• Namn Organisation
  • Stellan Hedin AB Fogspecialisten
  • Anna Månsson Abako Arkitektkontor
  • Maria Aurell Adapta Projekt
  • Sofia Norman AF Bygg Göteborg
  • Lisa Nordström AFRY
  • Anders Ivarsson Ahlsell Sverige
  • Johan Carlsson Akademiska Hus
  • En deltagare från Aravent
  • Sarah North Arkitektbyrån Design AB
  • Jonaz Björk AWL
  • Christian Blom Beijer Byggmaterial AB
  • Peter Cottman Bengt Dahlgren
  • Bengt Sinander Bengt Dahlgren AB
  • Emma Lindsten Bengt Dahlgren Brand & Risk AB
  • Max Ramström Bonava Sverige AB
  • Fredrik Nilströmer Borås Stad
  • Mia Magnusson Borås Stad
  • En deltagare från Borås Stad
  • Elin Hegg Borås Stad, Plan- och bygglov
  • Henrik Abbestam Borås Stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Sara Eklund Borås Stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen
  • Hanna Wiksten Bostadsbolaget
  • Catarina Hagwall Bostadsbolaget
  • Stefan Marshall Bravida
  • Annika Belgrenius CA consultadministration AB
  • Klara Simonsson Castellum
  • Alexander Zimmerman Chalmers
  • Nikolina Bolvede Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Anna Näsbom Chalmers
  • En deltagare från Chalmers
  • Maja Kovacs Chalmers
  • Liane Thuvander Chalmers ACE
  • Kristina Hejdenberg Sedström Chalmers Entreprenörskola
  • Marcus Danielsson Chalmers Konferens & Restauranger
  • Peter Alehammar Chalmers Studentbostäder
  • Roger Nordman Chalmers Studentkår
  • Emilia Strömsten Chalmers Tekniska Högkola
  • Kristin Östling CMB
  • Kristin Östling CMB
  • Bengt Christensson CMB
  • Daniel Påsse CMB studentråd
  • Jingjing Zheng CMB studentråd
  • Elin Olsson CMB Studentråd
  • Joline Kraemer CMB studentråd
  • Christer Wannheden CW Engineering AB
  • Ahmed Nassir Ali DCPM
  • Jakob Schlyter Deap AB
  • David Angsberg Derome
  • Simon Grimberg Development Partner
  • Emad Alsaleh Egnahemsbolaget
  • Reza Rezaei Egnahemsbolaget
  • Björn Elchner elchner
  • Mathias Uhlan ELU Konsult AB
  • Anton Svensson F O Peterson
  • Jonas Steen F O Peterson & Söner Byggnads AB
  • Anna Björnered Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Patric Thomsson Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Björn Willemark Flodéns Bygg/FS 7
  • Sarah Amer Forum Arkitekter
  • Mattias Ström Framtiden
  • Carolina Dahlgren Camacho Framtiden Byggutveckling AB
  • Paula Isaksson Frilansskribent Paula Isaksson
  • Diana Karem Shwan FS 7 Peab
  • Maud Söderberg Golder Associates AB
  • Ann-Katrine Engström GR, Framtidens Ledare
  • Lena Edemell Göteborg & Co
  • Henrik Olsson Göteborg Citysamverkan
  • Laila Ekefäll Göteborg stad Lokalförvaltningen
  • Paula Wirdheim Göteborgs Byggmästareförening, GBF
  • Andreas Jonsson Göteborgs stad
  • Eric Jeansson Göteborgs stad
  • Mikael Iselow Göteborgs stad - Lokalförvaltningen
  • Ana Tiriba Göteborgs Stad Lokalförvaltningen
  • Erik Sjöberg Göteborgs stad Lokalförvaltningen
  • En deltagare från Göteborgs Stad Miljöförvaltningen
  • Ola Setterby Göteborgs stad, Stadsbyggnadskontoret
  • Gabriella Olshammar Göteborgs Universitet
  • Helene Stensson Göteborgsregionen
  • Emma Agfjord Hifab
  • Kajsa Wide Higab
  • En deltagare från Hölje Management
  • Therese Nilsson ICA Fastigheter
  • Sara Edmark Ikano Bostad
  • Catrin Gylling Independent Interior AB
  • Nils Brazée Inhouse Tech
  • Hans Söderström Installatörsföretagen ( tidigare VVS Företagen)
  • En deltagare från K21 Entreprenad AB
  • Peter Hidenbäck KiWi Gruppen i Sverige AB
  • Håkan Trygged KUB arkitekter
  • Hanna Ewest Landvetter Södra Utveckling
  • Hanna Ewest Landvetter södra utveckling
  • Anna Jägemalm Lerums kommun
  • Sanna Lundberg Liseberg
  • En deltagare från Lokalförvaltningen
  • En deltagare från Lokalförvaltningen Göteborg Stad
  • Matea Corkovic Länsstyrelsen
  • Saeid Erfan Länsstyrelsen
  • Peter Nielsen Malus AB
  • En deltagare från Mölndals Stad
  • Carl-Fredrik Beijer Mölndals stad
  • Lina Olausson Mölndals stad
  • Tiella Skovgaard NCC
  • Moa Lindh NCC
  • Sofie Ahlbäck Björck NCC
  • Sofie Papp NCC Building
  • Per Öberg NCC Construction Sverige AB
  • Karl-Magnus Hake NCC Sverige AB
  • Thomas Wettergren NIRAS Sweden AB
  • Amanda Ekenborn Norconsult
  • Alice Östvik Norconsult
  • ingela Stuxberg Stjärnström Norconsult AB
  • Rebecca Jungver Norconsult AB
  • Fredrik Karlsson Norconsult AB
  • Kerstin Torsede Nowa Empower
  • Karin Andreen Olsson Nowa Empower
  • Johanna Gerremo OVRIGA
  • En deltagare från Partille kommun
  • Morgan Larsson PE
  • Mikael Dahlén PEAB Anläggning
  • Mattis Lilja Peab Anläggning AB
  • Eiron Carlsson Peab Anläggning Väst
  • Therese Börjesson Peab Bostad AB
  • johan strindö Peab Sverige AB
  • Stefan Karlsson Peab Sverige AB Bostad Öst
  • Stefan Langemalm PIK
  • Carina Ridenius PIK
  • Anna Zahlbruckner pinpoint projektledning
  • Sofia Dalbert Platzer Fastigheter
