• Namn Organisation
  • Sissi Baumann Frangos Aareon Sverige AB
  • Johan Sund Abesiktning AB
  • Sofia Norman AF Bygg, Framtidens samhällsbyggare
  • John Torbjörnsson Affärsconcept
  • Erika Lööv-Wallin Affärsconcept
  • Karen Arista Lindqvist AffärsConcept
  • Hannes Härfast AffärsConcept i Stockholm AB
  • Helena Ottosson Kraus AffärsConcept i Stockholm AB
  • Cen Chen AffärsConcept i Stockholm AB
  • Elisabeth Molin AffärsConcept i Stockholm AB
  • Annica Levin Lundberg Afry
  • Joakim Tornberg AFRY
  • Kaia Eichler AFRY Buildings, Hållbart Byggande
  • maria koskull agido management
  • Johan Carlsson Akademiska Hus
  • Cathrine Gerle Akademiska Hus AB
  • Claudia Lozano Altenius AL Studio AB
  • Bahareh Moghaddam Ale kommun
  • Fredrik Olsson Alebyggen
  • Aila Hirvonen Bremefors Alingsås kommun
  • Dennis Lindgren Arkitekturkompaniet
  • Mathias Vårström Aspelin Ramm fastigheter AB
  • Mikael Hellstadius Assemblin El AB
  • Anneli Rystedt Assemblin El AB
  • Lars Borgström Assemblin El AB
  • Anette Wikman Assemblin El AB
  • Jonaz Björk AWL
  • En deltagare från Bengt Dahlgren
  • Agneta Lundén Hjält Bengt Dahlgren
  • Maria Skarrie Bengt Dahlgren AB
  • Henrik Jönsson Bengt Dahlgren AB
  • Andreas Reuterberg Bengt Dahlgren AB
  • Michael Walmerud Bengt Dahlgren Göteborg AB
  • Jessica Andersson BFAB
  • Elisabeth Eickhoff Borås Stad, Mark- och exploateringavdelningen
  • Daniel Espenkrona Bravida
  • Elin Askelöf Bravida
  • Magnus Gildevall Bravida Sverige AB
  • Philip Hellberg Briab Brand & Riskingenjörerna AB
  • Torkel Andersson ByDemand
  • Abraham Staifo Byggföretagen
  • Martin Andersson Byggnadsaktiebolaget Tornstaden
  • Mariette Hilmersson Castellum
  • Ann Törnblom Castellum
  • Tobias Kristiansson Castellum Väst
  • Mikael Käck Castellum Väst
  • Helen Sandberg Castellum Väst
  • Stefan Vilhelmsson Castellum Väst
  • Rickard Edlund Castellum Väst
  • Linda Sandström Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Mikael Östblom Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Fredrik Bergfeldt Chalmers
  • Folke Hjalmers Chalmers Industriteknik
  • Martin Kurdve Chalmers TME
  • Christine Räisänen Chalmers, bygg och miljöteknik
  • Åsa Östlund Chalmersfastigheter
  • Staffan Engberg Chefspoolen i Sverige AB
  • En deltagare från CIT Energy Management
  • Kajsa Andersson CIT Energy Management
  • Lars Bankvall CMB
  • Elin Olsson CMB Studentråd
  • Nina Modig Create Flow
  • En deltagare från Dayspring
  • Jakob Schlyter DEAP AB
  • Amanda Håkansson Development partner
  • Sofi Ahlström DGE Mark o Miljö
  • Lotta Göthe Ecoplan In Medio
  • Anette Johansson Egnahemsbolaget
  • Ann Palmér Ekan AB
  • Torbjörn Grahn Ekan Management
  • Björn Elchner elchner
  • Michel Kalyun EPG Projektledning
  • Evelina Johnson Fasticon
  • Leo Lindegård Fastighetskontoret
  • Jan Alfredsson Fd Peab - J A Consulting AB
  • Linda Graf Fondia Legal Services AB
  • Amela Vukotic Forsen AB
  • Sandra Grahn Forsen AB
  • Åsa Fall Forum Arkitekter AB
  • En deltagare från Framtiden Byggutveckling
  • Erik Falk Framtiden Byggutveckling AB
  • En deltagare från Framtiden Byggutveckling AB
  • Linda Strind Förvaltningsstrategi
  • Mikael Anjou Förändringstid AB
  • Peter Jacobsson Gyproc AB
  • Henrik Olsson Göteborg Citysamverkan
  • Maria Henriksson Göteborgs Egnahem AB
  • Ellen Brandt Göteborgs Egnahems AB
  • Jennie Tunbratt Göteborgs Egnahems AB
  • En deltagare från Göteborgs Spårvägar AB
  • En deltagare från Higab
  • Louise Martinsson Higab
  • Kajsa Wide Higab
  • Ida Sundstedt HSB Göteborg
  • Helena Sammels HSB Göteborg
  • Elmira Mardani HSB Göteborg
  • Jenny Juthstrand Hyresgästföreningen
  • Nils Brazee Inhouse Tech
  • Angelica Henriksson Inhouse Tech Göteborg AB
  • Caroline Westerling Inhouse Tech Göteborg AB
  • Pär Lanner Installatörsföretagen
  • Mattias Morenius Installatörsföretagen
  • Hans Söderström Installatörsföretagen ( tidigare VVS Företagen)
  • Hans Nyblom Installatörsföretagen Service i Sverige AB
  • Sture Sundquist Irentsi AB
  • Joacim Dahlberg Jideco AB
  • Marcus Bredberg JM
  • Per Larsson JM AB
  • Lars Hellman Karigo Byggprojektering
  • Ida Lenngerd Malmgren Kjellgren Kaminsky
  • Hanna Schön Kretslopp och vatten
  • Hanna Schön Kretslopp och vatten och trainee på Framtidens Samhällsbyggare
  • PerEric Persson KUB arkitekter
  • Charlotta Bruno Kungsbacka kommun
  • Katarina Öryd Kungsbacka kommun
  • Jessica Åberg Liljemark Consulting
  • Andreas Svartling Liljewall
  • Ahmet Anil Sezer Linköping University
  • Håkan Wilken Locum
  • Jonas Apelqvist Lokalförvaltningen
  • Åsa Edman Loop Communication
  • Matea Corkovic Länsstyrelsen
  • Saeid Erfan Länsstyrelsen
  • Torbjörn Johnson Länsstyrelsen
  • Annika Berggren Länsstyrelsen
  • Jan Wikström Länsstyrelsen
  • Anna Zingmark Länsstyrelsen Västra Götaland
  • Ann-Kathrin Espelin Modexa AB
