• Namn Organisation
  • Therese Kilenstam AB Tornstaden
  • Thomas Jungell AB Tornstaden
  • Pontus Isaksson Akademiska Hus
  • Mikael Lindberg Akademiska Hus
  • Robert Pemaj Bonava sverige AB
  • Lena Palm BostadsLobbyn / BfParadiset bo-och byggemenskap
  • Annika Belgrenius CA consultadministration AB
  • Joakim Wallin Chalmers Studentbostäder
  • Åke Thunberg Chalmers Studentbostäder
  • Kristin Östling CMB
  • Linnea Lundblad CMB Studentråd
  • Leo Lindegård CMB studentråd
  • Matilda Landén Fastighetskontoret Göteborgs Stad
  • Marie Peterson Fastighetskontoret, Strategisk Planering och Utveckling
  • Edward Berndtsson Framtiden Byggutveckling
  • Anders Jurin Framtiden Byggutveckling
  • Linus Ånevall Framtiden Byggutveckling FS4
  • Kristina Hulterström Förvaltnings AB framtiden
  • Gunnar Persson Förvaltnings AB Framtiden
  • Christina Lööf Göteborgs Byggmästareförening
  • Emma Larsson Göteborgs Stad, Fastighetskontoret FS4
  • Hanna Bernholdsson Göteborgs stad, fastighetsnämnden
  • Lina Eriksson Göteborgs Stad, Park- och naturförvaltningen
  • Fredrik Davidsson Higab
  • Jerker Westerberg Higab
  • Hans Östling Jan Håkansson Byggplanering AB
  • Lars Ljung JM AB
  • Lars Backman Klövern AB
  • Andreas Severinsson Kretslopp och Vatten
  • Simon Trevik Kretslopp och vatten FS4
  • Carolina Högvall Krook & Tjäder
  • Joanna Hagstedt Lerums Kommun
  • Elaf Ahmad Lerums kommun FS4
  • Emelie Silverterna Liljewall
  • Joakim Rova Lokalförvaltningen FS4
  • Karin Slättberg Länsstyrelsen Västra Götaland
  • Andreas Karlberg Länsstyrelsen Västra Götaland
  • Jonas Larson Mannheimer Swartling
  • Jesper Prytz Mannheimer Swartling
  • Hillevi Börjesson Mannheimer Swartling
  • Christina Rydell Ahlström MAQS Advokatbyrå Göteborg AB
  • Jan-Olof Ekelund More PR AB
  • Björn Marklund Mölndals stad
  • Sven Ardung Norconsult AB
  • Madelene Abu Izam Partille kommun FS 4
  • Darko Asanovic Peab Anläggning AB FS4
  • Gustaf Lindman Platzer Fastigheter
  • Sofia Dalbert Platzer Fastigheter
  • Andreas Dackander Platzer Fastigheter AB
  • Lisa Häggdahl Platzer Fastigheter AB
  • Linus Theorin Ramböll
  • Henrik Sonesson Riksbyggen
  • Sophie Dufva Semrén & Månsson
  • Anna Tiren Serneke
  • Manne Wahlberg Serneke
  • Max Ramström Skandia Fastigheter AB
  • Christina Ingelsten Skanska
  • Cindy Jonsson Skanska
  • Merisa Zilkic Skanska Fastigheter Göteborg AB
  • Niklas Grimslätt Skanska Fastigheter Göteborg AB
  • Theresa Brander Skanska Sverige AB
  • jonathan Granberg Stadsbyggnadskontoret FS4
  • Miriam Wal Stadsbyggnadskontoret Göteborg
  • Niklas Ohldin Stena Fastigheter
  • Iris Hultgren Trafikkontoret FS4
  • Lukas Wallmander Trafikkontoret/ Framtidens Samhällsbyggare
  • Torbjörn Miller Trivselhus AB
  • Kenneth Fondén Tyréns AB
  • Nina Storsveen Tyréns AB
  • Mats Enander Vasakronan AB
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter FS4
  • Hans Svensson Wallenstam
  • Eva Blomberg Wallenstam AB
  • Jakob Dankwardt-Lillieström White arkitekter
  • Anna-Sofia Sjööquist White Arkitekter
  • Monica Ek WSP Sverige AB
  • Johan Warfvinge Wästbygg
  • Malin Axelsson Wästbygg AB FS4
  • Jonas Hulterström Wästbygg Projektutveckling
  • Åsa Swan Älvstranden Utveckling AB
  • Göran Ohlsson Öckerö kommun
  • Totalt 81 deltagare

Effektivare planprocess när byggherren gör detaljplanen?

Bygglunchen är fullbokad!

Att en detaljplan är byggherredriven innebär att en stor del av detaljplaneprocessen leds, styrs och genomförs av exploatören. Endast det lagstiftande myndighetsansvaret finns kvar i kommunen.

I Härryda kommun testas nu denna modell med tre byggherredrivna detaljplaner. Två är redan igång och den tredje är under uppstart. Peter Wallentin, plan- och bygglovschef och Håkan Jacobsson, samhällsbyggnadschef, på Härryda kommun kommer att prata om bakgrunden till beslutet om byggherredriven planprocess, möjligheter, farhågor, politiska ställningstaganden och erfarenheter hittills.

Praktisk information