• Namn Organisation
  • Katarina Jordansson AB Bostäder i Borås
  • Sebastian Andersson Borås Stad
  • Charlotta Tornvall Borås Stad
  • Karolina Rosén Borås Stad, Strategisk samhällsplanering
  • En deltagare från Bostadsbolaget
  • Emelie Axelsson Bostadsbolaget
  • Mats Odersjö Byggvision i Kungälv AB
  • Mariette Hilmersson Castellum
  • Jakob Daniels Chalmers
  • Leo Lindegård Chalmers
  • Mahlet Tesfaye Haile Chalmerse
  • Fredrika Levén Chalmersfastigheter
  • Kristin Östling CMB
  • Bengt Christensson CMB
  • Khalid Alshawwa CTH
  • Simon Grimberg Development Partner
  • Marie Peterson Fastighetskontoret
  • Matilda Landén Fastighetskontoret
  • Josefin Vesterlund Fastighetskontoret
  • Stefan Ekström Fastighetskontoret, Göteborg
  • Charlotta Cedergren Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Sandra Klang Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Anton Lindström Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Per Östling First To Know
  • Maria Paulson Framtiden Byggutveckling
  • Anna Wetterberg Framtiden Byggutveckling
  • Edward Berndtsson Framtiden Byggutveckling
  • Erik Falk Framtiden Byggutveckling AB
  • Anders Jurin Framtiden Byggutveckling AB
  • Christina Nilsson Framtiden Byggutveckling AB
  • Christina Alsnäs Framtiden Byggutveckling AB
  • Malin Larsson GR
  • Lens Sjöstrand Gr
  • Christian Sandblom GR
  • Kristina Göthberg GR
  • Ann-Katrine Engström GR, Framtidens Ledare
  • Charlotta Hansson Allefelt Göteborg Stad Lokalförvaltningen
  • Erik Hallgren Göteborgs Hamn AB
  • En deltagare från Göteborgs Stad
  • Miriam Åberg Göteborgs Stad - Fastighetskontoret
  • Ingegerd Linder Göteborgs Stad Fastighetskontoret
  • En deltagare från Göteborgs Stad Fastighetskontoret (FS5)
  • Marita Ammon Göteborgs Stad Trafikkontoret
  • Eva Jansson Göteborgs stad Trafikkontoret
  • Sanna Isaksson Göteborgs Stad Trafikkontoret
  • Susanne Hultgren Göteborgs stad, Fastighetskontoret
  • Emely Lundahl Göteborgs stad, Fastighetskontoret
  • Carin Borgelsson Göteborgs Stad, Fastighetskontoret
  • En deltagare från Göteborgs stad, Kretslopp och vatten
  • Anna Feldt Göteborgs Stad, Kretslopp och vatten (FS5)
  • Christian Fogelberg Göteborgs Stad, Lokalförvaltningen
  • Felicia Klasson Göteborgs Stad, Stadsbyggnadskontoret
  • Christian Bergman Göteborgs Stad, Stadsbyggnadskontoret
  • Yvonne Bergström Göteborgs stadsledningskontor
  • Javier Falla Arce Göteborgsregionen
  • Linda Andersson Göteborgsregionen
  • Sarah Johnstone Göteborgsregionen
  • Andréa Kihl Göteborgsregionen GR
  • Pia Ållenberg Inhouse Tech
  • Alexander Liljenhed JM AB
  • Christer Fröberg Kjellgren Kaminsky Architecture
  • Johanna Lindblad Klimat 2030 | Science Park Borås
  • Amanda Rydenstam Koncept Arkitektur och Design ÅF AB
  • En deltagare från Kretslopp och vatten
  • Marie Falk Kretslopp och vatten
  • Andreas Severinsson Kretslopp och vatten
  • Oskar Johansson Kretslopp och vatten
  • Olivia Hägglöf Kungsbacka kommun
  • En deltagare från Kungsbacka kommun
  • En deltagare från Laborint
  • Rebecca Greek Lerums kommun
  • En deltagare från Lerums kommun
  • Lars Palmeby Lerums kommun
  • Mia Ekendahl-Wisur Lerums Kommun
  • En deltagare från Lerums kommun, planenheten
  • Clara Svensdotter Lilla Edets kommun
  • Felicia Johansson Lokalförvaltningen
  • Sofia Stenberg Lokalförvaltningen
  • Fredrik Lyrblad Lokalförvaltningen
  • Maria Andersson Lokalförvaltningen
  • Oscar Eneroth Lokalförvaltningen
  • Caroline Jigfors Lokalförvaltningen
  • Linnea Settergren Lokalförvaltningen, Göteborgs stad
  • Rita Kanaan Lokalförvaltningen, Göteborgs stad
  • Christina Gustafsson Länsstyrelsen Västra Götalands län
  • Saeid Erfan Länsstyrelsens i Västra Götalands län
  • Jan-Olof Ekelund More PR AB
  • Sophia Nilsson Mölndals stad
  • Sofia Söderlund Mölndals stad
  • Moa Elfström Norconsult
  • Ljot Strömseng Norconsult
  • Jörgen Knutsson Norconsult AB
  • shanaz Hasan Park- och naturförvaltningen( FS3)
  • Martin Larsson Partille Kommun
  • Per Bäckström Partille kommun
  • Jasmine Nykänen Scheffel Partille kommun
  • Emma Johansson Partille kommun
  • Sofia Gunnarsson Solton Partille kommun
  • Per Sahlin Partille Kommun
