• Namn Organisation
  • Ulf Kamne A Beautiful Soup
  • Kjell Björkqvist AB Framtiden
  • Carl Wadmark AB Volvo
  • Jonas Lennartsson AEC AB
  • En deltagare från AEC AB
  • Therese Karlsson AF Bygg
  • Amina Blivik AffärsConcept
  • olof Stenlund AFRY
  • Cathrine Gerle Akademiska Hus
  • Anders Berg Akademiska Hus
  • Kerstin Vänerhall Akademiska Hus AB
  • Mikael Lindberg Akademiska Hus AB
  • Pontus Mazetti Apexa Competence AB
  • Fanny Forssell Archus Partner AB
  • En deltagare från Archus Partner AB
  • Ailinh Nguyen Atkins
  • Emma Pizarro Rajala Atkins Sverige AB
  • Bengt-Göran Hällås BeGe Hällås AB
  • Axel Mossberg Bengt Dahlgren AB
  • Mikael Johansson BESAB
  • Anders Graad Borås Stad, Mark och exploatering
  • Charlotta Tornvall Borås Stad, Stadsledningskansliet
  • Klas Asp Bostads AB Poseidon
  • Ulf Westerlund Bostadsbolaget
  • Daniel Andersson Boverket
  • Stefan Pettersson ByDemand
  • Jimmy Gustafsson Byggnadsaktiebolaget Tornstaden
  • Klara Simonsson Castellum
  • Alexander Zimmerman Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Carl Jansson Chalmers
  • Alvin Leimo Chalmers
  • Jingjing Zheng Chalmers
  • Nikolina Bolvede Chalmers
  • Alvin Leimo Chalmers
  • Stefan Forsaeus Nilsson Chalmers
  • Ingrid Svensson Chalmers
  • Petru Andrei Tomsa Chalmers alumnus
  • Maria Julia Martins Chalmers DCPM alumni, Architect AB Lindex
  • Folke Hjalmers Chalmers Industriteknik
  • Peter Alehammar Chalmers Studentbostäder
  • roger nordman Chalmers Studentkår
  • Jan Bröchner Chalmers Teknikens ekonomi och organisation
  • Per Svensson Chalmers Teknikens ekonomi och organisation
  • En deltagare från Chalmers Teknikens ekonomi och organisation
  • Mona Zafar Chalmers tekniska högskola
  • Anna Kadefors Chalmers/KTH
  • Kristin Östling CMB
  • Ulrika Håård CMB
  • Kristin Östling CMB
  • Joline Kraemer CMB studentråd
  • Sebastian Bartek CMB studentråd
  • Elin Olsson CMB Studentråd
  • Filip Nilenius COWI AB
  • Anna Löwenbeck COWI AB
  • Rolf Jonsson CPM
  • Rasmus Linge CSL
  • Christer Wannheden CWE
  • Désirée Von Essen Dayspring
  • Sara Carlsson Dayspring
  • Robert Insulan DS Byggnads AB
  • Andreas Ask E&A Development
  • Reza Rezaei Egnahemsbolaget
  • Anette Johansson Egnahemsbolaget
  • Torbjörn Grahn Ekan Management
  • Anders Wendesten Ekan Management
  • Ann Palmér Ekan Management
  • Björn Elchner elchner
  • Stefan Ekman F d Västfastigheter
  • Henric Wahlström F O Peterson & Söner Byggnads AB
  • Camilla Wictorsson Familjebostäder
  • Börje Knutsson Familjebostäder
  • Stefan Pettersson Fastighetskontoret
  • Anna Signal Fastighetskontoret, Gbg stad
  • malin karlsson Fastighetskontoret, Göteborgs stad
  • Björn Willemark Flodéns Bygg/FS 7
  • Monica Hessman Fortifikationsverket
  • Åsa Fall Forum Arkitekter AB
  • mattias ström framtiden bu
  • Henrik Sonesson Framtiden Byggutveckling
  • Carolina Dahlgren Camacho Framtiden Byggutveckling AB
  • Erik Falk Framtiden Byggutveckling AB
  • Diana Karem Shwan FS 7 Peab
  • Stig Montin Förvaltningshögskolan
  • En deltagare från GÖTEBORGsKATTEN Text & bild
  • Anders Fransson Göteborg Energi AB
  • Anna Forsberg Göteborg stad
  • Mohammed Sadi Göteborg Stad - Lokalförvaltningen
  • Magnus Elfström Göteborg Stad Fastighetskontoret
  • Laila Ekefäll Göteborg stad Lokalförvaltningen