  • Alexandra Romanov Mölndals kommun
  • Hillevi Funck Mölndals stad
  • Michael Andersson Mölndals stad SBF
  • Anders Lukschandl NCC
  • Jonna Smiding NCC
  • Thomas Rutgersson NCC
  • Johanna Fredhsdotter Lager NCC
  • Sofie Papp NCC
  • Carl Westerlund Storck NCC Infrastructure
  • Erik Ulvås NCC Infrastructure
  • Michael Haglund NCC Sverige AB
  • Karl-Magnus Hake NCC Sverige AB
  • Charlotta Allefelt NCC Sverige AB
  • Ann Svensson NCC Sverige AB
  • Emelie Forsman NCC Sverige AB
  • Therese Bergqvist Nils Andreasson Arkitektkontor
  • Katarina Engerberg Norconsult
  • Angelica Lexell Park- och naturförvaltningen, FS6
  • sebastian törnqvist partille kommun
  • Anna Westberg Peab AB
  • Jessica Rosell PEAB AB
  • Karin Bergkvist Peab AB
  • Hassan Ali Peab Anläggning
  • Najla Arpe Peab Anläggning
  • En deltagare från Peab Anläggning AB
  • Mattis Lilja PEAB Anläggning AB, Framtidens samhällsbyggare
  • En deltagare från Peab Support AB
  • Stefan Karlsson Peab Sverige AB
  • Claes Johansson Peab Sverige AB
  • En deltagare från Permobil
  • Hanna Hansson Pilotage Development
  • Anna Nylander pinpoint projektledning
  • Martin Samuelsson PlanPro Association AB
  • Sofia Dalbert Platzer Fastigheter
  • Karin Pull Platzer fastigheter
  • Henrik Esgård Platzer fastigheter AB
  • Jonas Frantz Protek Projektstyrning AB
  • Maria Andersson Baeza Psykologpartners
  • Tobias Noborn Radar arkitektur & planering AB
  • Linus Theorin Ramboll
  • Jan Ryderstam Raybased AB
  • Ellen Petersson Rejlers
  • Martin Lundblad Riksbyggen
  • Björn Hagelin Riksbyggen
  • Annette Sverlinger Riksbyggen, Bostad Väst
  • Erica Eneqvist RISE
  • Pei-Yu Wu RISE
  • Stefan Ziegler RISE
  • Dan Carlsson RISE IVF AB
  • Johan Alte RO-Gruppen AB
  • Donia Aslanzadeh Robert Dicksons stiftelse
  • En deltagare från Rotpartner
  • Sofia Andersson Rstudio for architecture AB
  • Elisabeth Jansson Forsberg Scatola AB
  • Lotta Svärd Semcon
  • Josefine Wikholm Semren & Månsson Arkitekter
  • Elin Johansson Semrén & Månsson
  • Axel Peterson Serneke
  • Christian Olofsson Serneke Anläggning AB
  • Annika Andersson SJB - Sven Johansson Bygg AB
  • Jakob Olofsson Sjöfartsverket
  • jonas Celander Skanska
  • Hanna Larsson Skanska
  • Mikael Frödell Skanska
  • Carina Alehed Skanska Sverige AB
  • Linnea Wallrim Skanska Sverige AB
  • Ulrika Karlsson Skanska Sverige AB
  • Astrid Woggart Skanska Sverige AB
  • Helén Broo Skanska Sverige AB
  • Emma Strömberg Skanska Sverige AB
  • Emil Hagman Skanska Sverige, Digitala Hubben
  • Patrik Abrahamsson Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • En deltagare från SKL kommentus
  • Anna Löfström SKL Kommentus
  • Sandra Fröberg SKL Kommentus AB
  • Karin Sköld SKL Kommentus AB
  • Elina Nykvist SKL Kommentus AB
  • Catharina Birck Holm SKL Kommentus AB
  • Åsa Edman SKL Kommentus AB
  • Pernilla Viktorsson SKL Kommentus Inköpscentral
  • En deltagare från SKL Kommentus Inköpscentral AB
  • Ebba Melchior SKL Kommentus Inköpscentral AB
  • Marita Lohmander SKL Kommentus Inköpscentralen
  • Elisabeth Skogelind Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs stad - Trainee Framtidens Samhällsbyggare
  • Hedvig Staaf Student Affärsutveckling och entreprenörskap inom samhällsbyggnadsteknik Chalmers
  • Johan Isacson Studio Ekberg AB
  • Per Andersson Sustainacon Sweden AB / Hållbart Byggande Värmland
  • Hannes Enqvist Svensk Byggtjänst
  • Felicia Stockenberg Sweco
  • Paul garces Sweco
  • Daniel Billman Sweco
  • Oliver Löfman Sweco Management
  • Robin Björnklint Sweco Rail
  • Tobias Berge Sweco Systems AB
  • Eva Sandgren Sweco Systems AB
  • Tomas Lindgren Symetri AB
  • Arvid Melander SYSTRA AB
  • Björn Södahl Södahl & Partners AB
  • Sven Gross Trafikkontoret, Göteborgs stad/Framtidens Samhällsbyggare
  • En deltagare från Trafikverket
  • Erik Staxäng Trendie
  • Carl Sjölund Trendie AB
  • Tove Lindblad Trimble Solutions Sweden AB
  • Claus Hansen Tyréns
  • Ulrica Gustafsson Urban Futures
  • Catharina Migell Urbanista Stad AB
  • Linnéa Arvidsson Urbanista Stad AB
  • Amanda Höjer Vasakronan
  • Kristina Pettersson Post Vasakronan
  • Cecilia Söderström Vasakronan
  • Sara Johansson Vasakronan
  • Carolina Wadsten Vasakronan
  • Emma Metcalfe Vattenfall
  • Jon Örn VBK
  • Emil Augustsson Veidekke
  • Thomas Gardell Veidekke
  • Umut Ala Volvo Group Real Estate
  • Stefan Ekman Västfastigheter
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter
  • Christian Olsson Västfastigheter
  • Johanna Möllersten Västtrafik AB
  • Mathilda Blom Werks advokater
  • Staffan Skön WSP
  • Johanna Gustafsson WSP
  • Ylva Berner WSP
  • Derya Tumayer WSP Management
  • Caroline Damm Wästbygg AB
  • Johan Gustafsson Wästbygg Gruppen AB
  • Christina Andersson Wästbygg Projektutveckling AB
  • Joakim Karlsson Zynka BIM
  • Åsa Swan Älvstranden Utveckling AB
  • Totalt 261 deltagare

