  • En deltagare från Serneke
  • Hanna Eckerberg Serneke
  • Tobias Andersson Serneke Sverige AB
  • Magnus Franzén Serneke Sverige AB
  • En deltagare från Serneke Sverige AB
  • Johan Graffner Serneke Sverige AB
  • Christian Olofsson Serneke Sverige AB
  • Adam Berglund Serneke Sverige AB
  • Marcus Jerkeborg Service Works Global Nordic AB
  • Christian Simmons Simmons akustik och utveckling ab
  • Cecilia Steen Sjögren Arkitekter AB
  • Ali Arkawazi Skanska
  • Johan Franzén Skanska
  • Henrik Gustavsson Skanska
  • Niklas Grimslätt Skanska Fastigheter Göteborg AB
  • Mats Dynevik Skanska fastigheter Göteborg AB
  • Hanna Larsson Skanska Fastigheter Göteborg AB
  • Jessica Andersson Skanska Nya Hem
  • Victor Leiman Skanska Nya Hem
  • Henrik Gustavsson Skanska Sverige
  • Johan Nilsson Skanska Sverige AB
  • Anna Björkroth Skanska Sverige AB
  • Linda Fredriksson Skanska Sverige AB
  • Hallvard Pagander Milveden Skanska Sverige AB
  • Karl Malmqvist Skanska Sverige AB
  • Maria Rydberg Skanska Sverige AB
  • Jaquline DeCerein Skanska Sverige AB
  • Björn Krook Skanska Sverige AB
  • Anders Hedberg Skanska Sverige AB
  • Jonas Ljunggren Skanska Sverige AB
  • Emma Strömberg Skanska Sverige AB
  • Per-Anders Ericsson Skanska Sverige AB
  • En deltagare från Skanska Sverige AB
  • En deltagare från Skanska Sverige AB
  • En deltagare från Skanska Sverige AB
  • En deltagare från Skanska Sverige AB
  • Emily Winterbielke Skanska Sverige AB
  • Christoffer Kennedy Skanska Sverige AB, Hus gbg
  • En deltagare från Skanska Sverige AB, Nya Hem Sydväst
  • Patrik Abrahamsson Skeppsviken
  • Davor Sinik Skeppsviken
  • En deltagare från Sollentuna kommun
  • Sandra Dahlgren Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Victoria Svahn Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs stad
  • En deltagare från Stadsledningskontoret, Göteborgs Stad
  • Jan-Olof Ekelund Statement AB
  • Micael Jansson Stena Bygg AB
  • Stephan Begic Stena Fastigheter AB
  • Emmelie Sjögren Stena Fastigheter Göteborg AB
  • Fredrik Löfgren Stenungsundshem AB
  • Mikael Åberg Step1
  • Fredrik Bergman Stockholm stad
  • David Langseth Stockholm Stad
  • Samuel Lindén Svensk Bygglogistik AB
  • Patrik Lindgren Svensk Bygglogistik AB
  • Hannes Enqvist Svensk Byggtjänst
  • Inez Eriksson Sweco
  • Gustav Ljunggren Sweco
  • Mark Rodger Sweco
  • Kenan Kamenjas Sweco
  • Wilhelm Heiroth Sweco
  • Daniel Billman Sweco
  • Nikolina Sekulic Sweco Sverige
  • Karl Fimmerstad Sweco Sverige AB
  • En deltagare från Sweco Sverige AB
  • En deltagare från Sweco Sverige AB
  • Tobias Berge Sweco Systems AB
  • Mattias Johansson Syncronisera Projektledning i GBG AB
  • Björn Södahl Södahl & Partners AB
  • Stefan Eierborg Södra Building System
  • En deltagare från Tengbom
  • Charlotte Kellgren TF Fastigheter AB
  • Emil Darhult Janfalk Tikab
  • Caroline Damm Tornstaden
  • Johanna Lennmalm Trafikkontoret
  • Maria Aronsson Trafikkontoret
  • Carl-Anton Holmgren Trafikkontoret Göteborgs stad
  • Anna Häggson Trafikkontoret Göteborgs stad
  • frida leksell Trafikkontoret Göteborgs Stad
  • Malin Michaelson Trafikkontoret, Gbg Stad
  • Sven Gross Trafikkontoret, Göteborgs stad
  • Anahid Babadi Trafikkontoret/FS7
  • Lovisa Persson Trainee FS7
  • Fabian Forsman Triathlon Group
  • Åsa Karlsson Tyréns AB
  • P-O Nilsson Tyréns AB
  • Peter Åberg Tyréns, division Arkitektur & Projektledning
  • En deltagare från ubf
  • Filip Lindevall Ulricehamns kommun
  • Daniel Sjölie University West
  • Sara Nylander Urbanista Stad
  • Linnéa Arvidsson Urbanista Stad AB
  • Klara Jonsson Urbanista stad AB
  • Stefan Eriksson Vasakronan
  • Rasmus Sylvén VBK
  • Andreas Lindelöf VBK
  • Ola Kjellman VBK
  • Sara Sandebjer Veidekke
  • Jesper Berg Veidekke
  • Erik Tellow Västfastigheter
  • Jonna Morkvist Västfastigheter
  • Heléne Johansson Västfastigheter
  • Linda Sandström Västfastigheter
  • Christian Olsson Västfastigheter
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter
  • Maria H Seeman Västfastigheter
  • Jonna Olsson Västfastigheter
  • Anita Rynvall Mårtensson Västra Götalandsregionen
  • Gunilla Grahn Hinnfors Västsvenska Hadnelskammaren
  • Nils Olsson Västtrafik
  • Jannika Wirstad what! arkitektur
  • Lars-Erik Nilsson White arkitekter AB
  • Karin Cajmatz Wingårdhs
  • Lennart Åkerlund WSP
  • Oliver Löfman WSP Management
  • Stefan Lundström WSP/Stockholms stad Exploateringskontoret
  • Jonas Hulterström Wästbygg
  • Johannes Hellsing Wästbygg AB
  • Mohamed Kiswani Wästbygg AB
  • Peter Axeborn XER Management AB
  • Ina Tofalvi Zynka BIM
  • Anna Hoffmeister Älvstranden Utveckling
  • Melina Garhed Älvstranden Utveckling
  • Mats Ransgård Älvstranden Utveckling
  • Manne Fridell Älvstranden Utveckling
  • Anna Andersson Älvstranden Utveckling
  • En deltagare från Älvstranden Utveckling
  • En deltagare från Älvstranden Utveckling AB
  • Lena Baeza Älvstranden utveckling AB
  • Totalt 388 deltagare

