• Namn Organisation
  • Elin Linder Aspelin Ramm fastigheter AB
  • Kajsa Hedlund Aspelin Ramm fastigheter AB
  • Olle J Marchall Aspelin Ramm fastigheter AB
  • Mats Hansson Aspelin Ramm fastigheter AB
  • Thomas Sander Assemblin El AB
  • Filip Eriksson Assemblin El AB
  • Andreas Ulvdell Betonmast AB
  • Jens-Reinert Bjaröy Bo Aktivt i Sverige AB
  • Fredrik Andersson Bonava Sverige AB
  • Stefan Pettersson ByDemand
  • Stefan Andersson CA consultadministration ab
  • Nina Ryd Chalmers/ACE
  • Kristin Östling CMB
  • Bengt Christensson CMB
  • Nikolina Sekulic CMB studentråd
  • Felicia Stockenberg CMB studentråd
  • Sandra Klang Fastighetskontoret, Göteborgs Stad
  • Anna Wetterberg Framtiden Byggutveckling
  • Edward Berndtsson Framtiden Byggutveckling
  • Linus Ånevall Framtiden Byggutveckling FS4
  • Christina Lööf Göteborgs Byggmästareförening
  • Emma Larsson Göteborgs Stad, Fastighetskontoret FS4
  • Lina Eriksson Göteborgs Stad, Park- och naturförvaltningen
  • Michael Ilerud Hifab
  • Jonas Olsson Hifab AB
  • Pia Ållenberg Inhouse Tech
  • Nils Brazee Inhouse Tech
  • Jakob Hulth Integra Engineering AB
  • Anders Wallin Integra Engineering AB
  • Ulf Spennare Jan Håkansson Byggplanering
  • Cecilia Lundqvist Kretslopp och vatten
  • Simon Trevik Kretslopp och vatten FS4
  • Hoda Rajabi Gajin Lerums kommun FS3
  • Elaf Ahmad Lerums kommun FS4
  • Mats Knutsson LILJEWALL arkitekter
  • Kristen Broberg Liljewall arkitekter
  • Maria Andersson Lokalförvaltningen FS4
  • Joakim Rova Lokalförvaltningen FS4
  • Erik Kjaer MAQS
  • Linn Samuelsson MAQS Advokatbyrå
  • Jörgen Estving MAQS Advokatbyrå Göteborg AB
  • Erika Amandusson NCC
  • Josef Habbe NCC Infrastructure
  • Michael Haglund NCC Sverige AB
  • Daniel Westermark NCC Sverige AB
  • Olof Brattö NCC Sverige AB
  • Shanaz Hasan park- och naturförvaltningen
  • Madelene Abu Izam Partille kommun FS 4
  • Mohammed Daebes Peab
  • Mikael Johansson PEAB
  • Lovisa Strandberg Peab Anläggning AB (FS4)
  • Darko Asanovic Peab Anläggning AB FS4
  • Therese Börjesson Peab Bostad
  • Peter Pilups Peab Sverge AB
  • Johan Zahlbruckner Svensson Peab Sverige AB
  • johan strindö Peab Sverige AB
  • Max Bergström Peab Sverige AB
  • Björn Hagelin Riksbyggen
  • Henrik Sonesson Riksbyggen
  • Tim Jonsson Riksbyggen
  • Magnus Widing RO-Gruppen AB
  • Fabian Lundgren Serneke
  • Patrik Abrahamsson Serneke
  • Hanna Eckerberg Serneke
  • jonathan Granberg Stadsbyggnadskontoret FS4
  • Alexandra Blennow Stadsbyggnadskontoret, Göteborgs Stad
  • Anders Blomgren Svevia AB
  • Lisa Anger Sweco Architects
  • Sven Gross Sweco Society
  • Jan Olofsson Teknik, Skanska Sverige AB
  • Christoph Merschbrock Tekniska Högskolan i Jönköping
  • Sara Hedenskog Trafikkontoret
  • Susanne van Raalte Trafikverket
  • Magnus Tengberg Vasakronan
  • Lina Fogelberg Västfastigheter
  • Johanna Jeppsson Västfastigheter FS4
  • Jakob Dankwardt-Lillieström White arkitekter
  • Gisela Carlén White arkitekter AB
  • Malin Axelsson Wästbygg AB FS4
  • Petter Bengtsson Zynka BIM AB
  • Andreas Johansson Zynka BIM AB
  • Robert Malm ÅF Infrastructure
  • Jan Back ÅF Infrastructure AB
  • Totalt 83 deltagare

Hur påverkas juridiken av digitalisering och BIM?

Hur kan vi använda AB-systemet för nya digitala arbetsmetoder? Vilka fallgropar finns och hur undviker vi dem? Svaren får den som kommer på CMB:s Bygglunch den 17 oktober.

Vi har bjudit in Erik Kjaer som är advokat och partner på MAQS advokatbyrå. Han har praktisk erfarenhet av att avtalsreglera byggprojekt där BIM används.

Praktisk information

Dokumentation