Vad gör de bästa bäst?

Hur lyckas de bästa verksamheterna ha nöjda kunder, nöjda medarbetare och samtidigt nå fantastiska resultat?

Denna fråga svarar Henrik Eriksson, Bitr Professor, Teknikens ekonomi och organisation vid Chalmers på under CMB:s digitala Bygglunch i mars. Han utgår från sin bok, Sveriges bästa verksamheter, som kom ut i december förra året.

– Ett antal principer visar sig ligga bakom riktigt framgångsrika verksamheter och många verksamheter är inte så bra som de skulle kunna vara, kommenterar han. Boken och föreläsningen beskriver hur man kan göra dem bättre.

Henrik har i 20 år bedrivit forskning om hur man får hög kvalitet och bra resultat i en verksamhet. Han har studerat vad som kännetecknar verksamheter som är framgångsrika och som lyckas åstadkomma väldigt bra resultat och vad de gör annorlunda i jämförelse med andra verksamheter.

Seminariet kommer att hållas digitalt via Zoom. Länk kommer att mejlas ut senast dagen före.

Praktisk information

  • Datum: Tisdag den 16 juni 2020
  • Tid: Klockan 12:00 till 13:00 · Lägg till i kalender
  • Plats: Digitalt seminarium via Zoom. Länk skickas ut senast dagen före seminariet.
  • Kostnad: Kostnadsfritt
  • Upplysningar: info@cmb-chalmers.se