  • Mikael Nummedal Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Charlotte Falke Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Agneta Cassnell Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Peter Fjällhed Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Lotta-Sara Falk Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Sebastian Mattsson Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Markus Aarflot Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Jeanette van Zalingen Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Liza Edman Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Araz Nabil Mustafa Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Robert Nilsen Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Marit Sternang Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • Christer Niland Göteborg Stad, Trafikkontoret
  • En deltagare från Göteborgs Hamn AB
  • Fredrik Ternström Göteborgs Hamn AB
  • Kjell Hermansson Göteborgs Stad
  • Martin Stenfeldt Göteborgs Stad
  • Malin Michaelson Göteborgs Stad
  • Ma-Lou Wihlborg Göteborgs Stad
  • Miriam Åberg Göteborgs Stad
  • En deltagare från Göteborgs stad Fastighetskontoret
  • Erik Sjöberg Göteborgs stad Lokalförvaltningen
  • Sanna Isaksson Göteborgs Stad Trafikkontoret
  • Emma Larsson Göteborgs stad, Fastighetskontoret
  • Lina Eriksson Göteborgs stad, Lokalförvaltningen
  • Martina Nilsson Göteborgs Stad, Lokalförvaltningen
  • Christian Bergman Göteborgs Stad, Stadsbyggnadskontoret
  • Håkan Hakeröd Hercules Grundläggning AB
  • Emma Agfjord Hifab
  • per samuelsson hifab
  • Annette Stridh Higab
  • Kajsa Wide Higab
  • Jerker Westerberg Higab
  • Sara Edmark Ikano Bostad
  • Sigrid Gunnemark Implenia
  • En deltagare från Incoord Installationskoordinator AB
  • Nils Brazée Inhouse Tech
  • Morgan Larsson Integra Engineering
  • Erik Eidmar Iterio
  • Jonas Olsson Iterio
  • Johan Wirén J Håkansson Byggplanering AB
  • Urban Hammarlund Jernhusen
  • Patrik Albertsson Jernhusen AB
  • Gunnar Jernström Jernström konsultbyrå
  • Joacim Dahlberg Jideco AB
  • Alexander Liljenhed JM
  • Lars Backman Klövern AB
  • Hanna Schön Kretslopp och vatten
  • Pia Schönbeck KTH
  • PerEric Persson KUB arkitekter
  • Sandra Lindahl Kungsbacka kommun
  • Björn Cederström Kungälvs kommun
  • Peter Boström Källfelt Byggnads AB
  • En deltagare från Kålltorps Bygg
  • Annika Wilén Liseberg
  • David Norén Liseberg AB
  • En deltagare från Lokalförvaltningen
  • Jonas Apelqvist Lokalförvaltningen
  • Robin Akyol Lokalförvaltningen Göteborgs Stad
  • Saeid Erfan Länsstyrelsen
  • Peter Nielsen Malus AB
  • Erik Palmgren MAQS Advokatbyrå
  • Göran Werner Mölndals stad
  • Sofia Söderlund Mölndals stad
  • Robin Borgh NCC
  • Linda Leman NCC
  • Sara Tolf NCC
  • Karin Kullander NCC
  • Erik Jürisoo NCC
  • Sabine Pelka NCC
  • Tiella Skovgaard NCC
  • Lars Holmström NCC
  • Amalie Lennartsson NCC
  • Per Öberg NCC Construction Sverige AB
  • Ola Kvarnbo NCC Construction Sverige AB
  • Erik Ulvås NCC Infrastructure
  • Dennis Hedebrand NCC Sverige AB
  • Alice Östvik Norconsult
  • Ljot Strömseng Norconsult AB
  • En deltagare från Nordr Sverige
  • Peter Jaktling Novacura
  • Håkan Anderson NovoScen AB
  • Mikael Mattsson Optimore
  • sara åkerström OVRIGA
  • Arne Algeröd PE Teknik & Arkitektur AB
  • Anders Wallin PE Teknik och Arkitektur AB
  • ola gunnarsson Peab
  • Stefan Knapasjö Peab
  • Mikael Dahlén PEAB Anläggning
  • Martin Johansson PEAB Anläggning
  • Hassan Ali Peab Anläggning
  • Mattias Emanuelsson Peab Anläggning AB
  • Sven Tiedtke Peab Anläggning AB
  • Mattis Lilja Peab Anläggning AB