  • Henrik Esgård Platzer Fastigheter AB
  • Åsa Östlund Probility
  • Oliver Löfman Projektledare, Sweco Management
  • Anna Nivala protek projektstyrning ab
  • Filip Ryd Renova Miljö AB
  • Linda Abrahamsson Renova Miljö AB
  • Filippa Bengtsdotter Riksbyggen
  • Kristina Mjörnell RISE
  • Lars Niebuhr Ro-gruppen
  • Emelie Richmond RO-GRUPPEN Göteborg
  • Björn Oxe Robert Dicksons Stiftelse
  • Peter Jakobsson Saint-Gobain Sweden AB/Gyproc
  • Peter Ekberg Samhällsbyggarna
  • Helena Persson Samhällsbyggnadsnämnden, Borås
  • En deltagare från SBK
  • Elin Bäckfalk SBS
  • Marlene Wiberg Serneke
  • En deltagare från Serneke
  • Jörgen Österlund Serneke
  • En deltagare från Serneke Sverige
  • Adam Berglund Serneke Sverige AB
  • Cecilia Steen Sjögren Arkitekter AB
  • Fredrik Dahlgren Skanska
  • Efraim Ljung Skanska
  • Sven Junkers Skanska Sverige AB
  • Jaquline DeCerein Skanska Sverige AB
  • Richard Borg Skeppsviken
  • Adam Adielsson Skeppsviken
  • Malte Larsson Skeppsviken
  • Åsa Tenggren Skeppsviken
  • En deltagare från Skeppsviken
  • Nikola Jovetic Skeppsviken
  • Adam Andersson Skeppsviken
  • Patrik Abrahamsson Skeppsviken
  • Sara Andersson Skeppsviken Bygg & Fastighet AB
  • Cecilia Andersson Skeppsviken Bygg & Fastighet AB
  • Peter Carlzon Skeppsviken Bygg i Göteborg
  • Conny Segerdahl Skeppsviken Bygg i Göteborg
  • Robin Carlsson Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Johan Nätterlund Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • En deltagare från Skeppsviken Bygg i Göteborg AB
  • Max Larsson Skeppsviken Fastighets AB
  • Patrik Axelsson Skeppviken bygg
  • Arne Person Staden Vi Vill Ha
  • Martin Steen Stadsbyggnadskontoret
  • Agneta Runevad Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Torbjörn Borglin Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • En deltagare från Student YH
  • En deltagare från Student, Malmö Universitet
  • Malin Persson Sunnerö Arkitekter
  • Hans Hurtig Svefa AB
  • Hans Brink Dahlbeck Svensk Trälackering AB
  • Maziar Alizadeh Sweco
  • inez eriksson Sweco
  • En deltagare från Sweco
  • Daniel Billman Sweco
  • Insa Ostendorf Sweco
  • Paul Garces Sweco
  • Karin Kullman Sweco
  • Jerry Öberg Sweco civil AB
  • En deltagare från Sweco civil AB
  • Linda Ganehed Sweco Management
  • Felicia Stockenberg Sweco Management
  • Kalle Jarnebrink Sweco management
  • Peter Axelsson Sweco Management
  • Rebecca Söderberg Sweco Management
  • Nikolina Sekulic Sweco Management AB
  • Johanna Tordell Swedavia
  • Lars Broström Södra
  • Stefan Eierborg Södra Building System
  • En deltagare från Södra Skogsägarna
  • Roger Rosengren Tanums kommun
  • Fredrik Viktorin Tonland
  • Malin Ekstrand Trafikkontoret
  • En deltagare från Trafikkontoret
  • Ela Kaczoruk Trafikkontoret Göteborgs Stad
  • Malin Michaelson Trafikkontoret, Gbg Stad
  • Michael Rockström Trafikkontoret, Göteborgs stad
  • Sven Gross Trafikkontoret, Göteborgs stad
  • Lena Ljungholm Trafikkontoret, I&E
  • Anahid Babadi Trafikkontoret/FS7
  • Emilia Lindholm Trafikverket
  • Lovisa Persson Trainee FS7
  • Jimmy Gunnarsson Troldtekt AB
  • Peter Åberg Tyréns, division Arkitektur & Projektledning
  • Ulf Gustavsson ULFG AB
  • Gunnar Blom Universeum
  • Lena Sjöstrand Universeum
  • Eric Edblad Universeum AB
  • Linnéa Arvidsson Urbanista Stad AB
  • Daniel Jighede Vasakronan AB
  • Rasmus Sylvén VBK
  • Andreas Lindelöf VBK
  • Julia Folkesson VBK
  • Ulf Kjellberg VBK
  • Jimmy Lovén VBK Konsulterande Ingenjörer AB
  • Johan Örnborg VBK Konsulterande ingenjörer AB
  • En deltagare från VBK Konsulterande ingenjörer AB
  • Thomas Gardell Veidekke
  • Stefan Svensson Veidekke Entreprenad
  • Joakim Nyman Veidekke Entreprenad
  • En deltagare från Veidekke Entreprenad
  • Christian Jansson VG Regionen
  • Staffan Nordenstråle Volvo Group
  • Victor Bertilson Volvo Group Real Estate
  • Umut Ala Volvo Group Real Estate
  • Bengt Gustavsson Volvo Group Real Estate
  • Kristina Alenvik Västfastigheter
  • Adam Hofmaier Hagsjö Västfastigheter
  • Maria H Seeman Västfastigheter
  • En deltagare från Västra Götalands regionen
  • Gunilla Grahn Hinnfors Västsvenska Handelskammaren
  • Magnus Jakobsson Wangeskog Hyrcenter
  • Sofia Edholm White Arkitekter AB
  • Johanna Jerremalm White arkitekter AB
  • Gunilla Murnieks Andersson Wingårdh Arkitektkontor AB
  • Karin Cajmatz Wingårdhs
  • Linnea Larsson Wingårdhs
  • Thomas Bengtsson Woodsafe AB
  • Johanna Gustafsson WSP
  • Pontus Lagerström WSP Global
  • Kristian Sjöstedt WSP Sverige AB
  • Caroline Damm Wästbygg AB
  • Mohamed Kiswani Wästbygg AB
  • Peter Axeborn XER Management Ab
  • Jonas Eriksson Yuanda Europe
  • Daniel He Zynka
  • Joakim Karlsson Zynka BIM
  • Malin Janson Älvstranden Utveckling AB
  • Åsa Swan ÄUAB
  • Totalt 259 deltagare

