• Namn Organisation
  • Christian Sääf Abetong AB
  • Annica Almroth AF Gruppen Sverige
  • Peter Karlsson Akademinska Hus
  • Pontus Isaksson Akademiska Hus
  • Åke Eriksson Big Kornet
  • Daniel Ericsson BJC Group AB
  • Björn Johansson Björn Johansson Ensk Firma
  • Robert Pemaj Bonava sverige AB
  • William Westin Chalmers
  • Annika Sjöberg Chalmers
  • Petra Bosch Chalmers
  • Susanne Montelius Chalmers
  • Yashar Gholami Chalmers
  • Hanna Aspfors Chalmers
  • Yashar Gholami Chalmers
  • Olivera Puljic Chalmers
  • Petter Haglund Chalmers
  • Ellen Petersson Chalmers
  • Petru Andrei Tomsa Chalmers alumn
  • Rakel Norberg Chalmers DCPM
  • Amrita Singh Chalmers student
  • Viktoria Sundquist Chalmers, Arkitektur och Samhällsbyggnadsteknik
  • Anna Kadefors Chalmers/ KTH
  • Nina Ryd Chalmers/ACE
  • Ulf Redsäter Chalmersfastigheter AB
  • Anna Eckerstig Chalmersfastigheter AB
  • Kristin Östling CMB
  • Bengt Christensson CMB
  • Felicia Stockenberg CMB studentråd
  • Nikolina Sekulic CMB studentråd
  • Leo Lindegård CMB studentråd
  • Anna Andersson Conexim
  • Johan Ström COWI AB
  • Robert Insulan DS Byggnads AB
  • Anna Westberg Ekan AB
  • Jesper Paulsson Ekan Management
  • Pontus Aronsson Ekan Management
  • Henrik Imberg ELU Konsult
  • Linus Ånevall Framtiden Byggutveckling FS4
  • Emma Larsson Göteborgs Stad, Fastighetskontoret FS4
  • Lina Eriksson Göteborgs Stad, park- och naturförvaltningen FS4
  • Jonas Olsson Hifab AB
  • Olle Samuelsson IQ Samhällsbyggnad
  • Terese Lilliehorn IQ Samhällsbyggnad
  • Christoffer Kindlund Iterio
  • Per Jorlind Itero
  • Johan Fredlund Itero Business Solutions AB
  • Björn Johansson Johansson
  • Mikael Rehnmark Kjellgren Kaminsky Architecture
  • Simon Trevik Kretslopp och vatten FS4
  • Johan von Wachenfeldt Krook & Tjäder
  • PerEric Persson KUB arkitekter
  • Elaf Ahmad Lerums kommun FS4
  • Kristen Broberg Liljewall arkitekter
  • Mats Knutsson LILJEWALL arkitekter
  • Martin Rudberg Linköpings universitet
  • Joakim Rova Lokalförvaltningen FS4
  • Fotis Xenokotas Lokalförvaltningen i Göteborg
  • Ulf Magnusson MVB Astor Bygg AB
  • Anders Lukschandl NCC
  • Fredrik Johansson NCC
  • Johanna Fredhsdotter Lager NCC AB
  • Madelene Abu Izam Partille kommun FS 4
  • Linda Larsson Peab AB
  • Helena Tellberg Peab Anläggning AB
  • Lovisa Strandberg Peab Anläggning AB (FS4)
  • Darko Asanovic Peab Anläggning AB FS4
  • Håkan Ståleby Peab Sverige AB
  • Johan Landin Plan B Service AB
  • Perolof Melin poprojektledning
  • Mikael Lundholm Prolog
  • Jan Nordgren Ramböll Sverige AB
  • Ola Lundholm Resursplanering/Sahlgrenska Universitetssjukhuset
  • Henrik Sonesson Riksbyggen
  • Kajsa Blomqvist RISE
  • Alice Hedén RISE
  • Anna Folland RISE
  • Maria Broman Semrén & Månsson
  • Hanna Eckerberg Serneke
  • Patrik Abrahamsson Serneke
  • Hannes Enqvist Serneke
  • Fabian Lundgren Serneke
  • John Fahlgren Skanska
  • jonathan Granberg Stadsbyggnadskontoret FS4
  • Niklas Ohldin Stena Fastigheter
  • Klas Rosin Studio Ekberg
  • Andreas Brendinger Sveriges Byggindustrier Göteborg
  • Lisa Anger Sweco Architects
  • Pär Jonsson Sweco Management
  • Marco Andersson Sweco Position
  • Martin Burrows Symetri
  • Tomas Lindgren Symetri AB
  • ANDERS MOBERG SYMETRI AB
  • Mickael Olsson Thomas betong
  • Fredrik Karlsson Thomas Betong AB
  • Iris Hultgren Trafikkontoret FS4
  • Lukas Wallmander Trafikkontoret FS4
  • Susanne van Raalte Trafikverket
  • Waddah Baroudi Trafikverket
  • Henrik Franzén Trafikverket
  • Stefan Granberg Trimble Solutions
  • Amanda Höjer Vasakronan
  • Annika Sonesson Västfastigheter
  • Henrik Bergendahl Västfastigheter
  • Thomas Andersson Västfastigheter
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter FS4
  • Gunilla Grahn-Hinnfors Västsvenska Handelskammaren
  • Jonathan Rodestedt Wallenstam
  • Jakob Dankwardt-Lillieström White arkitekter
  • Andreas Helgesson WSP
  • Axel Steinert WSP
  • Karin Stagemyr WSP
  • Ylva Berner WSP
  • Daniel Sevo WSP Sverige
  • Ylva Berner WSP Sverige AB
  • Malin Axelsson Wästbygg AB FS4
  • Petter Bengtsson Zynka (Semrén & Månsson)
  • Johan Ekman Älvstranden Utveckling AB
  • Petter Wadmark ÅF Industry
  • Magnus Dahlen ÅF Infrastructure
  • Totalt 120 deltagare
CMB Frukostseminarium:

Utveckla BIM genom ledarskap

Denna morgon arrangeras CMB:s frukostmöte i samarbete med BIM Alliance. Direkt efter seminariet bjuder vi in till ett ”eftersnack” med exempel på projekt inom Smart Built Environment.

CMB frukost (7.30 – 9.00 )
Hör hur Akademiska Hus och Zynka BIM vill skapa mer attraktiva miljöer med digitaliseringens hjälp tillsammans med nya affärsmodeller och intäktsströmmar.
Peter Karlsson från Akademiska Hus och Petter Bengtsson från Zynka bjuder in till diskussion kring hur vi får skalbarhet och nya perspektiv i frågan.

Paus och kaffe (9.00 – 9.30)

Eftersnack med Smart Built Environment (09.30 – 11.00)
Olle Samuelson, Strategisk programledning inom Smart Built Environment informerar om programmet och Martin Rudberg, professor i bygglogistik vid Linköpings universitet berättar om projektet Uppkopplad byggplats. Dessutom medverkar Ylva Berner, Uppdragsledare, WSP Sverige.

Läs mer om BIM Alliance http://www.bimalliance.se/
Smart Built Environment http://www.smartbuilt.se/

Evenemanget efterföljs även av en partnerträff med lunch för medlemmar i Smart Built Enivironment. Info och anmälan till partnerlunch»

Praktisk information

  • Datum: Fredag den 1 december 2017
  • Tid: Klockan 07:30 till 09:00 · Lägg till i kalender
  • Plats: Chalmers Teknikpark, Sven Hultins gata 9 ・Karta
  • Kostnad: Kostnadsfritt
  • Upplysningar: OBS! Efter frukostseminariet bjuder vi in till eftersnack kl 9.30-11.00