  • Thomas Larsson Peab Anläggning AB
  • En deltagare från Peab Anläggning AB
  • Hugo Hammarstrand Peab Anläggning AB
  • Eiron Carlsson Peab Anläggning Väst
  • Therese Börjesson Peab Bostad AB
  • Diana Karem Shwan Peab FS7
  • Susan Johnson Peab Sverige AB
  • Stellan Haraldsson Peab Sverige AB
  • En deltagare från Peab Sverige AB
  • Stefan Karlsson Peab Sverige AB Bostad Öst
  • Bengt Johansson Pensionär
  • Göran Bergstrand Pensionär
  • Anna Zahlbruckner pinpoint projektledning AB
  • Martin Samuelsson PlanPro Association AB
  • En deltagare från Platzer fastigheter AB
  • Oliver Löfman Projektledare, Sweco Management
  • Henrik Undeland Ramböll Sverige AB
  • Jan Bengtsson Rejlers
  • Rocky Kristensen Ringhals AB
  • Katarina Malaga Rise
  • Sverker Cassberg Robert Dicksons Stiftelse
  • anna.ulrika.samuelsson@sbk.goteborg.se samuelsson SBK Göteborgs Stad
  • Elisabeth Jansson Forsberg Scatola AB
  • Tomas Eriksson Schenker Property Sweden AB
  • Kersti Åkerlund Schenker Property Sweden AB
  • Anna Arvidsson Semrén & Månsson
  • En deltagare från Seniorkonsult
  • En deltagare från Serneke
  • Magnus Eckert Serneke
  • Jakob Olofsson Sjöfartsverket
  • Malin Lindhe Skandia Fastigheter AB
  • Per-Ola Svahn Skanska
  • En deltagare från Skanska
  • Anton Lundström Skanska
  • Karl Löwenbeck Skanska
  • Efraim Ljung Skanska
  • Henrik Gustavsson Skanska Sverige
  • My Pettersson Skanska Sverige AB
  • Jenny Karlsson Skanska Sverige AB
  • En deltagare från Skanska Sverige AB
  • Karin Blad Skanska Sverige AB
  • Linda Fredriksson Skanska Sverige AB
  • Charlotte Adlerton Gadd Skanska Sverige AB
  • Björn Krook Skanska Sverige AB
  • Jaquline DeCerein Skanska Sverige AB
  • Fredrik Waara Skanska Sverige AB
  • Tomas Bähr Skanska Sverige AB
  • Martin Hörestrand Skanska Sverige AB
  • Helén Broo Skanska Sverige AB
  • Camilla Haag Skanska Sverige AB
  • Henna Alexandersson Skanska Sverige AB
  • Jan Olofsson Skanska Sverige AB
  • Torbjörn Jansson Skanska Sverige AB
  • Linus Andersson Skanska Sverige AB
  • Kenneth Wahlqvist Skanska Sverige AB
  • Sven Junkers Skanska Sverige AB
  • Maria Rydberg Skanska Sverige AB
  • Ida Dahlbäck Skanska Sverige AB
  • Davor Sinik Skeppsviken
  • Patrik Abrahamsson Skeppsviken
  • Robin Carlsson Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Martin Steen Stadsbyggnadskontoret
  • Linda Bergström Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Elisabeth Skogelind Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs stad
  • Hans Linderstad stadsledningskontoret
  • Lennart Lundgren Staga
  • Linnea Arvidsson Student
  • Jakob Hägg Student Chalmers
  • Per Andersson Sustainacon Sweden AB / Hållbart Byggande Värmland
  • Hans Hurtig Svefa AB
  • Samuel Lindén Svensk Bygglogistik
  • Hannes Enqvist Svensk Byggtjänst
  • Hanna Hall Sverigehuset i Göteborg
  • Cecilia Pernhage Svevia AB
  • Karin Kullman Sweco
  • Björn Carlsson Sweco
  • Thomas Vincent Sweco
  • Inez Eriksson Sweco
  • Fredrik Bergfeldt Sweco
  • Daniel Billman Sweco
  • Maziar Alizadeh Sweco
  • Javad Homayoun Sweco
  • Paul Garces Sweco
  • En deltagare från Sweco civil AB
  • Peter Axelsson Sweco Management
  • Nikolina Sekulic Sweco Management
  • Karl Fimmerstad Sweco Management AB
  • Ferdows Timor Sweco Position AB
  • Robin Björnklint Sweco Rail
  • Johanna Tordell Swedavia
  • Olle Ekberg Systra AB
  • Smajo Stender T+E Arkitekter
  • Anders Lindvall Thomas Concrete Group
  • Per Merinen Trafikkontoret
  • Johanna Lennmalm Trafikkontoret