Bild Universeum.

Universeums visualiseringsdome – ett nytt landmärke i Göteborg

Universeum bygger ut för att förstärka sin satsning på teknik, matematik och digitalisering, med fokus på visualisering och artificiell intelligens. Ett mycket komplext projekt både logistiskt och byggtekniskt med stort fokus på hållbart byggande som ställer höga krav på alla inblandade.

Skeppsvikens projekteringsledare, Johan Nätterlund, och platschef, Robin Carlsson, berättar denna morgon om sina utmaningar med att styra och förena byggnation, arkitektur, teknik, trafik, logistik och vetenskap.

Om domen:
Utbyggnaden omfattar bland annat en bro i limträ, visualiseringslabb, nya hissar och utställningsytor där kronan på verket blir en sfärisk visualiseringsdome. Projektioner på den invändiga, krökta ytan kommer omge och omsluta betraktaren och ta dem till platser som annars hade varit dolda. Ett öppet hus med flera hållbara lösningar, till stora delar byggt i trä.

 

Praktisk information

  • Datum: Fredag den 4 december 2020
  • Tid: Klockan 08:00 till 09:00 · Lägg till i kalender
  • Plats: Digitalt möte via Zoom, länk mejlas ut med bekräftelsen och i påminnelsemejl dagen före seminariet
  • Kostnad: Kostnadsfritt
  • Upplysningar: info@cmb-chalmers.se