NamnOrganisation
Ulf KamneA Beautiful Soup
Per SamuelssonAB Familjebostäder
Deltagare frånAEC AB
Thomas TellAFRY
Petter WadmarkAFRY
Lina FogelbergAkademiska Hus
Ulrika HörgrenAkademiska Hus
Henrik LarssonAkademiska Hus
Deltagare frånAkademiska Hus
Mikael LindbergAkademiska Hus AB
Kristina AlenvikAkuro AB
barbro lundqvist westAle Kommun
Annika FribergAle kommun
Kajsa ReimersAle kommun
Deltagare frånAlecta Fastigheter
Jenny AnderssonAlingsås Kommun
Pär KarlssonAranäs
Deltagare frånArchus Partner AB
IngaKarin SundqvistArkitekterna Krook & Tjäder
Björn RymanArkitema
Bo JacobsenArkitema AB
Ann-Charlotte SödergrenAssemblin
Alvaro FlorezBoKlok Skanska
Anna HedendahlBorås Stad
Caroline WibergBorås Stad
Julia GoffeBorås Stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen
Jonas WardBorås Stad, Samhällsbyggnadsförvaltningen
Johan EkeblomBorås Stad, Stadsledningskansliet
Bengt HimmelmannBorås Stad, Stadsledningskansliet
Emma LarssonBorås Stad, Stadsledningskansliet
Felix LorentzonBorås stad
Ida RöstlundBorås stad
Klas AspBostads AB Poseidon
Ingela FolkessonBoverket
Deltagare frånBoverket
Carina BohmCMB
Kristin ÖstlingCMB
Nicole RosendahlCOWI
Andreas FredrikssonCOWI AB
Erik FridCOWI AB
Kerstin HemströmCentre for sustainable urban futures
Pernilla GluchChalmers
Patrik HöstmadChalmers
Deltagare frånChalmers
Nils BjörlingChalmers ACE
Deltagare frånChalmers tekniska högskola
Damilare OmiwoleChalmers university of Technology
Madhushree HappaladChalmers university of technology
Anna ZahlbrucknerChalmersfastigheter AB
Deltagare frånCitycon
Jakob SchlyterDeap AB
Yngve KarlssonDevelopment Partner
Joline KraemerEPG projektledning
Lotta GötheEcoplan in Medio
Reza RezaeiEgnahemsbolaget
Maria ÅkerkvistEgnahemsbolaget
Maria HenrikssonEgnahemsbolaget
Torbjörn GrahnEkan Management
Alexander LiljenhedF O Peterson
Anton SvenssonF O Peterson
Anders SvenssonFamiljebostäder
Deltagare frånFastighetskontoret Göteborgs stad
Mikaela LöndénFastighetskontoret, Göteborgs Stad
Jacob EdwijnFastighetskontoret/framtidens samhällsbyggare
Annika SjöbergFlodén Byggnads AB
Carolina CamachoFramtiden Byggutveckling AB
Henrik JarledalFramtiden Byggutveckling AB
Ulrika GyllenbergGyllenberg arkitektur.se
Silvia Orrego BriceñoGöteborg Stad, stadsbyggnadskontoret
Anna SkrapsteGöteborg stad
Alexandra MöllerströmGöteborg stad, Stadsbyggnadskontoret
Caroline ValenGöteborg stadsledningskontor
Maria PaulsonGöteborgs Egnahems AB
Fredrik TernströmGöteborgs Hamn
Deltagare frånGöteborgs Stad
Deltagare frånGöteborgs Stad
Ebba StrömvallGöteborgs Stad
Anahid BabadiGöteborgs Stad - Trafikkontoret
Johanna StåhleGöteborgs Stad, Trafikkontoret
Maria SjöbergerGöteborgs stad Stadsbyggnadskontoret
Hannah SaldertGöteborgs universitet
Hannah SaldertGöteborgs universitet
Maria SigrothGöteborgsregionen
Hedvig HaraldsdotterHigab AB / FS8
Ulrika HåårdHollertz & Stenvall
Johannes BöhmHärryda kommun
Nils BrazeeInhouse Tech
Kristian HolmJan Håkansson Byggplanering AB
Urban HammarlundJernhusen
Laura CirtautaiteK-Lab Projektering AB
Deltagare frånKanozi arkitekter
Gustaf SamuelssonKonsulterna Samuelsson AB
Ellen SvärdKretslopp och vatten
Deltagare frånKretslopp och vatten Göteborgs Stad
Vanja LarbergKulturförvaltningen, Göteborgs stad
Gabriella JosefssonKungsbacka Kommun (FS8)
Andrea EricssonKungsbacka kommun
Ylva HåkanssonKungsbacka kommun
Emma KjernaldKungsbacka kommun
Deltagare frånKungsbacka kommun
Hanna StåhlKungsbacka kommun
Amanda StafKungälvs kommun
Maria AckerbergLerums kommun
Emelie AnderssonLerums kommun
Therese Axenborg SignängLerums kommun
Josef OlssonLerums kommun
Hamid RezaieLerums kommun
Andreas StarkLerums kommun
Hillevi KittelLiljewall
Maria Julia MartinsLindex AB
Deltagare frånLocum
Mattias JoklintLokalförvaltnignen
Rebecka StrutzLokalförvaltningen
Mikael IselowLokalförvaltningen
Heidi PapilleroLokalförvaltningen
Matea CorkovicLänsstyrelsen
Ann-Louise HulterLänsstyrelsen
Klas NilssonLänsstyrelsen Västra Götalands län
Gärda SjöholmMalmö stad
Emma LindbergMareld landskapsarkitekter
Ylva RalphMareld landskapsarkitekter
Micael LarssonMicrosoft
Paul GarcesMileway
Fredrik EngkvistMölndala Fastighets AB
Annelie GerdinMölndala Fastighets AB
Louise EiterjordMölndals stad
Anne HuhtanenMölndals stad
Pernilla OlofssonMölndals stad
Tommy MossbergNCC Building
Bertil OrestenNIRAS Sweden AB
Theo VoulgaridisNorconsult AB
Deltagare frånPC AB
Morgan LarssonPE
Linda WäpplingPE Teknik & Arkitektur
Anette SandénPark- och naturförvaltningen
Deltagare frånPeab
Alfred KindbergPeab Anläggning
Fredrik BergPeab Sverige AB
Deltagare frånPeritus Partners AB
Deltagare frånPrivat
Deltagare frånPrivat
Jenny LööfRISE
Kaisa SvennbergRISE
Stefan DahlRejlers Sverige AB
Christer LundqvistRekab entreprenad ab
Donia AslanzadehRobert Dicksons stiftelse
Anna DavéusRådhuset Arkitekter
Deltagare frånSBK, Göteborg Stad
Deltagare frånSISAB
SVEN MAGNUS SJÖGRENSJÖGREN ARKITEKTER AB
Robert CarlssonSTRAKO AB
Martin CaveröSWECO Sverige AB
Leila BonnierSamhällsbyggnafsförvaltningen
Monica DaxlerSbk
Josefine WikholmSemren & Månsson
Oliver LöfmanSerneke
Patrik HjelteSerneke Sverige AB
Anders MalmbergSjögren Arkitekter AB
Franchesca SalcedoSkanska Teknik
Lisa ÖstmanStadsbyggnadsförvaltningen, Mölndal
Anna SvenssonStadsbyggnadskontoret Göteborg
Micael JanssonStena Bygg AB
Anders BjärnellSteni Sverige AB
Deltagare frånSteni Sverige AB
Fabiana ToméStenungsunds kommun
Jenny BengtssonStockholm Vatten och Avfall
Hans GillsbroStockholm vatten och avfall
Anna-Maria HarbomStockholm vatten och avfall
Per AnderssonSustainacon Sweden AB
Johanna BrolinSvensk Byggtjänst
Peter JakobssonSverigehuset
Javad HomayounSweco
Camilla PärlbäckSweco
Deltagare frånSweco
Deltagare frånSödra Building System
Roger RosengrenTanums kommun
Kajsa CronaTengbom
Per ÖstlingThe( )Space / First to know
Madelene Abu IzamTrafikenheten
Linnéa BergkvistTrafikenheten Härryda kommun
Johanna PetterssonTrafikkontoret - Framtidens samhällsbyggare
Per-Magnus BäckmanTrafikkontoret Göteborg
Peter TerrsTrafikkontoret Stora projekt
Per KärrdinTrafikverket
Sanna AnderssonUlricehamns kommun
Pär NorgrenUlricehamns kommun
Malin AhlströmUppsala kommun
Annika Kortell StenmarkUppsala kommun
Deltagare frånUppsala kommun
Johan LindqvistUppsala kommun
Lisa HenningssonUppsala kommun Stadsbyggnadsförvaltningen
Sara NylanderUrbanista Stad
Anna UhrbomUrbanista Stad AB
Klara JonssonUrbanista stad AB
Maria LarssonVGR
Deltagare frånVGRE
Deltagare frånVigör motion
Umut AlaVolvo Group
Victor BertilsonVolvo Group Real Estate
Annika FoxVästfastigheter
Jonna MorkvistVästfastigheter
Marnie Reusser LevinVästfastigheter
Maria Lidholm SkrufVästra Götalandsregionen
Maria PerssonWSP
Johan LundinWhite
Deltagare frånWhite
Deltagare frånWästbygg
sofie bårdenakademiska hus
Simon Grimbergdevelopment partner 09 AB
malin klarqvistgöteborg stad
Abdurrahman ToryalayÄlvstranden Utveckling
Annette Vejen TelleviÄlvstranden Utveckling AB
212 deltagare

