• Namn Organisation
  • Christer Niklasson Arbetsförmedlingen
  • Sami Korpela Arbetsmarknad och vuxenutbildning, Göteborgs Stad
  • Nicklas Simonsson Arbetsmarknad och vuxenutbildningsförvaltningen
  • Caroline Martin Betonmast Göteborg AB
  • Åke Eriksson Big Kornet
  • Daniel Ericsson BJC Group AB
  • Lena Palm BostadsLobbyn / BfParadiset bo-och byggemenskap
  • Leif Sahlström Bravida Sverige AB
  • Lena Sultanovic Magnusson Business Region Göteborg
  • Jerker Olsson BYGGHERRETJÄNST
  • Helene Leidö CA consultadministration AB
  • Annika Belgrenius CA consultadministration AB
  • Martin Tomasson Chalmers
  • Sofie Düring Chalmers
  • Niclas Oscander Chalmers
  • Emilio Brandao Chalmers Arkitektur
  • Pär Johansson Chalmers byggnadsteknologi
  • Åke Thunberg Chalmers Studentbostäder
  • Christer Owe Circle Island 2017
  • Kristin Östling CMB
  • Felicia Stockenberg CMB studentråd
  • Leo Lindegård CMB studentråd
  • Anna Andersson Conexim
  • Tiella Skovgaard COWI AB
  • Yngve Karlsson development partner
  • Olle Andersson F O Arkitektkontor AB
  • Göran Nilsson F O Peterson & Söner Byggnads AB
  • Sandra Klang Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Anna Wetterberg Framtiden Byggutveckling
  • Edward Berndtsson Framtiden Byggutveckling
  • Cecilia Johannison Framtiden Byggutveckling AB
  • Anders Jurin Framtiden Byggutveckling AB
  • Joa Ivarsson Framtiden Byggutveckling AB
  • Henrik Jarledal Framtiden Byggutveckling AB
  • Michael Pirosanto Gårdstensbostäder
  • Salma Nazzal Gårdstensbostäder
  • Mikael Iselow Göteborgs stad - Lokalförvaltningen
  • Erik Carles Göteborgs Stad, fastighetskontoret
  • Louise Johansson Göteborgs Stad, Park- och naturförvaltningen
  • Maja Wadstein Göteborgsregionens kommunalförbund
  • Henrik Witt Higab AB
  • Eva Thorpenberg Hyresgästföreningen
  • Kim Weinehammar Hyresgästföreningen
  • Pia Ållenberg Inhouse Tech
  • Kristin Cadier JM AB
  • Fredrik Kjellgren Kjellgren Kaminsky Architecture AB
  • Monika Schneider Deubler Kompeenscentrum Kungsbacka
  • Cecilia Lundqvist Kretslopp och vatten
  • Olivia Hägglöf Kungsbacka kommun
  • Hoda Rajabi Gajin Lerums kommun FS3
  • Per-Henrik Johansson Liljewall arkitekter
  • Lennart Karlsson Liljewall Arkitekter AB
  • Helena Carling Länsstyrelsen Västra Götaland
  • Jan Lenander Mimers hus, Kungälv
  • Hans Hurtig NAI Svefa
  • Rebecca Calvin NCC
  • Josef Habbe NCC Infrastructure
  • Shanaz Hasan park- och naturförvaltningen
  • Sofia Gunnarsson Solton Partille kommun (FS3)
  • Mohammed Daebes Peab
  • Mikael Johansson PEAB
  • Ann Magnusson PEAB
  • Martin Bengtsson PEAB anläggning
  • Mattias Emanuelsson Peab Anläggning AB
  • Camilla Sandegård Peab Bostad AB
  • Josefin Andersson Peab Bygg Väst
  • Ebba Birging Peab Bygg Väst
  • Henrik Korpås Peab Sverige AB
  • Sophia Drejenstam Peab Sverige AB
  • Kristina Sund Peab Sverige AB
  • Susan Johnson Peab Sverige AB
  • Håkan Ståleby Peab Sverige AB
  • Kristina Gradin Privat
  • Sofia Elvsnö protek projektstyrning ab
  • Marie Svensson Protek Projektstyrning AB
  • Charlotta Brolin Riksbyggen
  • Tim Jonsson Riksbyggen
  • Christina Westerlund Riksbyggen, Bostad Väst
  • Julia Jonasson RISE
  • Monica Grote Robert Dicksons stiftelse
  • Björn Oxe Robert Dicksons Stiftelse
  • John Kåwert Rotpartner
  • Roger Strömberg RS PUBLIC AFFAIRS AB
  • Hannes Enqvist Serneke Anläggning AB
  • Emma Strömberg Skanska Nya hem
  • Jaquline DeCerein Skanska Sverige AB
  • Alexandra Blennow Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs Stad
  • Sari Isberg Stena Fastigheter Göteborg AB
  • Petra Sedelius Sveriges Byggindustrier
  • Daniella Petersen Teknikens Ekonomi & Organisation, Chalmers
  • Eiwe Ljungblom Tillväxt i Mänsklighetens Tjänst
  • David Palmqvist Trafikkontoret
  • Sara Hedenskog Trafikkontoret
  • Glenn Svensén Trafikverket
  • Caroline Möller Tyréns
  • Jessica Albaeus Vasakronan
  • Claudio Mc Conell VGRregionen
  • Ulrika Håård White arkitekter
  • Jonas Kullenberg Wood & Hill
  • Donia Aslanzadeh WSP Management
  • Abdurrahman Toryalay Älvstranden Utveckling AB
  • jonathan lindholm ÅF industry AB
  • Katarina Runeberg ÅF Infrastructure
  • Magnus Dahlen ÅF Infrastructure
  • Sofia Lindberg ÅF Infrastructure AB
  • Sebastian Ahlström ÅF-Infrastructure
  • Totalt 106 deltagare

Jobb och bostad åt arbetslösa i byggprojekt

Tillsammans med PEAB och Bygg-Fast bygger Robert Dicksons stiftelse just nu 132 hyreslägenheter i Gårdsten på nya Kryddhyllan.  I projektet arbetar man aktivt med social hållbarhet genom att arbetslösa ungdomar har fått chansen att utbildas i byggteknik.

De ungdomar som fullföljer sin lärlingstid kommer sedan att erbjudas tillsvidareanställning hos PEAB eller hos deras underleverantörer. Dessutom kommer de att få möjlighet att få en egen hyreslägenhet i stiftelsens fastighetsbestånd. Samarbetet hanterar två stora frågor, hög ungdomsarbetslöshet och bostadsbristen i storstäderna.

På höstens första CMB-frukost välkomnar vi Mikael Jansson, vd för Robert Dicksons stiftelse, som kommer att berätta om vilka utmaningar de har mött och hur samarbetet fungerat. Medverkar gör även Henrik Korpås, Peab.

Praktisk information