Välj först om du vill delta på plats eller se webbsändningen.

När du anmäler dig till denna aktivitet så kommer ditt namn och din organisation visas i en offentlig deltagarlista, se ovan "Vilka kommer?". Syftet är bland annat att skapa goda förutsättningar för nya kontakter mellan deltagare, arrangörer och talare. Deltagarnas namn visas fram till 30 dagar efter genomförandedatum. Genom att markera rutan nedan kan du välja att anmäla dig utan att visa ditt namn i den offentliga deltagarlistan.

När du anmäler dig till denna aktivitet så kommer ditt namn och din organisation visas i en offentlig deltagarlista, se ovan "Vilka kommer?". Syftet är bland annat att skapa goda förutsättningar för nya kontakter mellan deltagare, arrangörer och talare. Deltagarnas namn visas fram till 30 dagar efter genomförandedatum. Genom att markera rutan nedan kan du välja att anmäla dig utan att visa ditt namn i den offentliga deltagarlistan.

NamnOrganisation
Roberth Carling559319-0886
Johan AlteniusAL Studio AB
Mia StadBorås Stad, strategisk samhällsplanering
Karin GraadBorås stad
Deltagare frånBorås stad
Anna-Karin BjörsneCOWI
Pernilla SottCOWI
Andreas FredrikssonCOWI AB
Johanna MagnussonCOWI AB
Sofie HelgessonCykelcentrum, VTI
Karin SandstedtExploatering, Göteborgs stad
Gunilla Grahn HinnforsGrahn Hinnfors Text&Analys
Malin KlarqvistGöteborg stad
Hilda LagströmGöteborg stad
Fredrik TernströmGöteborgs Hamn AB
Ivana MarkovicGöteborgs Stad
Johanna StåhleGöteborgs Stad Exploateringsförvaltningen
Ann-Sofie KarlssonGöteborgs Stad Stadsbyggnadsförvaltningen
Maritha GreekGöteborgs Stad, Exploateringsförvaltningen
Robert SommarGöteborgs stad
Emma SvärdJönköpings kommun
Åsa DykesKungsbacka kommun
Therese Axenborg SignängLerum kommun
Maria BrengdahlLinköpings kommun
Carl-David von KraemerLuleå kommun
Fredrik EngkvistMölndala Fastighets AB
Anne HuhtanenMölndals stad
Lina SköldbergNorconsult
Kattie YousefiNorconsult
Elin EdstamNorconsult AB
Göran DeurellOxelösunds kommun
Sarah BrunzellRamboll
Emma HenningRamboll
Ulrika SävjeRamboll Management Consulting
Petra Weckner LidhRamboll Sverige AB
Mårten ZettermanResenärerna
Martin BakalovSYSTRA AB
Olivia MugelliSYSTRA AB
Hans LinderstadSlk
jonathan GranbergStadsbyggnadsförvaltningen
Viktor HultgrenStadsbyggnadsförvaltningen
Marie RörstadStadsbyggnadsförvaltningen Göteborg
Maria LissvallStadsbyggnadsförvaltningen, Göteborg Stad
Martin StormStadsbyggnadsförvaltningen, Göteborgs stad
Malin SvedmyrStadsfastigheter, Göteborgsstad
Deltagare frånStenungsunds kommun
Suzanne OdenstadStenvalvet
Sofia HaaseSweco
Magnus BjörkmanTheory Into Practice AB
Johanna GranderTrafikverket
Pia SchönbeckTrafikverket
Sara WihlborgTrafikverket
Mårten JohanssonTrafikverket region Stockholm
Michael HallbergUppsala kommun
Ola KahlströmUppsala kommun
Katja KircherVTI
Maria GrahmVaxholms stad
Christina HeikelVästsvenska Handelskammaren
Julie SchackWSP
59 deltagare

Om du har anmält dig men fått förhinder kan du avanmäla dig här:

Vi har skickat en avanmälningslänk till din e-postadress.

Färre konflikter? Ny metod för kartläggning av trafikleders barriäreffekter

Trafikleder utgör effektiva förbindelser för transporter mellan städer men skapar samtidigt barriärer för lokal trafik, framförallt för gång och cykel som påverkar invånares rörelsefrihet. För att hantera de konflikter som kan uppstå kring dessa barriärer har Ramboll i samarbete med Chalmers utvecklat en metod för att kvantifiera barriäreffekter i infrastrukturprojekt.

Metoden har bl.a. tillämpats i lokaliseringsutredningen för höghastighetsjärnvägen Ostlänken genom Linköping där den har bidragit till att lösa en mångårig konflikt mellan kommunen och Trafikverket om järnvägens planering. Job van Eldijk, forskare och planarkitekt från Ramboll, presenterar metoden och vilka lärdomar projektet i Linköping erbjuder för liknade infrastrukturprojekt. Det nyligen avslutade forskningsprojektet är samfinansierat, bland annat med medel från Stiftelsen för byggandets management (cmb).

Seminariet går att följa antingen digitalt eller på plats (du väljer i anmälan ovan), men då nätverkande och utbyte av erfarenheter mellan branschkollegor alltid ger fördjupad kunskap så hoppas vi att så många som möjligt vill komma hit till oss och ta sitt morgonkaffe, äta en god smörgås och ta chansen att samtala med andra besökare och talare. Obs att frukost serveras från 07:30 och att denna inte får tas med in i studion där seminariet startar kl 8, så kom gärna i god tid.

Praktisk information