• Namn Organisation
  • Theodor Tsesmatzoglou -
  • Mikael Modin .
  • Ulf Kamne A Beautiful Soup
  • En deltagare från A Working Lab
  • Sofia Norman AF Gruppen
  • Hedvig Staaf Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknik
  • Ulrika Hörgren Akademiska Hus
  • Henrik Mortensen Akademiska Hus
  • Christer Fröberg Arkitekterna Krook & Tjäder
  • Per-Anders Marberg Bengt Dahlgren Brand & Risk AB
  • Inger-Lena Bennman Bennman Kommunikation
  • Edis Saami Betonmast
  • Johannes Olsson Borås Stad
  • Elisabeth Eickhoff Borås Stad
  • Anders Graad Borås Stad, Mark och exploatering
  • Johannes Wallgren Bostads AB Poseidon
  • Jerker Olsson BYGGHERRETJÄNST
  • En deltagare från Chalmers
  • Fredrika Levén Chalmersfastigheter
  • Kristin Östling CMB
  • Simon Grimberg Development Partner
  • João Monteiro DREEM Arkitekter
  • En deltagare från Egnahemsbolaget
  • Ellen Brandt Egnahemsbolaget
  • Johan Carlsson EVRY
  • En deltagare från F O Peterson & Söner Byggnads AB
  • Maria Brandt Fastighetskontoret
  • Ambjörn Wångstedt Fastighetskontoret
  • Leo Lindegård Fastighetskontoret
  • Elin Sandh Fastighetskontoret
  • Sandra Klang Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Åsa Hüffmeier Fastighetskontoret, Göteborgs stad
  • Christina Heikel Fastighetsägarna
  • Linda Graf Fondia
  • Anna Wetterberg Framtiden Byggutveckling
  • Linus Ånevall Framtiden Byggutveckling
  • Diana Ekman Framtiden byggutveckling
  • Anders Jurin Framtiden Byggutveckling AB
  • Jakob Schlyter FSD Göteborg
  • Erik Mattsson FSD Göteborg AB
  • Stefan Svensson Förvaltnings AB Framtiden
  • Ann-Katrine Engström GR Framtidens Ledare
  • Kristina Göthberg GR Framtidens Ledare
  • Anna Jansson Göteborg Stad, Inköp och upphandling
  • Erik Windt-Wallenberg Göteborgs Egnahems AB
  • Emad Alsaleh Göteborgs Egnahems AB
  • Jennie Tunbratt Göteborgs Egnahems AB
  • En deltagare från Göteborgs Stad Fastighetskontoret
  • Raija Holmgren Göteborgs Stad lokalförvaltningen
  • Mattias Joklint Göteborgs Stad Lokalförvaltningen
  • Barbara Ekström Göteborgs Stad SDF Lundby
  • Olga Qandalaft Göteborgs Stad, fastighetskontoret
  • Thomas Franzén Göteborgs Stad, Fastighetskontoret
  • Olle Björquist Göteborgs Stad, fastighetskontoret
  • Emma Larsson Göteborgs stad, Fastighetskontoret
  • Sophia Niilsson Göteborgs stad, Kretslopp och vatten
  • Lina Eriksson Göteborgs Stad, Lokalförvaltningen
  • Elisabeth Skogelind Göteborgs stad, SBK
  • Yvonne Bergström Göteborgs stadsledningskontor
  • Anna Elvö GöteborgsRegionen
  • Jessica Johansson Göteborgsregionen
  • Jakob Danckwardt-Lillieström Kjellgren Kaminsky Architecture
  • Anders Björling Klövern
  • Karin Falck Klövern AB
  • Martin Bengtsson Klövern AB
  • Simon Trevik Kretslopp och vatten
  • Axel Vacher Kretslopp och Vatten
  • Didrik Almqvist Kretslopp och Vatten
  • Hanna Schön Kretslopp och vatten
  • Oskar Johansson Kretslopp och vatten, Göteborgs Stad
  • Anna Ohlin Kretslopp och vatten, Göteborgs stad
  • Rebecca Greek Lerums kommun
  • Elaf Ahmad Lerums kommun
  • Karl Palmberg Liljewall arkitekter
  • Peter Ekberg Linneuniversitetet
  • Henrik Nilsson Lokalförvaltningen
  • nirmala mandic Lokalförvaltningen
  • Suzana Trifunovska Lokalförvaltningen
  • Jonas Apelqvist Lokalförvaltningen
  • En deltagare från Lokalförvaltningen
  • En deltagare från Lokalförvaltningen
  • Anna Havdelin Lokalförvaltningen
  • Annika Fox Lokalförvaltningen
  • Anna Welin Lokalförvaltningen
  • Jan Öberg Lokalförvaltningen Göteborgs stad
  • Matea Corkovic Länsstyrelsen
  • Hillevi Börjesson Mannheimer Swartling Advokatbyrå
  • Henrik Berter MAQS Advokatbyrå
  • Sebastian Mattsson Mölndal stad
  • Jenny Tonning Mölndala Fastighets AB
  • Emma Stenman NCC
  • Johanna Hedenskog NCC Building
  • Malcolm Granberg NCC Sverige AB
  • Olof Berglund Nolliplan AB
  • Kristoffer Jeppsson Nolliplan AB
  • Åse Belsby NovoScen AB
  • Angelica Lexell Park- och naturförvaltningen
  • Mattias Wahlqvist Peab Air
  • Richard Pettersson Peab Air
  • Mattias Källbäck Peab Anläggning
  • Najla Arpe Peab Anläggning
  • Hugo Hammarstrand Peab Anläggning AB