Unikt samarbete bakom ny halvö i Göteborg

Nästa år startar utbyggnaden av den två hektar stora halvön vid Masthuggskajen – ett projekt som kräver nya kreativa lösningar både gällande de tekniska utmaningarna att skapa ny mark ute i Göta älv, men också när det kommer till samverkan, markägande och riskfördelning.

Att bygga halvön kräver att Göteborgs Stad hanterar projektet på ett nytt sätt. Utbyggnaden kommer att ske i så kallad ”särskild ordning” där stadens utvecklingsbolag Älvstranden Utveckling är byggherre och ansvarar för all grundläggning. Älvstranden Utveckling har därmed flera roller i projektet, dels som entreprenör åt fyra beställare, dels som byggherre mot totalentreprenören.

Göteborgs Stad får en halvö till ett fast pris och riskerna i projektet hanteras av Älvstranden Utveckling tillsammans med de privata aktörerna på halvön.

Anmäl dig idag och hör hur byggaktörernas samarbete ser ut och varför man valde just denna lösning? 

Rune Arnesen och Cecilia Andersson från Älvstranden Utveckling berättar om bakgrunden till halvön och hur det ska gå till att bygga den. I samtalet deltar även Christer Niland från trafikkontoret Göteborgs Stad, Martin Gidenstam från Stena Bygg och Daniel Holmén från Elof Hansson Fastigheter.

Halvön på Masthuggskajen kommer att bestå av fyra fastigheter och allmän platsmark. Fastigheterna ägs av Stena Fastigheter, som bygger hyresrätter, skola, lokaler för restauranger och caféer samt kontor och Riksbyggen som ska uppföra bostadsrätter. Elof Hansson Fastigheter kommer tillsammans med Alecta Fastigheter att bygga kontorshusen Global Business Gate.