Beslutsstöd för knäckfrågor

Bild: Göteborgs Stad

Samhällsbyggnadssektorn möter ”knäckfrågor” som orsakar fördröjningar, bristfälliga resultat och skenande budgetar i plan- och byggprocesser. Sällan är det dock tydligt vilka knäckfrågorna är och vad de i grunden handlar om. Det gör det svårt att samla diskussionen om, och i så fall hur, knäckfrågorna bättre kan förebyggas och hanteras.    

Kerstin Hemström, forskare och projektledare vid Centrum för hållbar stadsutveckling (Urban Futures), och Nils Björling, arkitekt och universitetslektor i stadsbyggnad och planering vid Chalmers presenterar i en rapport en modell för vad samhällsbyggnadssektorns knäckfrågor handlar om.

Med modellen vill forskarna visa att “knäckfrågor” samlar en mångfald av problem och situationer som i grunden har olika karaktär. Modellen öppnar upp för diskussion och reflektion kring vad unika situationer handlar om. Samtidigt väcker den frågor om hur väl sektorn är rustad för att hantera den mångfald av situationer som den moderna samhällsutvecklingen medför.

Ladda ner vår populärvetenskapliga sammanfattning av projektet →

Detta event är kostnadsfritt. När du gör din anmälan så väljer du om du vill delta på plats eller om du vill följa den digitala sändningen.

Information för dig som deltar på plats

Frukost serveras vid restaurang Waste från kl 07:30. Observera att det inte är tillåtet att ta med mat eller dryck in i föredragslokalen, så kom gärna i god tid för att hinna mingla och äta frukost i lugn och ro.

För dig som vill se den digitala sändningen:

Den digitala sändningen av seminariet visas här: www.cmb-chalmers.se/frukost

Praktisk information