  • En deltagare från Peab Anläggning AB
  • Mohammed Daebes Peab Anläggning AB
  • Lars Bergström Peab Anläggning AB
  • Johan Ekberg PEAB Anläggning AB
  • Louise Wassberg Peab Anläggning AB
  • Thomas Larsson Peab Anläggning AB
  • Roland Järlesand Peab Anläggning AB
  • En deltagare från Peab Anläggning AB
  • Mattis Lilja PEAB Anläggning AB
  • Niklas Risebrandt Peab Anläggning AB
  • Mia Mellbin PEAB Anläggning AB
  • Sanna Klingström PEAB Anläggning AB
  • Lovisa Strandberg Peab Anläggning AB
  • Johan Zahlbruckner Svensson Peab Sverige AB
  • Susan Johnson Peab Sverige AB
  • Sabina Johansson Platzer Fastigheter AB
  • Niclas Sundgren Ramböll Sverige AB
  • Henrik Sonesson Riksbyggen
  • Martin Lundblad Riksbyggen
  • Filippa Bengtsdotter Riksbyggen
  • Anders Johansson Riksbyggen
  • Mikael Ahlén Riksbyggen
  • Matilda Kjellander Riksbyggen
  • Jesper Lundell Riksbyggen Bonum
  • Christina Westerlund Riksbyggen, Bostad Väst
  • Annette Sverlinger Riksbyggen, Bostad Väst
  • Eva-Lotta Kurkinen RISE
  • Marcus Bramer RO-Gruppen Göteborg AB
  • Fredrik Olsson Rotpartner
  • Jennie Fossum Rotpartner
  • Magnus Gillström Rstudio for Architecture Development AB
  • Elin Johansson Semrén & Månsson
  • Maria Persson Semrén & Månsson Group
  • Mats Fröier Seniorkonsult
  • Anja Skans Skanska Sverige
  • Mikaela Stenberg Skanska Sverige AB
  • Andrea Pap de Pestény Skanska Sverige AB
  • Adam Andersson Skeppsviken Bygg i Göteborg
  • Arne Person Staden Vi Vill Ha
  • Jonathan Granberg Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Torbjörn Borglin Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Maria Lejon Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Marie Rörstad Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Karin Tyrbo Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs Stad
  • Alexandra Blennow Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs Stad
  • Thomas Dahl Stenungsundshem AB
  • Ahmed Abdifatah Warsame Student
  • Johan Wall Student (Arkitektur, Chalmers)
  • Louise Eklund Student / Chalmers / AE-sektionens arbetsmarknadskommitté
  • Ellen Sander Student, Chalmers
  • Hannes Enqvist Svensk Byggtjänst
  • Johan Fransson Sweco
  • Erika Lennartsson Sweco
  • En deltagare från Sweco
  • Emma Olsson Sweco
  • Oliver Löfman Nastefski Sweco Management
  • Linda Ganehed Sweco Management
  • En deltagare Tengbom
  • en deltagare en deltagare Tengbomgruppen
  • Cecilia Lundqvist Tjörns kommun
  • Fatima Haioty Trafikkontoret
  • Sara Johansson Trafikkontoret
  • Josefine Johansson Trafikkontoret
  • Iris Hultgren Trafikkontoret
  • Lukas Wallmander Trafikkontoret
  • Sara Hedenskog Trafikkontoret
  • Torun Thörn Trafikkontoret
  • Johanna Ståhle Trafikkontoret Göteborg
  • Sven Gross Trafikkontoret Göteborg
  • Glenn Svensén Trafikverket
  • Annika Thörneby Trollängen Bostad AB
  • Kristina Hargelius Tyréns
  • Carita Sandros Tyréns AB
  • Klara Jonsson Urbanista stad AB
  • Anna Uhrbom Urbanista Stad AB
  • Magnus Eriksson Varbergs kommun
  • Tomas Wahlqvist Vasakronan
  • Amanda Höjer Vasakronan
  • Jennie Skårö Vasakronan
  • Niklas Simonsson Vasakronan
  • Daniel Jighede Vasakronan AB
  • Robin Skantze Vasakronan AB
  • En deltagare från Vasakronan AB
  • Mats Enander Vasakronan AB
  • Ola Kjellman VBK
  • Emil Augustsson Veidekke
  • Olof Olausson Veidekke Bostad AB
  • En deltagare från Volvo Cars
  • Monica Hessman Volvo Group Real Estate
  • Lena Sundberg Västfastigheter
  • Mattias Vingren Västfastigheter
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter
  • Christian Olsson Västfastigheter
  • En deltagare från Västfastigheter
  • Anders Lönnevi Västfastigheter
  • Gunilla Grahn-Hinnfors Västsvenska Handelskammaren
  • En deltagare från Wallenstam
  • En deltagare från Wallenstam AB
  • Johanna Engberg White arkitekter
  • En deltagare från Wästbygg
  • Caroline Damm Wästbygg
  • David Kinberger Wästbygg
  • Patrik Fallbring Wästbygg AB
  • Malin Axelsson Wästbygg AB
  • En deltagare från Wästbygg AB
  • Jenny Tures Wästbygg AB
  • Johan Gustafsson Wästbygg Gruppen AB
  • Christine Olofsson Älvstranden Utveckling
  • Totalt 210 deltagare

