• Namn Organisation
  • Linda Stålberg Ale kommun
  • Amanda Jonasson Ale kommun
  • Kajsa Hedlund Aspelin Ramm fastigheter AB
  • Emma Pizarro Rajala Atkins Sverige AB
  • Audrone Persson Atkins Sverige AB
  • Lisa Nordström Bengt Dahlgren AB
  • Andreas Ulvdell Betonmast AB
  • Åke Eriksson Big Kornet
  • Daniel Ericsson BJC Group AB
  • Bengt Himmelmann Borås Stad
  • Leif Sahlström Bravida Sverige AB
  • Jerker Olsson BYGGHERRETJÄNST
  • Annika Belgrenius CA consultadministration AB
  • Lasse Fryk Centrum för urbana studier Hammarkullen
  • Martin Tomasson Chalmers
  • William Westin Chalmers
  • Petru Andrei Tomsa Chalmers
  • Niclas Oscander Chalmers
  • Olivia Nilsson Chalmers
  • Izabela Kurkowska Chalmers Arkitektur och samhällsbyggnadsteknik
  • Kristina Grange Chalmers/ACE
  • Kristin Östling CMB
  • Nikolina Sekulic CMB studentråd
  • Felicia Stockenberg CMB studentråd
  • Leo Lindegård CMB studentråd
  • Ellen Brandt CMB Studentråd
  • Petter Ahlström ConceptLiving Advisory
  • Anna Andersson Conexim
  • David Hill COWI AB
  • Marie Haeger-Eugensson Cowi/Gbg's Universitet inst. för Geovetenskaper
  • Yngve Karlsson development partner
  • Simon Grimberg Development Partner
  • Robert Insulan DS Byggnads AB
  • Olle Andersson F O Arkitektkontor AB
  • Mattias Ström Framtiden Byggutveckling
  • Anders Jurin Framtiden Byggutveckling
  • Edward Berndtsson Framtiden Byggutveckling
  • Linus Ånevall Framtiden Byggutveckling FS4
  • Robert Moldén Front Advokater
  • Martin Everbring Förbo AB
  • Katrin Amgarth Förvaltnings AB Framtiden
  • Stig Östfjord Göteborgs Hamn
  • Sara Linder Göteborgs Stad SDF Centrum
  • Martin Söderström Göteborgs Stad SDF Centrum
  • Thomas Franzén Göteborgs Stad, Fastighetskontoret
  • Emma Larsson Göteborgs Stad, Fastighetskontoret FS4
  • Hanna Bernholdsson Göteborgs stad, fastighetsnämnden
  • Lina Eriksson Göteborgs Stad, Park- och naturförvaltningen
  • Sanja Peter Göteborgs stadsmuseum
  • Gabriella Olshammar Göteborgs Universitet
  • Sara Brorström Handelshögskolan
  • Johan Lindblad Higab
  • Henrik Witt Higab AB
  • Sara Karlsson Inhouse Tech
  • Ulrika Sandford Karlastaden Utveckling
  • Christer Fröberg Kjellgren Kaminsky Architecture
  • Fredrik Kjellgren Kjellgren Kaminsky Architecture AB
  • Simon Trevik Kretslopp och vatten FS4
  • Maria Brink Kungsbacka kommun
  • Ann Tolly Liljewall Arkitekter AB
  • Sofia Stenberg Lokalförvaltningen
  • Anette Persson Lokalförvaltningen
  • Joakim Rova Lokalförvaltningen FS4
  • Michael Andersson Länsstyrelsen Västra Götaland
  • Jonas Du Rietz Morris Law
  • Kent Klarenius Mölndala Fastighets AB
  • Sofie Papp NCC Building
  • Marie Nilsson NCC Building Väst
  • Sofia Skog NCC Building Väst
  • Per Sutter OBOS Projektutveckling
  • Bengt Johansson Optima Engineering AB
  • Madelene Abu Izam Partille kommun FS 4
  • Lovisa Strandberg Peab Anläggning AB (FS4)
  • Håkan Ståleby Peab Sverige AB
  • Perolof Melin poprojektledning
  • Anders Göransson Profu AB
  • Helena Boström Prové AB
  • Jesper Lundell Riksbyggen Bonum
  • Julia Jonasson RISE
  • Alice Hedén RISE
  • Kristina Mjörnell RISE
  • Björn Oxe Robert Dicksons Stiftelse
  • Roger Strömberg RS PUBLIC AFFAIRS AB
  • Simon Wallqvist SBK Göteborg
  • Per Salfjord Skanska Hisingsbron
  • Märta Ehn Skanska Sverige AB
  • Markus Johansson Skanska Sverige AB
  • jonathan Granberg Stadsbyggnadskontoret FS4
  • Lina Royson Student DCPM
  • Cecilia Bergman Svenska Hus Service AB
  • Johan Åstradsson Sverigehuset
  • Karin Kullman Sweco
  • Pouria Tavakol Sweco
  • Ted Lundberg Swerock
  • Hubert Malmström Swerock
  • Janica Wiklnder Tengbom
  • Eiwe Ljungblom Tillväxt i Mänsklighetens Tjänst
  • Iris Hultgren Trafikkontoret FS4
  • Lukas Wallmander Trafikkontoret/ Framtidens Samhällsbyggare
  • Bo Lindgren Trafikverket
  • Axel Darvik Trendie
  • Carl Sjölund Trendie AB
  • Åsa Karlsson Tyréns AB
  • Feras Hammami University of Gothenburg
  • Cecilia Rossiello Utbildningsförvaltningen Göteborgs stad
  • Berne Christenson Ventab
  • Claudio Mc Conell VGRregionen
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter FS4
  • Aylin Pektas White
  • Magnus Borglund White arkitekter AB
  • Anna-Johanna Klasander White och Chalmers
  • Felicia Hellström WSP
  • Conny Andersson WSP Management
  • Donia Aslanzadeh WSP Management
  • Mattias Klintbäck Wästbygg AB
  • Mats Collin YRGO
  • Katarina Runeberg ÅF Infrastructure
  • Totalt 117 deltagare

Från Älvstrand till Älvstad – att skapa förändring

Framväxten av området som idag kallas Älvstaden är ett av Nordens största stadsutvecklingsprojekt. Johan Ekman, Älvstranden Utveckling, gästar oss denna morgon och berättar om hur denna omdaning av tre varv och fyra hamnar gått till och vad har man lärt sig längs vägen.

Arbetet med att omvandla Eriksberg och Lindholmen till levande stadsdelar startade i mitten av 1980-talet. Under årens lopp har uppdraget breddats och omfattar idag bostäder, verksamheter och gröna ytor på såväl norra som södra Älvstranden. Johan Ekman kommer också att  tala om  hur förändringsprocessen går vidare mot en hållbar stadsutveckling i tre dimensioner.

 
Älvstranden förr och nu.

Praktisk information

Dokumentation