  • fatima Haioty Trafikkontoret
  • Carl-Anton Holmgren Trafikkontoret Göteborgs stad
  • Sven Gross Trafikkontoret, Göteborgs stad
  • Ann-Charlotte Setterdén Trafikkontoret, Göteborgs Stad
  • Lena Ljungholm Trafikkontoret, I&E
  • Anahid Babadi Trafikkontoret/FS7
  • Per Kärrdin Trafikverket
  • Martina Venbrant Trafikverket
  • Niklas Skogsäter Trafikverket
  • En deltagare från Trafikverket
  • Jonna Samuelsson Trafikverket
  • En deltagare från Trafikverket
  • Svante Johansson Trafikverket, Marieholmsförbindelsen
  • Lovisa Persson Trainee FS7
  • Lennart Karlsson Trejo
  • Jonas Sparthan Trejo Consulting AB
  • Linnéa Arvidsson Urbanista Stad AB
  • Klara Jonsson Urbanista stad AB
  • Hanna Lundgren Varbergs kommun
  • Andreas Lindelöf VBK
  • Jimmy Lovén VBK Konsulterande Ingenjörer AB
  • Stefan Svensson Veidekke Entreprenad
  • Mattias Bylerius Veidekke Entreprenad AB
  • Arwa Al-Kaisee Ventilationsgruppen
  • Anders Eurén Versantur AB
  • Umut Ala Volvo Group Real Estate
  • Victor Bertilson Volvo Group Real Estate
  • Hannah Gradman Västfastigheter
  • Christian Olsson Västfastigheter
  • Peter Gustafsson Västfastigheter
  • Adam Hofmaier Hagsjö Västfastigheter
  • Jennifer Wald Västfastigheter
  • En deltagare från Västfastigheter
  • Jessica Johansson Västfastigheter
  • Niclas Wollner Västfastigheter
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter
  • En deltagare från Västfastigheter
  • Jonna Olsson Västfastigheter
  • Anita Rynvall Mårtensson Västra Götalandsregionen
  • Gunilla Grahn Hinnfors Västsvenska Handelskammaren
  • Nils Olsson Västtrafik
  • Bengt Lindegran Wallenstam
  • Anna Landgren Wallenstam
  • Magnus Jakobsson Wangeskog Hyrcenter
  • Martin Bengtsson West Link Contractors (NCC)
  • Simon Svensson White
  • Monica Wild White
  • Johanna Jerremalm White arkitekter AB
  • Karin Palm White arkitekter AB
  • Sandra Sydbom White arkitekter AB
  • Gunilla Murnieks Wingårdh arkitektkontor
  • Johanna Gustafsson WSP
  • Richard Hansson WSP
  • Pontus Lagerström WSP Global
  • Melisa Mundzic WSP Management
  • Andreas Helgesson WSP Sverige
  • Lennart Eldh WSP Sverige AB
  • Patrik Fallbring Wästbygg
  • Peter Axeborn XER Management AB
  • Amer Catic Yolean AB
  • Hans-Gunnar Samuelsson Yrgo
  • Kristina Gradin Älvstranden Utveckling AB
  • Niclas Malmeling Älvstranden Utveckling AB
  • Lina Gudmundsson Älvstranden Utveckling AB
  • Sofia Larsson Örebro kommun, Stadsbyggnad
  • Totalt 344 deltagare

Hemligheterna bakom succéprojektet Marieholmstunneln

Den 16 december 2020 öppnades den nya Mariaholmsförbindelsen för trafik – i tid och inom budget! Hur gick det till?

Marieholmstunneln, en 500 meter lång vägtunnel under Göta älv som förbinder fastlandet och Hisingen, började byggas år 2014 och har räknats till ett av Västsveriges riktiga megaprojekt. Nu, lagom till Västsvenska paketets 10-årsjubileum är projektet avslutat och har hållit både tidplan och budget.

Hör Stein Kleiven, Marieholmstunnelns projektchef, berätta om både de ingenjörsmässiga, logistiska och kommunikativa utmaningarna och hur man löst dessa i projektet.

Fakta Marieholmstunneln:
En vägtunnel under Göta älv som länkar samman E20, E6, E45 och Lundbyleden. Del av Marieholmsförbindelsen som även innefattar en ny järnvägsbro över Göta älv samt två nya trafikplatser vid sidan om älven.
Länd: 500 meter
Vikt: 250 000 ton
Hastighet: 70 kilometer i timmen
Kostnad: 3,5 miljarder kronor
Byggår: 2014–2020

Dokumentation