Bidrar multifunktionella byggnader till en levande stad?

Bild: Tomorrow AB

Idéseminarium med Framtidens Samhällsbyggare omgång 5.

Uppdraget från Vasakronan: transformera Lilla Bommen till en levande stadsdel genom att addera multifunktionella byggnader med en blandning av verksamheter som kan variera över tid.
Välkommen till en innehållsrik eftermiddag och hör traineerna i Framtidens Samhällsbyggare presentera resultatet.

"Vi har rett ut begreppet multifunktionalitet och vilka möjligheter och hinder som finns med att bygga multifunktionellt. Vi har också blickat framåt och tittat på vilka trender vi ser inom samhällsbyggnad och hur dessa trender kan påverka multifunktionella byggnader. Från CMB fick vi även ett uppdrag att undersöka hur branschen kan effektiviseras och det har vi ett förslag på som vi kommer att presentera."

Platserna är begränsade så anmäl dig idag för att säkra din plats! Efter seminariet hoppas vi att ni stannar kvar och minglar med oss.

 

Framtidens Samhällsbyggare är traineeprogrammet som bryter gränser inom samhällsbyggnadssektorn. Programmet är aktörsövergripande genom att både privata företag och offentliga organisationer deltar.

Praktisk information

  • Datum: Torsdag den 24 oktober 2019
  • Tid: Klockan 13:00 till 16:15 · Lägg till i kalender
  • Plats: Auktionsverket Kulturarena, Tredje långgatan 9, Göteborg ・Karta
  • Kostnad: Eventet är kostnadsfritt. Utebliven avbokning debiteras med 300 kr. Sista avbokningsdag den 22/10.
  • Upplysningar: fs5@goteborgsregionen.se