  • Andjelika Simunovic Partille kommun
  • Sofia Nerman Partille kommun
  • Mohammed Daebes Peab
  • Mikael Johansson PEAB Anläggning
  • Martin Bengtsson PEAB Anläggning
  • Jonna Smiding Peab Anläggning (FS5)
  • Roland Järlesand Peab Anläggning AB
  • Emelie Askmar Peab Anläggning AB
  • Johan Ekberg Peab Anläggning AB
  • Hassan Ali Peab Anläggning AB
  • En deltagare från Peab Anläggning AB
  • Mattias Emanuelsson Peab Anläggning AB
  • Emma Olausson Peab Anläggning AB
  • Niklas Risebrandt Peab Anläggning AB
  • Sanna Klingström Peab Anläggning AB
  • Ola Gunnarsson Peab Anläggning AB
  • Thomas Larsson Peab Anläggning AB
  • Sanna Hermansson Peab Anläggning AB
  • Eiron Carlsson Peab Anläggning Väst
  • Mikael POUSETTE Pousette& Co
  • Pär Eriksson Protek Projektstyrning AB
  • Anders Johansson Riksbyggen
  • Björn Hagelin Riksbyggen
  • Tim Jonsson Riksbyggen
  • Nanette Cronemyr Riksbyggen (FS5)
  • Jesper Lundell Riksbyggen Bonum
  • Christina Westerlund Riksbyggen, Bostad Väst
  • Bengt Jonsson RISE
  • Annika Malm RISE Research Institutes of Sweden
  • Pär Jorstadius RO-Gruppen AB
  • Björn Oxe Robert Dicksons Stiftelse
  • Berndt Spångberg Rotpartner
  • Roger Strömberg RS PUBLIC AFFAIRS AB
  • Magnus Gillström Rstudio for Architecture AB
  • Mats Fröier Seniorkonsult
  • Stellan Johansson Sigma ITC
  • Mats Nordell Skanska Sverige AB
  • Birgitta Nyström Staden Vi Vill Ha
  • Arne Person Staden Vi Vill Ha
  • Eva Wennberg Stadsbyggnadskontoret
  • Anna Samuelsson Stadsbyggnadskontoret Göteborgs Stad
  • Alexandra Blennow Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs Stad
  • Emma Olsson Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs stad
  • En deltagare från Stenungsundshem AB
  • Gilbert Svensson SVVH Staden Vi Vill Ha
  • Antti Kurvinen Tampere University of Technology / Chalmers Construction Management
  • En deltagare från Tillväxt i Mänsklighetens Tjänst
  • Emelie Setterberg Trafikkontoret
  • Johanna Lennmalm Trafikkontoret
  • Per Merinen Trafikkontoret
  • David Palmqvist Trafikkontoret
  • Maria Hagberg Trafikkontoret
  • Agneta Thörnqvist Trafikkontoret
  • Sara Hedenskog Trafikkontoret
  • Ela Kaczoruk Trafikkontoret
  • Negin Shabani Trafikkontoret
  • Fredrik Lundgren Trafikkontoret
  • Amanda Ekenborn Trafikkontoret (FS5)
  • Malin Backsell Trafikkontoret Göteborg
  • Johanna Ståhle Trafikkontoret Göteborg
  • Stefan Eglinger Trafikkontoret Göteborg
  • En deltagare från Trafikkontoret, Göteborgs stad
  • En deltagare från Trafikkontoret, Göteborgs stad
  • Mikael Bergqvist Trafikkontoret, Göteborgs stad (FS5 trainee)
  • Anna Cesarini Trafikverket
  • Glenn Svensén Trafikverket
  • Hans-Martin Junggren Trafikverket
  • Sara Distner Trafikverket
  • Malin Odenstedt Lindhe Trafikverket
  • Jenny Trlicik Trafikverket
  • Lisa Ronstad Trafikverket
  • Maria Hermansson Trafikverket
  • Josefin Axelsson Trafikverket, Stora projekt, projekt göteborg-borås
  • Tomas Wahlqvist Vasakronan
  • Mats Enander Vasakronan AB
  • Ziadoon Al Zubaidi Västfastigheter
  • Lina Fogelberg Västfastigheter
  • Magdalena Låstbom Västfastigheter
  • Anna Rick Västfastigheter
  • Jonna Olsson Västfastigheter (FS5)
  • Max Falk Västra Götalandsregionen
  • En deltagare från Västra Götalandsregionen
  • Markus Ottemark Västsvenska Handelskammaren
  • Stefan Ekman Västtrafik
  • Christer Johansson Västtrafik AB
  • En deltagare från Västtrafik AB
  • Jelena Vitkovic Västtrafik AB
  • Lisa Dickson Dolietis Västtrafik AB, avd Infrastruktur
  • En deltagare från WAL Group
  • MIkael Hjorth Wallenstam AB
  • YARA KARKOUH WHITE ARKITEKTER
  • shabarek Naji White Arkitekter. FS5
  • Louise Didriksson White/chalmers
  • gunilla murnieks andersson wingårdh arkitektkontor ab
  • Johan Gustafsson Wästbygg
  • Terese Nilsson Wästbygg
  • Linnéa Arvidsson Wästbygg
  • Mattias Klintbäck Wästbygg AB
  • Jenny Tures Wästbygg AB
  • David Alm Wästbygg Projektutveckling AB
  • Abdurrahman Toryalay Älvstranden Utveckling AB
  • Anders Karlsson Älvstranden Utveckling AB
  • Joakim Tornberg ÅF Infrastructure
  • Magnus Dahlen ÅF Infrastructure
  • Björn Fallström ÅF-Infrastructure AB
  • Totalt 204 deltagare

Riksväg blir torg när
höghastighetstågen tar fart

Följ med på en dubbelspårig resa in i framtiden!

På den ena resan kommer du att se en framtid där höghastighetsjärnvägen får en station mitt i centrala Borås. Den andra kommer att beskriva hur samma station läggs utanför stadskärnan. Hur ser samhället ut om 30 år när stationen varit i bruk några år? Vilka beslut togs för att komma dit? Vi tror att man har brutit infrastrukturbarriärer, skapat en stad anpassad för fotgängare och knutit ihop stadsdelarna via en ny stadspark.

Detta och mycket mer kommer vi att presentera när vi i Framtidens Samhällsbyggare omgång 4, håller vårt avslutande idéseminarium. Vi utlovar en innehållsrik eftermiddag där vi delar med oss av våra erfarenheter som traineer och presenterar det stadsutvecklingscase om Borås som vi arbetat med under året.

Platserna är begränsade så anmäl dig idag för att säkra din plats! Efter seminariet hoppas vi att ni stannar kvar och minglar med oss.

Framtidens Samhällsbyggare är traineeprogrammet som bryter gränser inom samhällsbyggnadssektorn. Programmet är aktörsövergripande genom att både privata företag och offentliga organisationer deltar.

Praktisk information

  • Datum: Fredag den 26 oktober 2018
  • Tid: Klockan 13:00 till 16:15 · Lägg till i kalender
  • Plats: Auktionsverket Kulturarena, Tredje långgatan 9, Göteborg ・Karta
  • Kostnad: Eventet är kostnadsfritt. Utebliven avbokning debiteras med 300 kr. Sista avbokningsdag den 22/10.
  • Upplysningar: Malin Axelsson, malin.axelsson@wastbygg.se